21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Dobrovoľní hasiči v Rači si uctili pamiatku patróna sv. Floriána

Najčítanejšie

Svätý Florián je patrónom hasičov, ale aj všetkých záchranárov, imponuje im jeho charakter a odvaha. Bol verný svojmu presvedčeniu, pomáhať druhým a jeho odvaha spočívala v jeho nasadení a obety vlastného života.

Tento sviatok, ktorý si pripomíname každoročne 4. mája (zomrel 4. mája v roku 304 n.l..), pre všetkých hasičov znamená vzdanie úcty sv. Floriánovi ,,Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“ a nie je tomu inak ani v mestskej časti Rača u dobrovoľníckeho hasičského zboru DHZ Bratislava-Rača, o.z., ktorého členovia si dnes tento sviatok pripomenuli pri soche sv. Floriána na ulici Pri vinohradoch v bratislavskej mestskej časti Rača.

„Po minulé roky sme sa spoločne ako členovia DHZ/DHZO Bratislava-Rača stretli na zbrojnici a spoločne spolu s občanmi Rače, poslancami miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Rača, podporovateľmi a dokonca dva krát aj v prítomnosti starostu MČ Bratislava-Rača za doprovodu dychovej hudby odovzdali veniec k soche Svätého Floriána, ktorý sa nachádza na ulici Pri vinohradoch. Zároveň kyticu k blížiacemu sa sviatku ku Dňu matiek. Prečítali sme pri soche Modlitbu hasiča, povedali niečo z histórie života Floriána von Lorcha, rímskeho vojaka, ktorý sa zobrazuje s prilbou na hlave, v ľavej ruke drží zástavu a v pravej nádobu s liacou vodou na horiaci dom. Po skončení aktu bola zbrojnica sprístupnená pre všetkých, čo si chceli pozrieť priestory, občerstviť sa, porozprávať. Tento rok to bude skromnejšie uctenie si nášho patróna, bez hudby, ale splníme si naše poslanie, splníme si našu povinnosť, s ľuďmi, ktorí nás stále podporujú a sú pri nás,“ prezradila pre Račiansky Večerník Daniela Olenočinová, veliteľka a podpredsedníčka DHZ Bratislava-Rača a doplnila:

„Každým rokom sa úcta k patrónovi vylepšovala, plány boli spojené s postupnou väčšou oslavou. No všetko sme robili postupne, nakoľko račianski hasiči tu 25 rokov neboli a bolo potrebné občanov Rače pomalými krokmi oboznamovať so skutočnosťou, že sa opäť račiansky hasiči po tak dlhej dobe vrátili do zbrojnice,“ uviedla.

V stredu 1. mája reprezentovali račianski dobrovoľní hasiči Raču aj na súťaži Železný hasič v Orechovej Potôni. Milan Olenočin, 61-ročný člen DHZ Bratislava-Rača vyhral tretie miesto v kategórii nad 35 rokov s časom 5:09 min, teda polepšil si svoj osobný čas o vyše minútu oproti dosiahnutému času v súťaži v obci Lúky.

Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku. 

Prečítajte si tiež:

Daniela Olenočinová: Neustále sa snažíme robiť dobré meno našej mestskej časti Bratislava-Rača

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne