Už tretím rokom prebehlo na sociálnej sieti Facebook hlasovanie verejnosti k Cene ARCH. Tento rok mohli všetci záujemcovia hlasovať a vyberať svojho favorita medzi 10 nominovanými dielami, ktoré vybrala na nominácie Ceny ARCH 2013 redakčná rada časopisu ARCH. Najviac hlasov získal a víťazom Ceny verejnosti Ceny ARCH 2013 sa stal pasívny drevoslamený dom na severnom svahu v Melčiciach od architektov Martina Šichmana a Borisa Meluša.
Všetci, ktorí sa zapojili do hlasovania boli automaticky zaradení aj do žrebovania o zápožičku štýlového auta MINI COOPER na víkend s plnou nádržou. Žrebovanie sa uskutočnilo v priestoroch vydavateľstva za prítomnosti odborných redaktoriek. Výhercov vyžrebovala konateľka Vydavateľstva Eurostav Darina Lalíková. Výhercom MINI COOPER-u na krátkodobé zapožičanie sa stal Ľubomír Bízik.
Cena ARCH je prestížnou cenou za architektúru, od roku 1998 udeľovanou mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý od roku 2006 vydáva Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o.
Zámerom ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii. Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.
O udelení Ceny ARCH 2013 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Dieter Henke (Rakúsko), Ladislav Kuba (Česká republika), Juraj Šujan (Slovensko) a Ľubomír Závodný (Slovensko). Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu.
Porota posudzovala desať architektonických diel: polyfunkčné centrum Nová Mýtna v Bratislave (Zdeněk Machanec, Rudolf Benček, Jaroslav Tkáč), Letný pavilón SNG v Bratislave (Martin Jančok / Plural, Aleš Šedivec / Totalstudio), Refinery Gallery v Bratislave (Martin Paško / ADOM . M STUDIO / design factory), rodinný dom Patio v Nitre (Ivan Matušík), SPOTs – konverzia výmenníkových staníc na kultúrne body v Košiciach (kolektívy architektov), rodinná usadlosť na Orave (Peter Lacko, Filip Tittelbach, Anna Eiseltová / A.LT architekti), bytový komplex Slnečnice v Bratislave-Petržalke (Juraj Benetin, Lenka Beňušová, Peter Cibulka, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Ján Droždiak, Miroslava Gašparová, Matej Grébert / COMPASS), rodinný dom na Dlhých dieloch v Bratislave (Maroš Fečík / plusminusarchitects), pasívny drevoslamený dom v Melčiciach-Lieskovom (Martin Šichman, Boris Meluš / oximoron) a Košický hrad – revitalizácia na vrchu Hradová (Ján Sekan, Richard Krajči, Branislav Ivan / ARCHIKON).
Laureáti Ceny ARCH 2013:
Bytový komplex Slnečnice, Bratislava-Petržalka
Architekti: Juraj Benetin, Lenka Beňušová, Peter Cibulka, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Ján Droždiak, Miroslava Gašparová, Matej Grébert / COMPASS, spolupráca – realizačný projekt: KONSTRUKT PLUS
Z hodnotenia poroty vyberáme:
Andrea Bacová: „Prímestská suburbanizácia je to, čo sa na Slovensku neuberá správnym smerom. V týchto polohách nevzniká veľa kvalitných konceptov. Tu by som rada vyzdvihla práve Slnečnice. Sú tým priaznivým príkladom, ako by sa to mohlo robiť, a majú kvalitu, ktorá spĺňa naše očakávania v tomto segmente. Aj keď ide o štandardný, určite je to nasledovaniahodný vzor. Koncept Slnečníc dôsledne pracuje aj s verejným priestorom.“
Dieter Henke: „Slnečnice považujem za dobrý projekt. Z pohľadu architekta pohybujúceho sa na rakúskej scéne považujem verejné priestory za výborne vyriešené. To, že investor upustil od predzáhradiek, považujem za veľký benefit, pretože to vygenerovalo verejný priestor, ktorý je hodnotou pre všetkých obyvateľov. To je v obytných sídliskách na periférii veľmi dôležité.“
Ladislav Kuba: „… vytvořit na zelené ploše, kde není vůbec nic, něco, co funguje a má vnitřní prostor – svůj vlastní urbanismus –, je určitě těžký oříšek. Ve městě se dá navázat na okolní uliční zástavbu. … u Slunečnic urbanismus je a je vytvořen nově.“
Juraj Šujan: „… pri bytovkách (je) obzvlášť dôležité, aký vytvárajú spoločný priestor, a to nielen vonku, ale aj vo vnútri domu, čo je v moci architekta a na čo by sa mal sústrediť. A s ním sa autori vysporiadali excelentne. Myslím si preto, že Slnečnice sú jednou z prác, ktorá by mohla takýto signál vyslať.“
BMW Group
BMW Group je vďaka svojim značkám BMW, MINI a Rolls-Royce vedúcim prémiovým výrobcom automobilov a motocyklov na svete. BMW Group má ako globálna spoločnosť 28 výrobných a kompletizačných závodov v 13 krajinách, spolu s globálnou predajnou sieťou vo viac ako 140 krajinách.
Zdroj: BMW Group Slovakia