9.4 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

Na Račiansky vianočný večierok pre zamestnancov miestneho úradu dodá víno prekvapujúco nie vinár z Rače, ale vinár z Nového Mesta

Najčítanejšie

Mestská časť Bratislava-Rača si objednala 27. novembra od vinára Juraja Vladára víno na svoj Vianočný večierok, na tom by nebolo nič zvláštne, keby nešlo o Novomestského vinára. Rača je pritom významná vinárska oblasť – je to preto „ako nosiť drevo do lesa“.

Na zamestnancov miestneho úradu v Rači čaká Vianočný večierok 14. decembra a vinár Juraj Vladár dodá mestskej časti striedmych 25 litrov červeného vínka za cenu celkom 125 eur, čo vychádza prívetivých a symbolických 5 eur na liter vína.

Len škoda, že to nie je vínko z Rače, ale z Nového Mesta, resp. pivnicu má vinár Vladár na Vínnej ulici v Novom Meste, prevažnú časť viníc v Novom Meste na Otonelskej, len časť má v Rači, vinotéku a reštauráciu Dream’s má na Račianskej ulici tiež v Novom Meste a sídlo dokonca v Petržalke na Mlynarovičovej, takže naisto nejde o Račianskeho vinára.

„Vinohrady obhospodarujeme hlavne v Novom Meste, ale aj v Rači v lokalite Cidle. Môj otec je samostatne hospodáriaci roľník a je dlhodobým členom Račianskeho vinohradníckeho spolku a od roku 2022 som členom aj ja. Sídlo firmy nemôžete mať vo vinici ale v mieste trvalého pobytu. Snažíme sa zachraňovať vinohrady v Bratislave (aj v Rači). Ak je potrebné sponzorujeme mestskú časť Rača počas celého roka, napr. na podujatiach ako sú hody, vinobranie a iné,“ vyjadril sa pre Račiansky Večerník vinár Marian Vladár.

To že má vinár Vladár vinice aj v Rači ale na svojich webových stránkach zamlčal, uvádza tam len vinice v Novom Meste, totožné informácie sú aj na web stránke Račianskeho vinárskeho spolku a na stránke Malokarpatskej vínnej cesty, nikde vinice v Rači neuvádza.

„Vinár Vladár je členom Račianskeho vinohradníckeho spolku. Aj iný naši vinári podnikajú a majú sídla aj inde ako v Rači. Všetci naši vinári podporujú akcie mestskej časti Rača. V 90% je to sponzorsky. Pri platených objednávkach vinárov striedame. Nie je to vždy ten istý vinár. Žiadny vinár nekomunikuje s mestskou časťou sám, ale všetko sa rieši cez spolok,“ ozrejmila pre Račiansky Večerník Kornélia Plachá Matulová, predsedníčka Račianskeho vinohradníckeho spolku a doplnila:

„Čo sa týka našej web stránky, tak musím upozorniť nášho správcu aby ju aktualizoval. Zistila som, že je tam viac nedostatkov. Ďakujem za upozornenie“.

Novomestský vinár Juraj Vladár ale zabezpečil pre mestskú časť Rača víno aj na akciu Ocenenie významnej osobnosti Rače 2023, konkrétne 20 litrov za cenu 200 eur a ďalšie dve už nešpecifikované dodávky vína v mesiaci marec 25 litrov za 155 eur a 40 litrov za 220 eur. Nejde teda o veľký objem, skôr o symboliku výberu.

Rača ale objednala 5. januára 2023 aj víno pre potreby mestskej časti v hodnote 800 eur od spoločnosti BEHUSTAV, s.r.o. z Nitry, ktorá prevádzkuje e-shop vinko.sk.

Aký má dôvod mestská časť, že nenakupuje víno priamo od vinárov z Rače? Prečo realizuje objednávky od vinára z inej obce, resp. mestskej časti?

Paradoxný je ale prístup starostu Rače Michala Drotována. V jednom prípade starosta nesúhlasil aby na Vianočných trhoch boli predajcovia mimo Rače, musia byť priamo z Rače, a na druhej strane, 14. decembra na Vianočný večierok jeho úrad nakúpil červené víno pre zamestnancov od vinára, ktorý má väčšinu viníc v Novom Meste, len časť v Rači, vinotéku má tiež v Novom Meste a sídlo dokonca v Petržalke.

Takýto vinár môže dodať víno na Vianočný večierok pre zamestnancov miestneho úradu 14. decembra, ale 15 až 17. decembra na Vianočné trhy, organizátori nemôžu zavolať stánkarov, predajcov z iných mestských časti, musia byt výlučne z Rače.

Michal Drotován je neobjektívny a doslova „hádže polená pod nohy“ organizátorom Vianočných trhov, ktoré nechcel zorganizovať, pretože minulý rok bolo v jeden deň veľmi zlé počasie. To je absurdné. Organizácie trhov sa ale našťastie v tomto roku zhostili iniciatívne poslanci Ján Polakovič a Peter Pilinský, takže obyvatelia Rače by o ne zdá sa nemali prísť úplne. > Čítaj viac

Vianočné trhy, stánky s jedlom a Račianskym vareným vínkom patria k atmosfére Vianoc v Rači rovnako ako napríklad vianočná výzdoba a preto pevne veríme, že sa ich nakoniec podarí zorganizovať.

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne