14.9 C
Bratislava
pondelok, 5. júna 2023

Do ZOO Bratislava prišli sysle, zoo sa zapojila do záchranného programu

Najčítanejšie

Bratislavská zoo privítala nových obyvateľov – skupinu sysľov. Ide o iniciatívu, v rámci ktorej sa zoo zapája do záchranného programu zameraného na ochranu existujúcej populácie sysľa pasienkového a zakladanie nových populácií. V minulosti bežný hlodavec je totiž vplyvom ľudskej činnosti na pokraji vyhynutia. Sysle dnes patria medzi vzácne a prísne chránené druhy.

Sysle, ktoré sa v zoo v týchto dňoch udomácňujú, pochádzajú z voľnej prírody. V bojnickej zoo prešli karanténou, po ktorej putovali do pripraveného sysľoviska. Je to ohrada s pletivom, ktoré je v hornej aj dolnej časti zohnuté, aby zabránilo podkopaniu sysľov alebo prelezeniu cez plot. Kamene, drevené palety so slamou a konármi zabezpečili sysľom úkryt.

Kým si sysle zvyknú na nové prostredie, prvé dva týždne budú v zoo kŕmené. Po odstránení plotu budú spásať trávy na lúke a hľadať si prirodzenú potravu. Tou sú steblá tráv, rastliny a hmyz. Očakáva sa, že sysle sa budú samovoľne presúvať a vytvoria kolónie v ďalších lokalitách. Ak pôjde všetko podľa plánu, už v júni by mali na svet prísť syslie mláďatá.

„Aj v dnešnej dobe vo voľnej prírode počet sysľov ubúda, prevažne kvôli príliš intenzívnemu poľnohospodárstvu,“ vysvetľuje riaditeľ ZOO Bratislava Matej Dobšovič. Vytrácajú sa z nížin, ktoré sú ich tradičným domovom.

„Zoologické záhrady naprieč Európou sa preto zapájajú do programu na ich záchranu. Vytvárajú akýsi zásobník, z ktorého sa postupne čerpá tam, kde sa poľnohospodárske postupy stali k prírode šetrnejšími. Som preto veľmi rád, že aj ZOO Bratislava prispeje k návratu tohto krásneho tvora do voľnej prírody,“ doplnil M. Dobšovič.

Sysle nie sú typické zvieratá, ktoré je možné obdivovať v zoo. Drobné hlodavce s dĺžkou len asi 20 cm si pazúrikmi vyhrabávajú nory v podzemí. Ich sfarbenie môže byť variabilné – od sivej až po hnedú. Majú dobrý zrak i čuch.

Práve v tomto čase nastalo ich aktívne obdobie, pretože až 6 mesiacov v roku od októbra do marca prežívajú v zimnom spánku. Syseľ je však výnimočný aj tým, že v lete dokáže pri nepriaznivých podmienkach upadnúť do letného spánku. To dokáže len veľmi málo zvierat.

(ts)

Avatar photo
Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne