11.3 C
Bratislava
piatok, 19. apríla 2024

RTVS ponúkne vo Veľkonočný pondelok exkluzívny koncert s názvom „Lasica píše Čekovskému“

Najčítanejšie

RTVS pozýva všetkých priaznivcov hudby a slova na výnimočný koncert, v ktorom sa snúbi talent a genialita dvoch výnimočných predstaviteľov slovenskej kultúry. Tento jedinečný hudobný program prinesie posledné texty legendárneho Milana Lasicu, ktoré zhudobnil talentovaný Marián Čekovský. RTVS koncert odvysiela 1. apríla 2024 o 20.35 h v televíznom vysielaní na Dvojke.

Diváci televíznej Dvojky sa môžu tešiť na emocionálny zážitok plný nádherných piesní, kde každá nesie osobitý príbeh, inšpiráciu a odkaz. Hudobní hostia ako Ľubica Čekovská, Peter Lipa, Martin Valihora a sprievodná kapela pod taktovkou dirigenta Adriána Harvana zabezpečia, že večer bude plný nezabudnuteľných hudobných momentov.

Program koncertu prinesie 14 piesní, ktoré hovoria o láske, živote a vzdá hold spojeniu dvoch velikánov Lasicu i Čekovského a ich nesmrteľných diel cez slovo i hudbu. Väčšinu skomponoval Marián, no piesne Klaviristka a Šťastie (z filmu Rukojemník) jeho sestra Ľubica.

Koncert otvorí pieseň Sláva, ktorej hudba pochádza dokonca od otca súrodencov Čekovských. Marián to cítil aj po rokoch ako ideálne spojenie s textom Milana Lasicu. Adrián Harvan, je bývalým spolužiakom Mariána Čekovského, zaranžoval všetkých 14 piesní pre orchester a na koncerte sa predstaví aj ako dirigent aj ako hráč na saxofóne. Koncert „Lasica píše Čekovskému“ je oslavou života i tvorby a neplánuje byť patetickou spomienkou, ale živým prejavom umenia, ktoré prekračuje generácie.

Príbeh, ktorý začal ako nesplnený sen o spoločnom koncerte sa teraz zmenil na večnú poctu Majstrovi. Pôvodne znel pracovný názov „Čekovský spieva Lasicu pod Lipou“, no vzhľadom na okolnosti už k spoločnému koncertu nedošlo. Marián postupne skladal hudbu a výsledkom je koncert s názvom „Lasica píše Čekovskému“, ktorý bol po prvý raz verejne predstavený v Dome umenia v Košiciach vo februári tohto roka. Záznam koncertu sa teraz dostáva na televízne obrazovky.

„Ľubica a ja sme boli ako keby adoptívne umelecké deti pána Milana Lasicu. Vždy nám dával najavo, že nám fandí v tom, čo robíme a že sa môžeme kedykoľvek spojiť. On miloval humor, lyriku a hlavne miloval život a všetko, čo urobil a čo povedal si chcem pamätať. On bol náš umelecký tatko. Pri zhudobnení jeho textov som cítil neskutočnú zodpovednosť a na koncerte som mal aj trému,“ povedal Marián Čekovský tesne po skončení koncertu v Košiciach.

Pozvanie na koncert prijali aj manželka Milana Lasicu, pani Magda Vášáryová a dcéra Hana Lasicová. „Som neskutočne dojatá a nadšená. Marián s Ľubicou vedia uchopiť humor môjho otca, ktorý nebol sentimentálny, ale vedel vyjadriť vážne témy s takým nadhľadom a vtipom. Hudba k textom ma chytila za srdce a to nie som hudobníčka. Úžasný zážitok, pri ktorom som miestami mala pocit, že otec spieva skrz Mariána,“ vyjavila svoje pocity spisovateľka Hana Lasicová. Magda Vášáryová verí, že niektoré z piesní sa stanú populárne ako nesmrteľné Čerešne.

Nepremeškajte jedinečnú príležitosť zažiť koncert „Lasica píše Čekovskému“, ktorý odráža bohatstvo slovenskej kultúry a zanechá nezmazateľný odtlačok na duši. RTVS ho odvysiela na Veľkonočný pondelok, 1. apríla 2024 o 20.35 h na Dvojke.

Hudobní hostia:
Ľubica Čekovská, Peter Lipa
Kapela: Martin Valihora, Henry Tóth, Martin Gašpar, Peter Tomko, Michal Červienka, Oskar Török
Vokály: Nataša Džunková, Veronika Husovská, Marco Pillo, Denis Lacho
Orchester Štátnej filharmónie Košice
Dirigent: Adrián Harvan

(ts)

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne