8.2 C
Bratislava
nedeľa, 21. apríla 2024

Zrekonštruovaný prístrešok pri nemocnici na Kramároch opäť slúži verejnosti

Najčítanejšie

Starosta mestskej časti Nové Mesto Matúš Čupka uviedol: „Legendárny prístrešok na Stromovej ulici prešiel výraznou rekonštrukciou. Pribudli nové lavičky, zrekonštruovaný bol povrch samotného prístrešku a pribudlo aj nové osvetlenie plochy zastávky. Navyše obnova bola realizovaná vďaka priaznivému počasiu v predstihu oproti plánu.

Chcel by som sa poďakovať za zabezpečenie rekonštrukcie Hlavnému mestu, viceprimátorovi Jakubovi Mrvovi a rovnako aj vicestarostovi Martinovi Vlačikymu za ich spoločné úsilie pri riešení tohto dlhoročného problému.

Aj takéto možno lokálne zlepšenia prispievajú k atraktivite Mestskej hromadnej dopravy a zároveň zlepšujú prostredie pred rozsiahlym nemocničným areálom,“ uviedol starosta.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo uviedol: „Betónové piliere a na nich ikonická strecha v podobe robustnej vane. Určite ho poznáte. Prístrešok má síce mnoho fanúšikov, ale roky nemá pána, nepatrí nikomu. Bez údržby sa tak dostal do havarijného stavu a na frekventovanej zastávke bol rizikom pre ľudí, ktorí tu čakali na spoj. Aj keď prístrešok nepatrí mestu, kvôli bezpečnosti všetkých sme sa rozhodli konať.

Zbúrať či opraviť?

Pri klasickej otázke sme sa najprv pozreli na náklady. Odstránenie betónovej stavby a osadenie nových prístreškov na jej mieste by v konečnom dôsledku boli cenovo porovnateľné s kompletnou obnovou pôvodného prístrešku.

Zároveň s Metropolitným inštitútom Bratislavy a významnými slovenskými architektmi sme sa zhodli na tom, že práve takéto stavby “všedného dňa” dotvárajú identitu nášho mesta, tu konkrétne charakter Kramárov. Banálne a generické sa nahradí ľahko, jedinečná dobová architektúra už ťažšie.

Navyše tým, že ide o frekventovanú zastávku a ešte frekventovanejší chodník, zohrala svoju rolu aj priechodnosť – pričom pôvodný prístrešok necháva viac priestoru pre chodcov.

Takže, čo sme spravili? Zvolili sme udržateľné – nebúrať, opraviť. V prvom rade bolo nutné odstrániť príčiny zatekania a degradácie hlavných nosných stĺpov a základov, pretože ich ďalšie poškodenie by mohlo vážne ohroziť ľudí. Odkopali sme preto zeminu za zastávkou, odizolovali steny a základy od povrchovej vody, zasanovali sme povrch, odpadávajúci betón aj odhalenú výstuž reprofilačnou maltou a nátermi, vymenili sme strešnú konštrukciu, je tu nová hydroizolácia, nové rozvody a bezpečné nové osvetlenie. No a nechýbajú ani bratislavské lavičky a antigraffiti náter.

Popraskaný asfalt tu nahradí dlažba v rámci plánovanej komplexnejšej opravy chodníkov po oboch stranách ulice. Oprava je plánovaná v budúcom roku a má priniesť aj riešenie chýbajúcej bezbariérovosti priechodov pre chodcov v okolí nemocnice,“ uviedol primátor. 

(fb)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne