26.3 C
Bratislava
utorok, 25. júna 2024

Noc múzeí a galérií 2024 so železničnou nostalgiou

Najčítanejšie

V sobotu 18. mája 2024 sa bude konať tradičné podujatie Noc múzeí a galérií. Podujatie pre širokú verejnosť pripravujú aj Železnice Slovenskej republiky – Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, Klubom železničnej nostalgie Bratislava východ a Občianskym združením VLAKY.NET.

Podujatie s názvom Noc múzeí a galérií je tradícia, ktorú založila francúzska iniciatíva s cieľom podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí, ktorý je stanovený na 18. mája. Tradične sa k podujatiu pripája aj Slovensko s celoslovenským programom, ktorého súčasťou bude aj program Železničného múzea Slovenskej republiky v starom rušňovom depe Bratislava východ.

Návštevníci múzeí po celom Slovensku budú mať možnosť v tento deň prezrieť si expozície a výstavy a zúčastniť sa bohatého sprievodného programu, ktorý bude trvať do neskorých večerných hodín. Železničné múzeum SR bude počas Noci múzeí a galérií otvorené v čase od 11:00 do 20:00.

Pre návštevníkov bude pripravený nasledujúci program:
• jazda parného vlaku na trati Bratislava hl. stanica – Modrý most – Bratislava-Vajnory – Železničné múzeum,
• jazdy historického motorového vlaku na trati Bratislava-Petržalka – Bratislava-Nové Mesto – Železničné múzeum,
• kyvadlová doprava historickým motorovým vlakom na trati Železničné múzeum – Bratislava hl. stanica a späť,
• jazda večerného historického motorového vlaku na trati Železničné múzeum – Bratislava hl. stanica – Bratislava-Petržalka – Bratislava-Rača – Železničné múzeum,
• stála múzejná expozícia železničných zariadení,
• vozenie návštevníkov na stanovišti parného rušňa 310.433 (od 12:00 do 20:00 s prestávkami na údržbu rušňa),
• vozenie návštevníkov na stanovišti motorového rušňa (od 11:00 do 20:00),
• prehliadka múzea so sprievodcom vo vybraných časoch,
• prehliadka častí múzea, ktoré nie sú bežne dostupné verejnosti,
• prezentácia modelového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo vo Veľkej vodárni,
• prezentácia modelového koľajiska v poštovom vozni Fa 5-2085 Klubu železničných modelárov Bratislava.

Noc múzeí a galérií 2024 so železničnou nostalgiou

Bratislava východ.
Pre záujemcov o návštevu Železničného múzea z oblasti Petržalky bude na trati Bratislava-Petržalka – Bratislava-Nové Mesto – Železničné múzeum Bratislava východ vypravený historický motorový vlak ťahaný motorovým vozňom M 286.018 Túlavá.

Historický motorový vlak ťahaný motorovým vozňom M 286.018 Túlavá bude premávať počas dňa aj medzi areálom múzea a bratislavskou hlavnou stanicou.

Posledným lákadlom bude večerný historický motorový vlak na trati Železničné múzeum Bratislava východ – Bratislava hl. stanica – Bratislava-Petržalka – Bratislava-Rača – Železničné múzeum Bratislava východ ťahaný motorovým vozňom M 286.018 Túlavá.

Počas podujatia platí pravidlo, že vstupné platíte len raz. To znamená, že si zakúpite vstupenky v prvom navštívenom múzeu či galérii a do ostatných už máte vstup zdarma (po preukázaní sa vstupenkou z prvého navštíveného múzea).

Máte teda možnosť zvoliť si, v ktorom múzeu zaplatíte vstupné. Návštevníci, ktorí ako prvé navštívia Železničné múzeum Bratislava východ, nebudú mať len možnosť zažiť a vychutnať si atrakcie bohatého sprievodného programu, ale zaplatením vstupného zároveň podporia opravu ďalších historických železničných vozidiel zo zbierok Železničného múzea SR.

Vstupné do Železničného múzea SR bude počas podujatia 5 €/os., deti do 12 rokov, osoby ZŤP a seniori nad 65 rokov majú vstup zadarmo. Vstupenky do múzea sa budú predávať v mimoriadnych vlakoch alebo v areáli múzea. Využitie jednotlivých atrakcií v múzeu je možné len po preukázaní sa platnou vstupenkou.

Príďte prežiť Noc múzeí so železničnou nostalgiou. Viac informácii o podujatí nájdete na www.zeleznicnemuzeum.sk.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne