21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

V ZOO Bratislava sa narodilo mláďa ťavy Lesia

Najčítanejšie

Jedným z prvých tohtoročných mláďat v ZOO Bratislava je samička ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus), narodila sa 18. apríla. Od svojich chovateliek dostala meno Lesia. Jej matka, Luna, patrí medzi mladšie samice v stáde a Lesia je jej druhým mláďatkom. Návštevníci môžu pozorovať celé stádo aj s mláďatkom vo vonkajšom výbehu v lesnej časti zoo.

Pôrod u Luny prebehol bez problémov. Prvé dni po pôrode trávila matka s mláďaťom, vzhľadom na chladné počasie, v stajni. Gravidita ťavy dvojhrbej trvá približne rok a rodí sa väčšinou jedno mláďa.

Minulý rok sa v ZOO Bratislava narodili tri mláďatá ťavy dvojhrbej, jedna samica a dva samce. Všetky boli umiestnené v iných chovoch. Návštevníci teraz môžu pozorovať v skupine jedného samca, tri samice a mláďa. „Predpokladáme, že sa stádo ešte tento rok rozrastie o jedno až dve mláďatá. Ďalšie mláďatko by sa malo narodiť v priebehu mája,“ hovorí zoológ Martin Rosa.

Ťavy sú pozoruhodné zvieratá. Majú uzatvárateľné nozdry a tri páry viečok, ktoré ich chránia pred púštnym pieskom. Ich krv má stálu hustotu a telo premenlivú teplotu tela vďaka čomu sa im neodparuje toľko vody z tela. Slovo ťava pochádza z arabského džamal a v preklade znamená ťava, ale aj krása.

Na malú ťavu Lesiu sa môžu návštevníci prísť pozrieť každý deň. ZOO Bratislava je otvorená aj počas sviatkov 1. a 8. mája od 9.00 h do 19.00 h. Posledný vstup je o 18.00 h. Pre návštevníkov sú pripravené komentované kŕmenia a 8. mája sa bude v sade, v mimo návštevníckej časti zoo, konať entomologický workshop, počet miest na workshop je obmedzený.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne