12.5 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Perkusiové šialenstvo ovládne Bratislavské Jazzové Dni – 27.10.

Najčítanejšie

Sú koncerty, ktoré treba nielen dobre počuť, ale i vidieť! Medzi takéto jednoznačne patrí aj koncert maďarskej Amadindy, ktorá patrí medzi perkusiovú špičku sveta a podľa technického rideru, ktorý zaslali organizátorom to vyzerá, že táto štvorica zaberie so svojimi nástrojmi viac miesta ako početnejšie kapely 🙂 

Amadinda patrí medzi svetovú špičku medzi perkusiovými zoskupeniami, ich hravému prevedeniu svetových diel, ale aj vlastných skladieb, prepadne každý, či už so zmyslom pre rytmus alebo s hudobným antitalentom. Veľkosťou a počtom svojich nástrojov Amadinda prekoná aj omnoho početnejšie skupiny, ktoré na festivale vystúpia. Táto maďarská štvorica rozozvučí perkusie, zvonce, gongy, paličky, bongá, drievka a bubny na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa v nedeľu 27. októbra.

Amadinda Percussion Group založili štyria študenti prestížnej školy Ferenc Liszt Academy of Music v maďarskej Budapešti v roku 1984. Ich cieľom bolo priblížiť svetové majstrovské diela klasiky poslucháčom netradičnou formou a zároveň predstaviť diela súčasných maďarských skladateľov v Maďarsku, ale i zahraničí. Amadinda sa postupne stala aj inšpiráciou rôznym skladateľom, ktorí špeciálne pre kapelu zložili viaceré skladby. Už pár rokov po založení skupina začala vystupovať po celom svete a stala sa špičkou vo svojom žánri. Počas svojich 29tich rokov existencie si Amadinda vytvorila unikátny repertoár, s ktorým vystúpila v 33 krajinách štyroch svetových kontinentoch, koncertovala aj v najprestížnejších svetových koncertných halách ako Carnegie Hall v New Yorku, Royal Albert Hall London, Philharmonie Berlin či National Concert Hall Taipei a spolupracovala s velikánmi hudby ako Péter Eötvös, Zoltán Kocsis, Éva Marton, András Keller a James Wood, John Cage a v neposlednom rade Gábor Presser.

Program 39. ročníka Bratislavských Jazzových Dní Slovenská sporiteľňa aj tento rok prináša na Slovensko špičkových svetových hudobníkov. V bratislavskej Inchebe posledný októbrový víkend od 25. do 27. októbra vystúpia najlepší svetoví saxofonisti, so svojím Quartetom v piatok bude koncertovať Joshua Redman a v nedeľu svoj nový album predstaví Chris Potter. V sobotný večer ovládne Džezáky so svojím projektom svetová trojica Scott Henderson, Jeff Berlin a Dennis Chambers! Kompletný program festivalu môžete nájsť na web stránke na www.bjd.sk.

Hudobné ukážky:

Amadinda – http://youtu.be/6KrYB9f9fsw

Amadinda – http://youtu.be/R7rlrl6U2-A

Všetkých Vás srdečne pozývame!

Silvia Turnerová

 

Zdroj: Rock Pop

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne