22.4 C
Bratislava
pondelok, 22. júla 2024

Týždeň plný kvalitného divadla. To sľubuje festival Pro-téza – od 8. – 13.4.

Najčítanejšie

Týždeň plný kvalitného divadla. To sľubuje festival Pro-téza, ktorý sa bude konať 8. – 13. apríla v bratislavskom priestore súčasnej kultúry A4. Počas šiestich dní uvedie predstavenia, ktoré vznikli ako súčasť európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície.

Môžete sa tešiť na silné príbehy v podaní Opery Národního divadla Praha, výborného budapeštianskeho divadla Plavebná spoločnosť Sputnik, Nového divadla z Krakova, divadla SkRAT z Bratislavy, rumunského Divadla Odeon či Štátneho divadla z Drážďan. 

video ukážka: dramAcum a Divadlo Odeon: Typografia majuskula (ro) – fotografia hore

[youtube]http://youtu.be/3bzjlcOiANQ[/youtube]

„Chceme, aby boli rešpektované ľudské práva!“ tento slogan napísal kriedou na stenu v roku 1981 v malom rumunskom meste šestnásťročný chlapec. Netušil, ako veľmi mu to zmení život. Na jeho prípad narazila svetoznáma režisérka Gianina Cărbunariu. Spoločne s hercami z divadla Odeon vyrozpráva v hre Typografia majuskula, ako sa tento mladý chlapec musel zúčastňovať nepríjemných výsluchov. Pod nátlakom tajnej polície sa postupne odvrátil od neho jeho otec, neskôr priatelia a napokon celé mesto.

Pro-teza-Plavebná spoločnosť Sputnik  Reflex (hu)-  foto©Ctibor Bachraty
Plavebná spoločnosť Sputnik: Reflex (hu)

Má štátny systém takú moc, aby si určil, kto je duševne zdravý a kto nie? To je len jedna z otázok, aké kladie Plavebná spoločnosť Sputnik v príbehu o psychiatričke R.Z., ktorá skončila ako pacientka v nemocnici pre duševne chorých. Diagnostikovali jej totiž schizofréniu. Ibaže ona tvrdila, že sa proti nej sprisahala štátna bezpečnosť. Psychiatria sa v absurdnej a humornej inscenácii Reflex režiséra Dániela D. Kovácsa a scenáristu Pétera Závadu stáva metaforou komunistickej spoločnosti, kde si nikto nemohol byť ničím istý a kde byť paranoidný ešte neznamenalo, že po vás nešli.

video ukážka: Plavebná spoločnosť Sputnik:  Reflex (hu)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nJAt_Pj0ZaU&feature=share&list=UUr64bdXyEt-bIbYcLRGnHew[/youtube]

Po prvý raz sa na festivale Pro-téza predstaví opera. Český hudobný skladateľ a autor libreta Aleš Březina v spolupráci s dramatikom a režisérom Petrom Zelenkom v nej spracovali príbeh kňaza Josefa Toufara, ktorý v roku 1950 zomrel na následky mučenia štátnou políciou. Jeho farníci totiž začali šíriť zvesť o zázraku, ktorý sa uskutočnil počas svätej omše. Toufar bol následne zatknutý a obvinený najskôr z podvodu, neskôr z homosexuality a pedofílie, pričom skutočným zámerom komunistickej moci bolo potlačiť vplyv cirkvi. Inscenáciou Toufar – Mučiace hry chcú autori vniesť svetlo do dlho tabuizovanej témy a očistiť nevinných.

Pro-teza-Štátne divadlo Drážďany Môj spis a ja (de)
Štátne divadlo Drážďany Môj spis a ja (de)

Nie vždy sa stáva, že v divadelnej hre vyrozprávajú účinkujúci svoj vlastný príbeh. Nemecký režisér Clemens Bechtel si vybral do svojej inscenácie Môj spis a ja deväť mužov a žien z Drážďan, ktorí na divadelných doskách rozpovedia svoj vlastný príbeh. Na javisku sa tak vedľa seba ocitnú prenasledovaní i agent tajnej polície. Podobne aj v poľskom predstavení hrá Ada Grudziński, dcéra známeho poľského disidenta a emigranta, samú seba. Režisér inscenácie (Na)sleduj ma,  Radek Rychcik a scenárista Tomasz Kireńczuk,  sa dlho snažili získať prístup do archívov štátnej polície. K archívnym materiálom totiž poľská legislatíva umožňuje prístup len historikom. Napokon natrafili na životné osudy bývalého dôstojníka Bezpečnostnej služby a fiktívne spojili jeho osud s postavou striptérky, ktorá je ochotná načúvať mu.

video ukážka: Štátne divadlo Drážďany: Môj spis a ja (de)

[youtube]http://youtu.be/sWPaFfvuQNQ[/youtube]

V utorok 8. apríla otvorí festival domáce divadlo SkRAT s predstavením Vnútro vnútra. Tvorcovia Ľubo Burgr a Dušan Vicen sa inšpirovali dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Coufala. Zaoberajú sa mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB. Už tradične bude súčasťou festivalu výstava, rozličné besedy a prezentácia čítanky Paralelné príbehy, ktorá bude obsahovať  takmer 30 prípadov z archívov tajných polícií Nemecka, Maďarska, Česka, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Iniciátorom a koordinátorom európskeho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície je Asociácia Divadelná Nitra. „Zámer pripomínať si dlho tabuizovanú minulosť cez príbehy konkrétnych ľudí, ktoré boli nájdené v archívoch, dáva projektu autentickosť.“ hodnotí Darina Kárová, riaditeľka Divadelnej Nitry. „A možnosť cez postoje niekdajších obetí či vinníkov skúmať naše súčasné hodnoty, mu prepožičiava nevídanú energiu a étos.“

Festival autorského divadla Pro-téza štartuje šnúru minifestivalov Paralelných životov. Vybrané inscenácie sa predstavia ešte v ďalších krajinách zapojených do projektu. Po Bratislave nasleduje v júni festival v Staatsschauspiel Dresden, na ktorom bude okrem iného aj prezentácia knihy Paralelné životy vydaná v spolupráci s nemeckým vydavateľstvom Theater der Zeit. Termíny všetkých minifestivalov nájdete v kalendári na www.parallel-lives.eu.

Organizátorom festivalu Pro-téza je divadlo SkRAT. Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Milana Ftáčnika a vďaka podpore Ministerstva kultúry, európskeho grantu Kultúra, Poľského inštitútu a Českého centra.

Ešte viac informácií môžete nájsť > TU

 

Program:

8. apríl, 18:00

Vernisáž

Otvorenie výstavy Pro-téza: Paralelné životy, prezentácia čítanky Paralelné príbehy

8. apríl, 20:00

SkRAT: Vnútro vnútra (sk)

scenár a réžia: Ľubomír Burgr, Dušan Vicen

účinkujú: Vít Bednárik, Milan Chalmovský, Dušan Vicen, Vlado Zboroň, Ľubomír Burgr

postavy v projekciách: František Kovár, Jana Oľhová, Robert Roth

9. apríl, 20:00

dramAcum a Divadlo Odeon: Typografia majuskula (ro)

autor a réžia: Gianina Cărbunariu

účinkujú: Cătălina Mustaţă, Alexandru Potocean, Gabriel Răuță, Mihai Smarandache, Silvian Vâlcu

10. apríl, 18:00 hod.

Boli zločiny komunizmu?

diskusia

hostia: Ľubomír Morbacher a Jerguš Sivoš z Ústavu pamäti národa, moderuje: Ján Šimko

10. apríl, 20:00 hod.

Plavebná spoločnosť Sputnik:  Reflex (hu)

námet a scenár: Péter Závada,  réžia: Dániel D. Kovács

účinkujú: Miklós Béres, Gábor Fábián, Károly Hajduk, Péter Jankovics, Pál Kárpáti, Dániel Király, Lőte Koblicska, Niké Kurta, Kata Pető, Nóra Rainer Micsinyei, Zoltán Szabó

11. apríl, 20:00

Nové divadlo Krakov: (Na)sleduj ma  (pl)

námet a scenár: Tomasz Kireńczuk, Radek Rychcik, réžia: Radek Rychcik

účinkujú: Krzysztof Zarzecki, Ada Grudziński

12. apríl, 20:00

Opera Národného divadla Praha:  Toufar – Mučiace hry (cz)

libreto a hudba: Aleš Březina, réžia: Petr Zelenka

účinkujú: Soňa Červená, Jan Mikušek, David Steigerwald, Kühnov detský zbor, orchestrálni hráči

13. apríl, 20:00

Štátne divadlo Drážďany: Môj spis a ja (de)

autor a réžia: Clemens Bechtel

účinkujú: Eveline Ledig, Catharina Laube, Ilona Raue, Gottfried Dutschke, Max Fischer, Jürgen Gottschalck, Michael Schlosser, Andreas Warschau, Peter Wachs

 

Všetkých vás srdečne pozývame na nevšedný zážitok!

 

Zdroj: Pro-téza

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne