21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Deň otvorených dverí v Ekocentre Čunove

Najčítanejšie

Už túto sobotu môžete nazrieť do novovybudovaného Ekocentra v Čunove. Nachádza sa v areáli čunovského kaštieľa, ktorý Bratislavský samosprávny kraj komplexne zrevitalizoval. Bývalú ruinu kaštieľa župa nielen zrekonštruovala, ale premenila ho na unikátne environmentálno-vzdelávacie centrum.

Premenou prešla aj priľahlá záhrada. To, čo tu návštevník uvidí, je absolútne neporovnateľné s tým, ako to tu vyzeralo pred tromi rokmi. Interiér plný interaktívnych náučných expozícií či záhrada odhaľujúca tajomstvá flóry Dunajských luhov.

Široká verejnosť každej vekovej kategórie si výsledok rekonštrukcie a novovybudované Ekocentrum môžu prísť pozrieť počas Dňa otvorených dverí už túto sobotu 20. apríla 2024 od 9:30 do 17:00 hodiny.

Na návštevníkov čaká bohatý program, sprievodné podujatia, environmentálne workshopy s odbornými lektormi, tvorivé dielne zamerané na lužné lesy a Dunaj, animátori či kultúrne vystúpenia. Chýbať nebudú poznávačky prírodnín, ako aj prezentácia najväčších mýtov a hoaxov o životnom prostredí či ukážka živých plazov a obojživelníkov.

V rámci kultúrneho programu si organizátori pripravili aj ekologicky zamerané predstavenia. Počas dňa sa môžete prejsť aj funkčnou záhradou zameranou na praktickú environmentálnu výchovu. Bratislavská župa tu obnovila zeleň, vysadila stromy, kroviny, vybudovala biotopové jazierko, altánok, exteriérovú učebňu a informačné panely.

Rovnako budete mať možnosť spoznať aj niektoré druhy obojživelníkov a plazov a dozviete sa zaujímavé informácie o živote a ochrane dravcov na Slovensku. Na komentovanú prehliadku k Čunovskému ramenu vás zoberie Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie zameraný na ochranu prírody a environmentálnu výchovu.

V budove revitalizovaného kaštieľa sa zase nachádza interaktívna expozícia zameraná na rôzne oblasti prírodného dedičstva regiónu, môžete si tu vyskúšať či skočíte tak ďaleko ako lúčny koník, naučíte sa rozoznať spev vtákov podľa hlasu či vôňu bylín. Dozviete sa veľa zaujímavého o bobroch, zistíte ako vidí hmyz a prostredníctvom virtuálnej reality sa budete plaviť lužným lesom vnútrozemskej delty Dunaja. V reálnom modeli traktora sa pomocou interaktívnej hry naučíte spôsoby trvalo udržateľného poľnohospodárstva.

Termín: sobota 20. 4. 2024 od 9:30 do 17:00 hodiny

(príhovor predsedu BSK Juraja Drobu je naplánovaný o 10:00 hodine a následne bude krátky brífing pre médiá)

Miesto: Kaštieľ v Čunove, Petržalská 12

PARKOVANIE

Vzhľadom na charakter podujatia nebude v Ekocentre možnosť parkovania. Odporúčame uprednostniť udržateľný spôsob dopravy alebo využiť záchytné parkovisko na Divokej Vode.

KYVADLOVÁ DOPRAVA

K záchytnému parkovisku na Divokej Vode Vás budú v deň podujatia smerovať dopravné značky.

Ku Ekocentru vás bezplatne dovezie kyvadlová doprava.

Odchod autobusov zo zastávky Areál vodných športov: 9.30, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 15.30 hod.

Odchod autobusov zo zastávky MiÚ Čunovo: 9.40, 10.10, 11.10, 12.10, 13.10, 14.10, 15.10, 15.40 a 17.10 hod.

Detaily o podujatí sú zverejnené > TU

Ekocentrum Čunovo vzniklo ako výsledok spolupráce slovenských, rakúskych a maďarských partnerov v rámci realizácie cezhraničných projektov Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU, podporených z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

zdroj: BSK
zdroj: BSK

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne