17.7 C
Bratislava
streda, 7. júna 2023

O monitorovacie náramkové hodinky prejavili ľudia veľký záujem

Najčítanejšie

V septembri 2022 spustil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) projekt, ktorý pomáha monitorovať zdravotný stav, ale môže zachrániť aj život. Ide o signalizačný náramok, ktorý sleduje stav osoby v domácom prostredí. Napojený je na dispečing a v prípade potreby zabezpečí okamžitú pomoc 24/7.

Do pilotného projektu, ktorý trvá od 1.9.2022 do 31.12.2023, bolo zapojených päť mestských častí Bratislavy – Staré Mesto, Ružinov, Dúbravka, Petržalka a Záhorská Bystrica.

„Žijeme rýchlu a náročnú dobu, a nie vždy je možné byť nablízku rodičom, či starým rodičom. Preto je služba vhodná najmä pre ľudí, ktorí sa napriek svojmu nepriaznivému zdravotnému stavu ešte vedia o seba postarať, ale potrebujú nad sebou istý stupeň kontroly. Ich blízki potrebujú mať istotu, že sú počas dňa, ale i počas noci v poriadku. Pomáha napríklad ľuďom, aby z dôvodu svojho nepriaznivého zdravotného stavu nemuseli využívať služby v zariadení sociálnych služieb, ale ešte ostali doma,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Princíp tejto monitorovacej sociálnej služby je jednoduchý. Klient obdrží signalizačný náramok, ktorý sa podobá hodinkám. Obsahuje množstvo senzorov a jedno tlačidlo, ktoré sa po stlačení automaticky spojí s dispečingom.

Vyškolení pracovníci okamžite riešia momentálnu situáciu s týmto človekom priamym hovorom cez hodinky. Tie monitorujú zdravotný stav ako činnosť srdca, meranie tlaku, teploty tela, pohyb, okysličenie krvi.

Obsahujú aj senzor pádu, vďaka ktorému pri páde a následnej strate vedomia príde hlásenie s polohou osoby do dispečingu, kde pracovníci okamžite riešia danú situáciu.

Poskytovateľ sociálnej služby na miesto okamžite vyšle záchranné zložky, komunikuje s rýchlou zdravotnou pomocou, v prípade potreby s hasičmi. Hodinky fungujú v rámci celej republiky, či je osoba doma alebo vonku. Hovory s dispečingom sú pre osoby bezplatné.

Župa na prevádzku tejto sociálnej služby poskytuje finančný príspevok, a to na 100 miest. Klient, ktorému sa služba poskytuje, platí úhradu 3 eurá mesačne. Bratislavský samosprávny kraj dopláca na prevádzku tejto služby 40 eur na jednu osobu mesačne.

Počet žiadateľov o túto sociálnu službu postupne narastal. Aktuálne je počet 100 zazmluvnených miest už obsadený. BSK aktuálne eviduje ďalších 60 žiadostí o túto sociálnu službu, ktoré budú po uvoľnení zazmluvneného miesta postupne vybavované.

(ts)

Avatar photo
Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne