17.7 C
Bratislava
streda, 7. júna 2023

Slováci si výrazne uťahujú opasky. Šetria aj počas veľkonočných sviatkov

Najčítanejšie

Tohtoročná Veľká noc bude pre mnohých Slovákov skromná. Zdražovanie sa na nej zrejme podpíše viac ako koronavírusová pandémia v minulých rokoch. Ľudia ju síce budú oslavovať ako tradičný sviatok, no drvivá väčšina sa chystá šetriť. Rastúca inflácia, vyššie ceny potravín či energií a horšia finančná situácia sa podpísali aj na plánovaní výdavkov a našinci zaťahujú ručnú brzdu.

Viac ako 90 % ľudí bude sviatky jari tráviť doma. Vyše polovica opýtaných vynaloží na veľkonočné pokrmy, pohostenie a výslužky menej peňazí ako minulý rok. U dvoch tretín Slovákov ide o sumu nanajvýš do 200 eur a pätina opýtaných nechce minúť nič.*
Veľká noc stále v obľube

Typické jedlá, výslužky, ľudové či kresťanské zvyky neodmysliteľne patria k slovenskej Veľkej noci. A hoci sa vnímanie a charakter týchto sviatkov v posledných desaťročiach postupne mení, silná, rokmi zakorenená tradícia na Slovensku stále pretrváva. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky.

Aj keď 70 % ľudí uvádza, že Veľká noc podľa nich nadobudla príliš komerčný charakter, až 6 z 10 opýtaných stále dodržiava väčšinu veľkonočných tradícií. Naopak, len necelá jedna tretina respondentov považuje veľkonočné sviatky za prežitok a ignorujú ju.*

Silná tradícia, slabší konzum

Tradičnému vnímaniu sviatkov jari zodpovedá aj fakt, že vyše 93 % Slovákov bude podľa prieskumu tráviť Veľkú noc doma. Niektorí však podstatne skromnejšie ako po minulé roky. Pre viac ako 35 % našincov to bude bežný, predĺžený víkend bez akýchkoľvek osláv.

A väčšina tých, čo oslavovať bude, minie na výzdobu, pokrmy a pohostenie výrazne menej ako po minulé roky. Najčastejšie zmieňovanou bola v prieskume suma menej ako 100 eur. Takúto čiastku plánuje do sviatkov „investovať“ približne 46 % Slovákov. Do 200 eurového limitu sa zmestí 23 % ľudí.

Pätina opýtaných, naopak, v prieskume uviedla, že na oslavy Veľkej noci neplánuje minúť nič. „Kým v roku 2020 rástla suma financií minutých na potraviny počas veľkonočného týždňa a vlani bola len o trochu nižšia, tento rok sa Slováci plánujú výraznejšie uskromniť. Rastúca inflácia im veľkonočné nákupy predražila v priemere až o 10 % a mnohí tak musia siahať podstatne hlbšie do vrecka. To sa odzrkadľuje aj v ich plánoch minúť na nadchádzajúce sviatky výrazne menej,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.

V roku 2020 Slováci napriek pandémii bez obáv nakupovali a počas veľkonočného týždňa klienti Poštovej banky minuli na potraviny 6 miliónov eur, čo bolo o milión viac ako v roku 2019. Vlani sa výdavky na jedlo mierne znížili, no stále boli vyššie ako v roku 2019.

V krajoch cítiť rozdiely

Tradície plánujú zachovávať počas sviatkov hlavne obyvatelia Prešovského kraja a to až 76,3 %. Naproti tomu Veľkú noc s tradičnými zvykmi si dopraje menej ako polovica opýtaných z Bratislavského a Banskobystrického kraja.

Korešponduje to aj s ich finančnými plánmi. Kým v Bratislavskom kraji neplánuje minúť na oslavy Veľkej noci nič takmer tretina opýtaných, v Prešovskom kraji je to len 10 %. Rozdiely cítiť aj pri financovaní tohto sviatku.

Kým viac ako 200 eur je na oslavy ochotných minúť len necelých 9 % opýtaných z Bratislavského kraja, v Prešovskom kraji je to až 14,7 % opýtaných. Najmenej ochotní siahnuť hlbšie do peňaženky sú v prípade veľkonočných osláv obyvatelia Trnavského kraja, len 4,7 %.

Menej peňazí, väčšia finančná zodpovednosť

To, že našinci si začali výraznejšie uťahovať opasok, potvrdzujú aj dáta. Až 82 % opýtaných uviedlo, že na Veľkú noc tento rok neminie viac peňazí ako vlani a 53 % Slovákov priam musí v dôsledku zhoršenej finančnej situácie utratiť menej ako po minulé roky. Úzko to súvisí aj s faktom, že sa veľkonočný nákup potravín kvôli rastúcej inflácii značne predraží.

Šetrnosť je však v súčasnej dobe dôležitá. Dáta z Eurostatu poukazujú na to, že až 33 % Slovákov nie je schopných aktívne sporiť a takmer 15 % siahlo na svoje úspory či žije na dlh. „Nielen pred sviatkami by sme mali k nákupom pristupovať rozumne a peniaze nemíňať bezhlavo. Zodpovedné nakupovanie šetrí finančné prostriedky a umožňuje pravidelne sporiť, čo upevňuje ekonomickú stabilitu každej rodiny. Kvôli okázalej oslave v žiadnom prípade nesiahajte na svoju finančnú rezervu,“ uzatvára hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.

*Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila v mesiaci apríl 2022 agentúra 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 213 respondentov z celého Slovenska.

(ts)

Avatar photo
Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne