21.6 C
Bratislava
streda, 24. júla 2024

RTVS ukončila spoluprácu s moderátorkou Kormúthovou, tá tvrdí, že nie je rasistka (aktualizované)

Najčítanejšie

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) ukončila zmluvnú spoluprácu s moderátorkou športových správ Kristínou Kormúthovou. Informovala o tom PR manažérka RTVS Dominika Šulková.

Personálne rozhodnutie prijalo dnes vedenie telerozhlasu v reakcii na minulotýždňový status Kormúthovej na sociálnej sieti s rasistickým podtónom. Moderátorka bola externou spolupracovníčkou RTVS.

Bližšie zdôvodnenie inštitúcia neposkytla. Rozhodnutím však zohľadnila interné normy vyplývajúce z členstva v Európskej vysielacej únii EBÚ. Štatút pracovníkov a spolupracovníkov RTVS vylučuje akúkoľvek formu diskriminácie.

TASR-Teraz.sk-Kristína Kormúthova

„Dnes som za môj výrok na Facebooku prišla v RTVS o prácu, ktorú som mala veľmi rada,“ reagovala na koniec svojho pôsobenia v RTVS Kormúthová v písomnom vyjadrení. Poďakovala sa za možnosť pracovať pre telerozhlas. Opäť zdôraznila, že z jej strany išlo o konanie v afekte a nemala v úmysle znevažovať iné etnikum.

RTVS stiahla moderátorku z obrazovky v piatok 16. mája po tom, ako bol medializovaný jej status na sociálnej sieti. Kormúthová v ňom reagovala na zlodejov, ktorí mali z ich domu nad ránom kradnúť odkvapovú rúru. Domnieva sa, že šlo o Rómov.

V dnešnom vyjadrení už bývalá moderátorka vysvetlila okolnosti jej počínania. „O pol piatej nad ránom, kedy sme sa zobudili na strašný hluk v dome, sme nevedeli vyhodnotiť, čo sa deje, či ide o krádež, ozbrojenú lúpež, fyzické napadnutie, či je páchateľ jeden alebo viac. V danej chvíli som mala najväčší strach v mojom živote,“ opísala.

Tvrdí, že jej výrok bol reakciou na vypätú situáciu, ktorú nikomu neželá zažiť na vlastnej koži. „Jeho úmyslom však v žiadnom prípade nebolo všeobecne znevažovať akýkoľvek národ, rasu alebo etnikum, ale odsúdiť konkrétny čin zlodeja, ktorý už vyšetruje polícia. Dúfam, že mi život ponúkne ešte raz šancu robiť to, čo ma naozaj baví, doplnila Kristína Kormúthová.

V redakcii portálu masmediálne.info sme sa rozhodli, že z dôvodu vyššej objektivity zverejníme presné znenie
textu predmetného statusu z  profilu ex-moderátorky na facebooku, pre ktorý s ňou bol rozviazaný pracovný pomer.

doslovný citát verejného statusu Kristíny Kormúthovej:

„Zobudit sa o 04:30 na to, ze si myslite, ze vam pada strecha na hlavu (lebo
ohromny hrmot) a to pri tom nejaky nedonoseny, smradlavy cigan vam z
domu kradne 4-metrovu odkvapovu rynu, je take slovenske. Preco „toto“
nemozeme my polovnici strielat podobne ako skodnu? Precooooo? A nech mi
nikto nehovori, ze som rasista. Lebo mu nieco rozkusem!!!“

koniec citátu

Rozhodnutie vedenia RTVS plne schvaľujeme. Konkrétne verejné vyjadrenie (už ex) moderátorky v tomto duchu je totiž samozrejme krajine nevhodné.

Michael Gold

 

aktualizované 20.5.2014:

Aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová chváli riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václava Miku za to, akým sa on a vedenie verejnoprávneho média rozhodli postupovať v prípade rasistických vyjadrení moderátorky Kristíny Kormúthovej.

Podľa Dubovcovej RTVS svojím rozhodnutím o ukončení spolupráce s moderátorkou jasne odsúdil prejavy netolerancie v slovenskej spoločnosti.

„Pevne verím, že Váš postup bude príkladom pre všetky inštitúcie na Slovensku, ktoré v budúcnosti rovnako razantne odmietnu akúkoľvek formu prejavov rasizmu,“ vyzdvihla ombudsmanka vo svojom liste pre RTVS.

 

Zdroj: TASR, internet a grafika hore od RTVS

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne