12.5 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

SNG ponúka jedinečného sprievodcu v mobile: SoundWalk Strážky

Najčítanejšie

Slovenská národná galéria prezentuje na Slovensku unikátny projekt audiohry, vytvorenej špeciálne pre Kaštieľ Strážky, ktorý má SNG vo svojej správe.

Cieľom projektu je atraktívnou formou priblížiť históriu renesančnej pamiatky Kaštieľa Strážky v Spišskej Belej na Mednyánszkeho ulici, ktorý získala SNG do svojej správy v roku 1972 prevodom po smrti bývalej majiteľky, barónky Margity Czóbelovej.

SNG Strazky-obr.2

V kaštieli sa realizovala rekonštrukcia aj revitalizácia anglického parku z 19. storočia, kde je v súčasnosti inštalovaná expozícia plastiky. Vo výstavných priestoroch kaštieľa sú umiestnené stále expozície, konajú sa tu hudobno-dramatické a vzdelávacie programy. Stále expozície približujú najmä dielo Ladislava Mednyánskeho, portrétnu tvorbu na Spiši, zbierky historickej knižnice a mobiliár zámku.

[youtube]http://youtu.be/P-gdQSrqcCM[/youtube]

 

Najhodnotnejšou zbierkou je expozícia Ladislava Mednyánszkeho, z ktorej obsahovo audiohra vychádza. Autorkou scenára je Katarína Fitková v spolupráci s kurátorkou zbierky Katarínou Beňovou, o zvuk sa postaral anglický zvukový umelec Jonathan Prior.

Projekt hlasovo nahovorili známy herci František Kovár, Dušan Szabó, Helena Čertíková a Miriam Kalinková, ktorí stvárnili dokopy 17 postáv. Iniciátorom projektu bolo Oddelenie galerijnej pedagogiky a Úseku výskumu a rozvoja Slovenskej národnej galérie. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

SNG Strazky-obr.4Aplikácia pre mobilný telefón, kde je audiohra v slovenskom jazyku dostupná, ponúkne návštevníkom Kaštieľa Strážky možnosť rozšíriť lektorský výklad o krátke audiopríbehy, ktoré spájajú prvky rozhlasovej hry s tzv. field recordings (nahrávky z prostredia kaštieľa a okolitej prírody).

Z používateľského hľadiska odpadá nutnosť požičať si špeciálne zriadenie, stačí si zadarmo stiahnuť aplikáciu pre dnes už široko dostupné mobilné telefóny s operačnými systémami iOS a Android.

Aplikácia ponúka používateľsky jednoduchú navigáciu po zastávkachv interiéri kaštieľa kopíruje trasu určenú lektorským výkladom, v anglickom parku návštevníka naviguje pomocou jednoduchej mapky.

SNG Strazky-obr.1

Špecialitou audiohry je, že namiesto tradičného formátu audiosprievodcu sa projekt zameral na vytvorenie príbehu a rozprávania (audiohry), ktoré sa skladajú zo samostatných zvukových nahrávok naviazaných na konkrétne časti kaštieľa (spolu s areálom anglického parku).

Samotná audiohra kombinuje prvky historickej fikcie zo života a tvorby Ladislava Mednyánszkeho a barónky Margity Czóbelovej a zvukové nahrávky z miestneho prostredia. Všetky zvukové nahrávky sú naviazané na konkrétne miesta, dotvárajú ich atmosféru a postupne odkrývajú jednotlivé časti príbehu. Celkovo ide 14 zastávok.

Aplikáciu si už teraz môžu návštevníci stiahnuť zdarma do svojich mobilov:

Google play: > TU

Apple iTunes: > TU

Návštevník, ktorý nebude mať zariadenie s týmito operačnými systémami, alebo nebude mať k dispozíciíí slúchatká, má možnosť priamo v pokladni kaštiela si zariadenie alebo slúchadlá za symbolickú cenu zapožičať.

Popri Digitálnej galérii a Webe umenia je tak Audiosprievodca SoundWalk Strážky ďalší z projektov SNG orientovaných na digitálne technológie a my mu budeme držať palce!

 

Zdroj: SNG

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne