1.7 C
Bratislava
piatok, 8. decembra 2023

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala laureátov Zlatého záchranárskeho kríža, medzi ocenenými sú hasiči a policajti

Najčítanejšie

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 13. júna v prezidentskom paláci slávnostne prijala desiatky ocenených Zlatého záchranárskeho kríža za predchádzajúce dva roky.

Zlatý záchranársky kríž za rok 2021, 2022 v kategóriách Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov, Záchranársky čin profesionálneho kolektívu získali viacerí z príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a Policajného zboru.

Podstatou česko – slovenského projektu je hľadať a oceňovať výnimočné činy s vysokou mierou profesionality u laikov a nadštandardným prístupom profesionálov. „Ďakujeme, kolegovia, za vaše nasadenie, profesionalitu, ľudskosť a zachránené životy,“ povedal minister vnútra SR Ivan Šimko.

Zlatý záchranársky kríž za záchranu života kolegu získal Hasičský a záchranný útvar Hlavného mesta Bratislavy. Ocenených 9 príslušníkov HaZZ čelilo počas výkonu služby nepredvídanej, vysoko rizikovej situácii. Po súhlase majiteľa pozemku zasahujúci hasiči vstúpili na jeho pozemok, cieľom bola kontrola pece, z ktorej sa silno dymilo. Vo vnútri pece sa nachádzali ľudské pozostatky, ktoré majiteľ spaľoval. Keď majiteľ zistil, že zasahujúci príslušníci jeho činnosť odhalili, spustil streľbu, pri ktorej bol jeden z príslušníkov postrelený. Duchaprítomní kolegovia ho odtiahli do provizórneho zákrytu a zastavili krvácanie. Osoba strieľajúca na príslušníkov následne spáchala samovraždu.

Zlatý záchranársky kríž profesionálneho kolektívu získalo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Nitre, hasičská stanica Nitra. Zasahovali v nájomnom dome s opatrovateľskou službou pre seniorov. Jeden z bytov bol zachvátený v plameňoch. V budove sa nachádzalo 100 ľudí, ktorých evakuovali, 14 bolo vynesených príslušníkmi HaZZ, 7 osobám bol podaný kyslík v sanitnom vozidle HaZZ.

Zlatý záchranársky kríž profesionálneho kolektívu získalo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline. Vyslaní boli na požiar stavby tunela Višňové. Evakuovaných bolo 83 osôb, z toho 3 intoxikované splodinami horenia. V tunelových rúrach sa ale nachádzali ďalšie dve osoby. Hasiči vošli so špeciálnym hasičským vozidlom do zadymenej tunelovej rúry, pričom riskovali vlastné životy. Uvedeným konaním zachránili dva ľudské životy.

Čestné uznanie získal aj Jozef Vrábel, jeden z členov posádky ambulancie Hasičského a záchranného zboru. Na mieste dopravnej nehody dvoch osobných motorových vozidiel vykonal zriedkavý zákrok na pacientovi – dekompresiu hrudníka punkčnou ihlou. Ide o zákrok, pri ktorom sa ihlou prepichuje hrudný kôš a tým sa uvoľňuje vzduch, ktorí sa hromadí v hrudníku, utláča srdce, pľúca, čo vedie k následnej zástave. Týmto skutkom mu v daných minútach zachránil život.

Zlatý záchranársky kríž profesionálneho kolektívu získala policajná hliadka z Obvodného Policajného zboru Bytča. Katarína Jánošíková a Matúš Gabriel. V rieke Váh počuli volanie o pomoc. Kým jedna z príslušníkov vytiahla lano na odťahovanie vozidiel, druhý príslušník neváhal a skočil do studenej vody, ktorá mala 1 stupeň Celzia a topiacej osobe sa snažil pomôcť. Medzitým aj druhá príslušníčka vošla do vody , topiacej osobe opásala lano pod pazuchy a spoločne topiacu sa osobu vytiahli na breh.

Zlatý záchranársky kríž profesionálov jednotlivcov získal policajt Vladimír Pažin. Príslušník PZ pri návšteve rodičovského domu v obci Starina, okres Stará Ľubovňa, neváhal a pri vážnom poranení maloletého chlapca krovinorezom sa krvácanie snažil zastaviť. Súkromným vozidlom chlapca odviezol do nemocnice vzdialenej 25 km. Počínanie policajta vyvolalo kladný ohlas verejnosti a príbuzných, čím významne prispel k vytváraniu a prehlbovaniu dôvery v občanov v Policajný zbor.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne