8.6 C
Bratislava
nedeľa, 21. apríla 2024

V sobotu sa v Rači uskutoční prvý ročník Súťaže vo varení vianočnej kapustnice v rámci dvojdňového podujatia „Vianoce s vinármi“. Súťažiť bude aj tím Via Vitis z Vajnor

Najčítanejšie

Vajnory sú najbližší susedia Rače, odjakživa medzi obyvateľmi existuje nielen bratské podpichovanie a súťaživosť, ale na strane druhej i vzájomná spolupatričnosť.

„Našli sa u nás odvážlivci, čo to pôjdu skúsiť. Nám o víťazstvo aj tak nejde, skôr to vnímame ako stretnutie dobrých susedov. Dôležité, aby na konci bol dobrý pocit. Každá rodina má ten svoj tajný recept na kapustnicu, tak verím, že ani v našom tíme to nebude ináč,“ prezradil pre Račiansky Večerník Milan Kodnár, predseda občianskeho združenia Via Vitis – Vajnorského vinohradníckeho spolku a doplnil:

„Sme radi, že medzi Vajnorami a Račou sú takéto dobré susedské vzťahy a veríme, že aj touto akciou sa iba utužia a budú prospešné obidvom stranám a možno si z nás zoberú príklad aj iné susediace „dediny“. Nech zvíťazia tí najlepší, veď k dobrému vínku patrí aj dobré jedlo!!!“

Račiansky vinohradnícky spolok organizuje v mestskej časti Bratislava-Rača podujatie „Vianoce s vinármi“, ktoré sa uskutoční už v piatok a sobotu 8-9. decembra pred Nemeckým kultúrnym domom a v priestoroch Červenej lisovne na ul. Barónka č.3.

Súčasťou podujatia bude v sobotu 9. decembra i prvý ročník Súťaže vo varení vianočnej kapustnice. Podujatie odštartuje už od 9 hod. pred Nemeckým kultúrnym domom a o 13:30hod sa bude vyhodnocovať najlepšia kapustnica víťazného súťažného tímu.

Do súťaže sa môže zapojiť každý kto má záujem. Aj počas soboty budú ponúkať svoje vína v stánkoch ale i v priestoroch Červenej lisovne všetci vinári a samozrejme aj dobré jedlo, stánok reštaurácie Dream’s.

V piatok 8. decembra 2023 od 15,30hod vám vínári z Račianskeho vinohradníckeho spolku pripravili pestrý výber vín svojich členov, občerstvenie v stánku reštaurácie Dream’s a aj hudobnú produkciu.

Podujatie sa uskutoční nielen pred Nemeckým kultúrnym domom, ale i v exteriéri Červenej lisovne, kde sa v piatok od 19hod o dobrú muziku postará až do 23hod skupina Dobrá spoločnosť, ktorú Račania poznajú už zo súťaže vo varení guláša Račiansky kotlík z Amfiteátra v Knížkovej doline.

V stánkoch v exteriéri sa predstaví Ekologické vinohradníctvo a vinárstvo Hulanský, Rodinné vinárstvo Karola Križanoviča, Víno Mojura a Víno Vladár a syn, nielen s produkciu vínka, ale i so svojím stánkom reštaurácie Dream’s.

V interiéry Červenej lisovne sa predstaví Rodinné vinárstvo Fiala – Bezdeková, Rodinné vinárstvo Karol Križanovič, Víno Rakyta, Kollár winery s.r.o., Rodinné vinárstvo Šedivý, Vinár František Krajčírovič, Vinár Ivan Holík. „Náš vinár a vinohradník Karol Križanovič „Rezbár Kajo z Rače“ Vás po oba dni vo svojom stánku zasvätí do tajov jeho rezbárskej práce, ktorá je jeho koníčkom,“ uviedli organizátori podujatia.

Obe podujatia spoluorganizuje a spolufinancuje s Račianskym vinohradníckym spolkom aj mestská časť Bratislava-Rača.

Prvého ročníka Súťaže vo varení vianočnej kapustnice sa zúčastní aj tím z Vajnor, z Via Vitis – Vajnorského vinohradníckeho spolku

„O súťaži sme sa dozvedeli od pani Kollárovej, ktorá nám zatelefonovala a informovala o prvom ročníku vo varení vianočnej kapustnice v Rači. S pani Kollárovou sa poznáme od marca 2023, kedy nám ona svojou účasťou v odbornej komisii pomohla pri organizovaní vinárskej súťaži VAJKOŠT,“ prezradil pre Račiansky Večerník Milan Kodnár.

Do súťaže sa môže zapojiť každý kto má záujem. Podľa zverejnených pravidiel súťaže, v jednom súťažnom tíme musia byť minimálne dvaja členovia. „Vychádzali sme z pravidiel, ktoré nám boli zaslané elektronicky, kde 2 sú najmenej a 4 sú maximum. Tak asi pôjdeme strednou cestou. Nie vždy je dobré, keď je veľa kuchárov pri jednom kotlíku. Nuž a treba povedať, že ako prvá z nášho spolku prejavila záujem o varenie kapustnice práve žena, ale za asistentov si vybrala kolegov, ktorí na našich spolkových akciách varia pravidelne guláš. Preto verím, že skúsenosti bude dosť,“ prezradil Milan Kodnár z Via Vitis a doplnil:

„Budeme veľmi radi, ak práve varením vianočnej kapustnice sa zintenzívni pocit z blížiacich sa Vianoc a medzi ľuďmi bude panovať pokoj a pohoda. Hoci tú správnu atmosféru by nemal robiť iba čas vianočný, ale ľudia po celý rok“.

Do súťaže sa môžete prihlásiť osobne v Račianskej vinotéke na Námestí A. Hlinku 3, alebo emailom na adrese info@rvspolok.sk, telefonicky na číslach 0950 466 231, 0907 218 680. Súťažné družstvá získajú zaujímavé ceny.

Vianočné trhy v Rači tento rok nebudú. Starosta Michal Drotován sa rozhodol, že ich mestská časť nezorganizuje, preto podujatie „Vianoce s vinármi“ je jednou z príležitostí ako si v Rači vychutnať vianočnú atmosféru. > Čítajte viac

Predstavenie vinárov v priestoroch Červenej lisovne v Nemeckom kultúrnom dome počas Račianskych vianočných trhov v roku 2022 (autor foto: Marián Luha, Račiansky Večerník)
Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne