Bratislavská mestská časť Vajnory sa pýši veľkým kultúrnym a prírodným bohatstvom. Niekedy sa však zdá, že náš vzťah k tomuto bohatstvu je omnoho chudobnejší. Svedčia o tom práve Vajnorské vinohrady, neraz končiace ako skládky odpadu, alebo ako opustené lukratívne pozemky vhodné na výstavbu, ako sa to deje v susednej Rači.
Názov Vajnory vychádza z nemeckého pomenovania obce „Weinern“, písomne doloženého už v roku 1307. V minulosti vinohrady slúžili ako zdroj obživy pre celé rodiny. Neskôr prešli do rúk štátu, aby sa napokon dostali späť do rúk jednotlivcov. Mnohí však medzitým vzťah k pôde a k vinohradníctvu stratili. A tak ich záchrana leží na pleciach zanietencov (,,šialencov“) prípadne tých, ktorí oprášili rodinnú tradíciu a pustili sa znova do náročnej práce.
Vajnorský vinohradnícky spolok – Via Vitis sme partička ľudí (občianske združenie – dobrovoľníci), ktorým nie sú vinohrady a dedičstvo našich otcov ľahostajné. Rozhodli sme sa zachrániť to, čo iní, ktorí sa o to starali doteraz, zahodili a nechali napospas osudu.
Cieľom nášho spolku je napomáhať trvalému rozvoju vinohradníctva a vinárstva ako súčasti nášho prírodného, kultúrneho a historického dedičstva vo Vajnoroch. Keď sme prišli začiatkom roku 2021 do Vajnorských vinohradov, tak sme s hrôzou zistili, že ich stav je viac ako zúbožený. V danom momente neostávalo nič inšie ako si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do čistenia zarastených opustených vinohradov.
Po roku tvrdej ručnej práce v zachraňovanom vinohrade, aj za pomoci mnohých dobrovoľníkov, sme sa rozhodli, že by sme mali okrem fyzickej záchrany pristúpiť aj k tej duchovnej časti dedičstva, ktoré prezentovalo Vajnory a vajnorákov.
Pri pohľade do kalendára sme videli, že 25.mája si pripíjajú na zdravie nositelia mena Urban. Toto meno má pre vinohradníkov a vinárov veľký význam. Už po stáročia prosili vinohradníci sv. Urbana, aby chránil ich vinice pred nepriaznivým počasím a doprial im hojnú úrodu.
Tento zvyk sa zachoval v niektorých oblastiach až do dnešných dní, čo dokumentujú mnohé sochy tohto svätca pri cestách vedúcich do vinohradov.
To, že si vajnoráci už dávno vážili tohto svätca svedčí aj kaplnka venovaná Sv. Urbanovi na Rybničnej ulici a súčasne ukazuje, kde v čase výstavby tejto kaplnky bol koniec dediny smerujúci k Vajnorským vinohradom.
Preto sme sa rozhodli tento starý zvyk požehnania vinohradu a vinohradníkom na deň Sv. Urbana oživiť a tak nadviazať na dávne tradície. Preto aj táto akcia je previazaná s folklórom, ktorý vďaka rovnakým nadšencom ako sme my je stále živý vo Vajnoroch a spája ľudí pri rôznych príležitostiach. Súčasťou je aj tradičné jedlo a vínko. Nuž a v neposlednom rade aj pozvánka pre vajnorákov vo vajnorskom nárečí:
„Na známost sa šeckím dáva, že v sobotu 25. mája od 15h. o trecí hodziňe na vinohradňíckém plácku v Širokém sa zendeme. Pri príležitosci patróna vinohradňíkú Svatého Urbana, Vajnorskí vinohradňíckí spolek spolu s Místnú Čascú Bratislava-Vajnory Vás šeckích pozívá. Dondzite sa zabavit, dobré vínka okoštuvat a tých naších vinoradňíkú podporit“.
Program:
- viprávjaňí o vinoveném Vajnorském vinohradňíckém spolku VIA VITIS
- posvjeceňí vinohradú pánem farárem abi biua úroda pjekná
- veseuo s muzikú a vajnorskíma pjesňičkama
- vajnorské kouáčki, pagáčki, osúchi a iné šmakociny
- koštúfka a prodávaňí vínka
- prodej mauičkoscí s vajnorskím ornamentem aj bez ňeho Místo:
Vinohrad Široké kerí je porát nad BEZ-kú > Ako nájdete
Tešíme sa na všetkých, ktorí navštívia túto akciu a ktorým nie je ľahostajný osud Vajnorských vinohradov neďaleko Bratislavy. Lebo ako sa spieva v jednej z vajnorských ľudových pesničiek: ,,Kde sa dobré vínko rodí, tam sa ľuďom dobre vodí…“ My veríme, že nebudeme o tomto iba spievať, ale aj to skutočne žiť.
Je to podujatie, na ktorom uvítame nie len vajnorákov a susedov z najbližšieho okolia, ale najmä ľudí z celej Bratislavy a preto toto podujatie robíme v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS)
Za Vajnorský vinohradnícky spolok – Via Vitis
napísal Milan Kodnár, predseda spolku
(ts)