9.2 C
Bratislava
piatok, 23. februára 2024

Vznikol nový spravodajský web v ukrajinčine o živote na Slovensku „Novyny.sk“

Najčítanejšie

Ukrajinci, ktorí utiekli pred vojnou na Slovensko, si už môžu čítať správy dôležité pre ich život v našej krajine vo svojom materinskom jazyku.

Na slovenskom mediálnom trhu od dnes funguje nový spravodajský web o Slovensku v ukrajinčine. Vznikol ako spoločný projekt anglických novín The Slovak Spectator a denníka SME.

„Rozhodli sme sa využiť naše skúsenosti a pomôcť rastúcej ukrajinskej komunite na Slovensku, keďže obsah pre cudzincov žijúcich u nás pripravujeme už viac ako 27 rokov,“ hovorí vydavateľ The Slovak Spectator, Ján Pallo.

Stránka www.novyny.sk funguje na doméne sme.sk. Prináša odpovede na praktické otázky týkajúce sa života na Slovensku, ako aj správy z politiky, biznisu, a kultúry. Nechýbajú tipy, kam sa vybrať na výlet na Slovensku.

Na webstránke denne pribúda nový obsah. Hlavným cieľom je prinášať informácie o dianí na Slovensku pre ľudí z Ukrajiny v ich rodnom jazyku. K už hotovému obsahu sa postupne pridávajú odpovede na ďalšie otázky, ktoré pomáhajú pri riešení rôznych životných situácií.

„Web vznikol z praktických dôvodov, pretože pre cudzincov je dôležité, aby poznali dianie v krajine, kde žijú. Ale je to aj gesto, ktorým chceme vyjadriť, že nám záleží, aby sa Ukrajinky a Ukrajinci na Slovensku cítili ako doma,“ hovorí šéfredaktorka The Slovak Spectator, Michaela Terenzani.

Výstupy pre www.novyny.sk pripravuje v spolupráci s redakciou The Slovak Spectator šesť ukrajinských kolegov a kolegýň.

“Pred vojnou som pracovala v ukrajinských novinách. Keď teraz prišlo na Slovensko veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc, som rada, že ich môžem podporiť tým, že pre nich píšem v našom jazyku,“ hovorí Alina Graffyová, hlavná koordinátorka obsahu v ukrajinčine.

Prvé články vyšli už 26. marca a za necelý mesiac sa programátorom a prekladateľom podarilo vytvoriť v ukrajinčine aj celé prostredie na www.novyny.sk.

Projekt finančne aj technologicky zastrešilo vydavateľstvo Petit Press. Denník SME publikuje na svojej titulke každý deň niektorú z pripravených správ v ukrajinčine. Slovenskí čitatelia ich odporúčajú ľuďom z Ukrajiny, ktorí u nás našli dočasný domov.

„Ako novinár som sa v deväťdesiatych rokoch zúčastnil niekoľkých vojen na území bývalého Sovietskeho zväzu a súcitím s civilným obyvateľstvom, ktoré nepredstaviteľne trpí v každej takejto vojenskej konfrontácii,“ hovorí šéf vydavateľstva Alexej Fulmek.

Vydavateľstvo Petit Press už v prvých dňoch vojnového konfliktu finančne podporilo aktivity, ktorých cieľom bola pomoc ukrajinským médiám, ako aj nákup učebných pomôcok pre deti utekajúce pred vojnou.

„Tento projekt je tak len logickým vyústením nášho postoja,“ hovorí Fulmek. „Verím, že obsah v ukrajinčine nájde svojich čitateľov a pomôže Ukrajincom na Slovensku získať potrebné informácie v ich rodnom jazyku.“

 

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne