16.6 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Smutná správa pre Vajnorské vinohrady

Najčítanejšie

Poľnohospodárske družstvo Vajnory uviedlo: „Smutná správa. Vzorne sa starať o vinohrady, vypestovať zdravé hrozno a vyrobiť z neho skvelé víno – to ani zďaleka nie je najväčšou výzvou vinohradníkov a vinárov. To čo im robí starosti je predať svoje kvalitné oceňované vína v dostatočnom množstve, aby sa zaplatili všetky vklady súvisiace s potrebnými prácami od strihania, cez viazanie, až po zber a výrobu vína.

Vinohradníci bez dostatočnej podpory štátu (od oneskorených vyplácaní dotácií až po ich nedostatočnú výšku), a v neustálom pretekaní sa s prírodou – kedy čo chrániť pred zverou, pred húsenicami, pred chorobami, musia riešiť aj pokles záujmu spotrebiteľov o kvalitné slovenské vína.

Ak chcú prežiť, musia spraviť aj ťažké a boľavé rozhodnutia. Žiaľ neminulo to ani nás. Po týždňoch zvažovania, prehodnocovania, kontrolovania ekonomických výsledkov, nás neúprosná ekonomika donútila vzdať sa značnej výmery vinohradov. Sme nútení obmedziť našu činnosť a vrátiť mnohé vinohrady, ktoré máme v prenájme, ich vlastníkom.

Aby sme zmiernili dopady tohto rozhodnutia, súčasne s vlastníkmi informujeme o tomto kroku aj vinohradnícke spolky a zoskupenia, ktoré by mohli starostlivosť o vinohrady a pestovanie hrozna v nich prevziať skôr, ako sa po dlhoročnej starostlivosti zmenia na pustáky.

Ak by vedel v tejto záležitosti ktokoľvek pomôcť, prosíme neváhajte a napíšte nám správu. Takéto ťažké chvíle nás upozorňujú, že nič nie je samozrejmé, že aj dlhoročné vinárstvo musí bojovať o prežitie. Každý vinár potrebuje nielen dobrý rok závislý na prírode, ale aj zákazníkov , ktorí ocenia jeho svedomitú a ťažkú prácu vo forme kúpy jeho chutného vína,“ uviedlo,“ uviedlo Poľnohospodárske družstvo Vajnory. 

Ak máte možnosť vinice zachrániť a môžete pomôcť, kontaktujte prosím: 

Poľnohospodárske družstvo Vajnory, Hospodárska 9, 831 07 Bratislava -Vajnory, e-mail: pdvajnory@pdvajnory.sk, Tel.: 0905 899 775, www.pdvajnory.sk.

(fb)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne