21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Hlavné mesto tento víkend otvorí svoje brány v rámci 21. ročníka Bratislavských mestských dní

Najčítanejšie

Tretí aprílový víkend ožijú ulice Bratislavy obľúbeným mestským festivalom. Hlavné mesto v sobotu a v nedeľu 20. a 21. apríla symbolicky otvorí svoje brány a spolu s mestskými organizáciami a mestskými časťami pozýva na rozmanitý kultúrno-športový program. Čakajú vás aj prehliadky bežne neprístupných miest, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy, jazdy historickými vozidlami i Propelerom na druhú stranu Dunaja.

Bratislavské mestské dni organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) spolu s Hlavným mestom SR Bratislava. Do programu sa zapája 14 mestských častí, 15 mestských a viacero partnerských organizácií. Nezabudnuteľný víkendový program čaká obyvateľov, obyvateľky, ale aj návštevníkov a návštevníčky na území celej Bratislavy.

„Príroda sa prebúdza, ulice ožívajú a hlavne náš mestský sviatok je za dverami. Veľmi sa teším na ďalší ročník Bratislavských mestských dní, ktoré sú vždy úžasnou oslavou nášho mesta. Navyše, sú aj skvelou ukážkou, čo všetko vie naše mesto ponúknuť. Ďakujem veľmi pekne BKIS, že v spolupráci s nami opäť pripravilo tento úžasný celomestský festival s nabitým programom. Poďakovanie patrí aj našim mestským častiam a mestským organizáciám, ktoré sa do nezabudnuteľného víkendového programu zapájajú. Novinkou, ktorá mňa špeciálne teší je, že Primaciálny palác, bude tento raz otvorený po oba víkendové dni. Vždy sa rád osobne stretávam s ľuďmi, ktorí sú pre mňa motiváciou zvyšovať kvalitu života v našom krásnom meste a som naozaj úprimne vďačný, že ľudí, ktorí majú radi Bratislavu a ktorým záleží, aby bola ešte lepšia, je tak veľa. Teším sa na vás,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislava pre všetkých

Víkend plný zážitkov otvorí symbolické odpečatenie brán a sprístupnenie Primaciálneho paláca verejnosti, otvoria sa tiež priestory mestských organizácií – galérie, múzea, knižnice a ďalších. Na Primaciálnom námestí nájdete komunitný stôl a gastro ponuku, na nádvoriach spoločenské hry a šachovú akadémiu, na Hlavnom námestí vystúpenia detí z bratislavských ZUŠ a na Františkánskom bazár starožitností.

Počas víkendu zažijete viaceré pouličné šou, koncerty, vyhliadkové plavby po Dunaji či jazdy Cabriobusom. Medzi nábrežím Starého Mesta a Sadom Janka Kráľa bude premávať legendárny Propeler a súčasťou mestských dní bude aj obľúbený Dobrý trh na Panenskej ulici.

V sobotu večer rozžiari Hviezdoslavovo námestie Fénixova záhrada českého umeleckého zoskupenia V.O.S.A. Theater. Tešiť sa môžete na interaktívnu svetelnú inštaláciu, živý spev, ale aj svetelné a akrobatické vystúpenia.

Hudobný program Bratislavských mestských dní bude pestrý – vystúpia Tata Bojs, Gramophon Brothers, Orchester Jeana Valjeana, Hudba ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, Tamara Kramar aj žiačky a žiaci bratislavských ZUŠ. Na Silent disco v Klariskách paralelne zahrajú DJi Signate a Matey, na nádvorí Bielej 6 v rámci warm-up vystúpi DJ Raylab.

Fénixova záhrada zoskupenia V.O.S.A. Theater prinesie do Bratislavy spev aj akrobaciu.

Otvárame Bratislavu!

Novinkou tohto ročníka je Víkend otvorených budov. Počas oboch festivalových dní môžete nazrieť do viac než 20 historických budov či zaujímavých bratislavských priestorov a objavovať tak svoje mesto.

Prehliadky vás zavedú do lekárne Salvator, kostola Klarisiek, historickej budovy SND, historickej budovy na Bielej 6, bratislavského Krematória, Prüger-Wallnerovej i Lisztovej záhrady, budovy YMCA, zákulisia Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, Starej i Novej tržnice, Novej Cvernovky, Rómerovho domu, Albrechtovho domu, na Slavín a do mnohých ďalších. Zarezervovať si miesto na prehliadke si môžete na na www.bratislavskemestskedni.sk.

Komentovaná prehliadka sa bude konať aj v bývalom kostole Klarisiek, ktorý v súčasnosti slúži ako koncertná sieň.

Šport aj ekológia

Okrem množstva kultúrnych podujatí vás počas Bratislavských mestských dní čakajú aj rozmanité športové aktivity. V Sade Janka Kráľa si zahráte frisbee, vyskúšate skateboarding či parkour, absolvujete malý a veľký vlastivedný cyklookruh alebo si zacvičíte s profesionálnymi trénermi a trénerkami na Cvičku.

Keďže Bratislavské mestské dni sa konajú v blízkosti Dňa Zeme, súčasťou programu je viacero environmentálnych podujatí, ktoré rozvíjajú tému ekologicky zodpovedného správania. Aktivity ku Dňu Zeme pripravuje Rača, Rusovce, Ružinov, Petržalka, Podunajské Biskupice či Vrakuňa, BKIS organizuje sadenie rastliniek aj ekoworkshopy v Sade Janka Kráľa.

Jazdy historickými vozidlami aj Propelerom

Vyše 100 rokov spájal staromestský a petržalský breh Dunaja legendárny Propeler. V sobotu bude výnimočne premávať opäť – loď Martin naraz prevezie na druhú stranu rieky 160 pasažierov a pasažierok. Objavovať mesto môžete aj počas jázd Cabriobusom, kde aj tento rok bude sprievodcom primátor Bratislavy Matúš Vallo. Dopravný podnik Bratislava počas mestských dní opäť vypraví do ulíc svoje historické vozidlá. > Viac informácií

Z centra von

Bratislavské mestské dni sa konajú na území celej Bratislavy aj vďaka zapojeniu mestských častí a mestských organizácií. Mestské lesy okrem Lesníckych dní na Partizánskej lúke pripravujú v sobotu grilovačku v Hájovni Krasňany. Nové Mesto pozýva na prehliadky do Novej Tržnice, Devín a Záhorská Bystrica na jarnú knižnú burzu a Dúbravka na detské divadielko.

Vajnory v sobotu otvoria cyklistickú sezónu a v Karlovej Vsi sa cez víkend koná festival Svetový deň cirkusu. Lamač sa zapojí do Víkendu otvorených budov sprístupnením Kaplnky sv. Rozálie. Čuňovo pripravilo svoj Deň otvorených dverí. > Viac informácií

V Sade Janka Kráľa si budete môcť vyskúšať aj skateboarding.

História mestských dní

Tradícia, prečo sa na deň svätého Juraja mesto otvára svojmu obyvateľstvu, sa viaže na históriu Bratislavy. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania Prešporka práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Ojedinelá mestská výsada vo vtedajšej Európe sa spájala s oslavami a neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi a obyvateľkami kráľovského mesta.

Program Bratislavských mestských dní bude prebiehať na viacerých scénach oba dni od 9:00 do neskorších večerných hodín. Všetky informácie nájdete na www.bratislavskemestskedni.sk.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne