9.2 C
Bratislava
piatok, 23. februára 2024

Nízkopodlažné hybridné trolejbusy doplnia flotilu nových vozidiel v Bratislave

Najčítanejšie

Dopravný podnik Bratislava (DPB) podpísal zmluvu na nákup 11 nízkopodlažných hybridných trolejbusov. Nové 12-metrové vozidlá by mali byť dodané do 18 mesiacov, teda do konca roka 2023. Nákup bude spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych fondov, a to v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Verejné obstarávanie na nákup bolo vyhlásené koncom apríla minulého roka. Predmetom zákazky bolo vyrobenie, dodanie a schválenie na prevádzku 11 kusov nových, plne nízkopodlažných, dvojnápravových trolejbusov dĺžkovej kategórie 12 metrov s kapacitou aspoň 70 cestujúcich. Podmienkou bolo napájanie z elektrickej trakčnej siete a aj z vlastnej nabíjateľnej batérie.

Úspešný uchádzač, spoločnosť SOR Libchavy spol. s.r.o., s cenovou ponukou vo výške 5 110 600€ bez DPH predložil ponuku na trolejbus zn. SOR TNS 12 s pomocným batériovým pohonom. Jednotková cena za trolejbus je 464 600 € bez DPH.

„Jedenásť nových, nízkopodlažných hybridných trolejbusov dĺžkovej kategórie 12 metrov, teda krátkych vozidiel bude napájaných nielen z elektrickej trakčnej siete, ale aj z vlastnej batérie dobíjanej z trakčnej siete, vďaka čomu budú oproti minulosti ekologickejšie. Po nedávnom podpísaní zmluvy na dodávku 23 kusov kĺbových a 16 kusov dvojkĺbových trolejbusov dopravný podnik zabezpečil 50 nových trolejbusov, ktoré výrazne zlepšia komfort a kvalitu cestovania v hlavnom meste. Na modernizáciu vozidlového parku sa snažíme čo najefektívnejšie využívať finančné zdroje z eurofondov,“ uviedol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Nové trolejbusy plánuje DPB využívať na linke z Hlavnej stanice na Kolibu, ktorá by mala vzniknúť spojením autobusovej linky 41 s trolejbusovou linkou 44. Trolejbus by mal byť schopný odjazdiť denne aspoň 75 km mimo trolejového vedenia pri využití priebežného nabíjania batérie počas jazdy alebo státia pod trolejovým vedením.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne