10.3 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Každý víkend sa v Hájovni na Peknej ceste predstavia Račianski vinári

Najčítanejšie

Niekdajšia hájovňa je z prelomu 19. a 20. storočia a neskôr bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov. Zachovali sa z nej prakticky len klenbové priestory polo-zapustenej pivnice.

Úprava zachováva pôvodné dispozície priestorov pivnice horárne, prebehla sanácia muriva a podláh, nové prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy nadväzuje na pôvodný vzhľad budovy. Hájovňa bola zrekonštruovaná a odovzdaná do užívania verejnosti 5. júla 2023.

V jej priestoroch v pivnici horárne sa počas víkendu od 2.9. až do konca októbra predstavia Račianskí vinári. Spolu s Petrom Pilinským sa tu bude striedať vinár Miloš Maťúš, ktorého produkciu môžete okoštovať už najbližší víkend 2. a 3. septembra. Vinár Miloš Maťúš patrí medzi najznámejších vinárov v Rači a je členom vychýreného Račianskeho vinohradníckeho spolku.

A nie je to ale len o samotnom altánku, vylepšili aj okolie horárne – nájdete tu ihrisko pre petanque, ohniská, vodné prvky, preliezky pre deti, stojany na bicykle…a keď sa budete pozerať pozorne, tak aj nejakú zo starých “klingeriek” tehiel s razbou z roku 1896, ktoré tu pri výstavbe zrecyklovali. Aj vďaka tomuto priestoru si ešte lepšie užijeme prechádzky v našich Mestských lesoch.

Projekt je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta a vznikol podľa návrhu architektov z ateliérov Office 110 a DIVO. Na realizácii projektu sa podieľali Metropolitný inštitút Bratislavy, hlavné mesto a Mestské lesy v Bratislave.

„Naším hlavným cieľom bolo premeniť spustnutý areál bývalých muničných skladov na prírode blízky priestor pre trávenie voľného času a detské hry. Zhodou okolností sme na tomto zámere začali spolupracovať v čase rozbiehajúcej sa koronakrízy, kedy sa téma úniku do prírody stala mimoriadne aktuálnou. Táto potreba je v spoločnosti prítomná aj dnes a Bratislavčanky a Bratislavčania si zaslúžia mať nové kvalitné verejné priestory ako protihodnotu za zvýšený stres spôsobovaný prudko sa rozvíjajúcim mestom,“ povedal architekt Martin Hörmann z Office 110.

(ts, red)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne