25.3 C
Bratislava
pondelok, 24. júna 2024

V bratislavskom Novom Meste slávnostne otvorili zrekonštruovaný park na Račianskom mýte

Najčítanejšie

Nedávno zrekonštruované verejné priestranstvo z ktorého sa môžu tešiť nielen obyvatelia mestskej časti Nové Mesto ale aj obyvatelia blízkeho Starého Mesta – v nedeľu 19. mája slávnostne otvorili park na Račianskom mýte za účasti starostu mestskej časti Nové Mesto Matúša Čupku, starostu Starého Mesta Mateja Vagača a vicestarostov Nového Mesta Pavla Troiaka, Marianny Mašátovej Haliakovej, poslanca Tomáša Korčeka a námestníka primátora Bratislavy Jakuba Mrvu a ďalších.

Slávnostné otvorenie sprevádzal bohatý kultúrny a športový program, vrátane Petanqového turnaja novomestských seniorov a v kultúrnom programe sa predstavila tiež Vietnamská a Ukrajinská komunita, návštevníci tiež zažili hudobné vystúpenie Branislava Jobusa, Grety Pogany, alebo cirkusantské varieté, gastro zónu, či ponuku knižného antikvariátu Olejar Books, burzu platní, burzu kníh s Novomestskou knižnicou, tvorivé dielne s Drevenô koliesko a s KS Vajnorská, alebo maľovanie na tvár pre deti, cvičenie pre mamičky, alebo seniorov a v renovovanom priestore pubu Koliesko sa predstavili úradníci miestneho úradu a poslanci, aby sa osobne stretli a zhovárali s obyvateľmi.

Pri budovaní parku sa citlivo myslelo aj na voduzádržné opatrenia, chodníky sú vodepriepustné, park obsahuje aj voduzadržiavacie jazierko, ktoré sa stretlo s veľkým ohlasom u verejnosti, veľké zelené plochy, veľké stromy, ktoré poskytnú dostatok tieňa počas slnečných dní.

V parku pribudli nové lavičky, stoly na pingpong, hojdacie siete, posilňovacie stroje, petanqové ihrisko a vynovené multifunkčné ihrisko. V parku je voda zadržiavaná, vďaka čomu ostane v území parku až 4 700 m3 zrážkovej vody. Revitalizácia sa dotkla plochy vo výmere 25 576 m2.

Rekonštrukciu parku sprevádzalo 12 ročné úsilie, prvé informácie o diskusii o revitalizácii parku sa totiž objavili už v roku 2011, časová os realizácie sa veľmi výrazne posunula až v roku 2023, keď mestská časť pod vedením Matúša Čupku obstarala realizátora stavebných prác, ktoré prebiehali od apríla do decembra 2023.

Zorganizovať takúto veľkú rekonštrukciu je veľká koordinačná výzva, ktorá si vyžaduje veľa krokov ktoré sa musia najprv udiať v pozadí, predtým ako vôbec nastúpi prvý bager.

„Takže predpokladám, že tam kolegovia zápasili s nejakými koordinačnými výzvami, za nás, sme v podstate boli v bode, že sme mali projekt, mali sme upravené podklady pre verejné obstarávanie, to sme vyhlásili, úspešne ukončili a potom sme sa pustili do veľmi náročnej práce samotnej realizácie, ktorá v podstate zasiahla kapacitu pomaly celého investičného oddelenia, keďže tieto verejné priestory sú veľmi náročné na detaily na realizáciu a koniec koncov i sami vidíme tie nedostatky keď sa tu prejdeme,“ uviedol pre Novomestský Večerník Matúš Čupka, starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto a doplnil:

„Jazierko sa v podstate vyriešilo počas tohto týždňa, kedy sem prišla firma ktorá prevŕtala to samotné jazierko, takže napriek tomu že veľmi intenzívne pršalo počas piatka tak je úplne suché, čiže ten odtok vody sa výrazne zvýšil a zatiaľ nepredpokladáme že by sa tu mala tá situácia opakovať, ako donedávna bola, kedy sa tam voda zdržiavala permanentne, samozrejme budeme musieť to jazierko a jeho fungovanie ešte trochu vyladiť, lebo to aby bolo permanentne suché, tiež neplní jeho účel. To technické riešenie ktoré bolo zvolené, a o ktorom sme mi presvedčení, že bolo výsledkom nedostatočnej projektovej prípravy, kedy sa v roku 2014 pri navrhovaní rekonštrukcie nespravil rozbor podložia a nesprávne sa vypočítala vodopriepustnosť podložia pod jazierkom, tak sme sa dostali do stavu kedy tá voda tam bola stále, či pršalo, či nepršalo. Samozrejme tá voda časom nabrala takú zvláštnu farbu, nebolo to ani úplne prijemné na pohlaď, takže preto sme museli pristúpiť k riešeniu prevŕtania tohto priestoru a dnes je v podstate ten priestor suchý, samozrejme boli tu ešte poškodené betónové povrchy, ktoré sme reklamovali a budú opravené, a je tu niekoľko ďalších nedostatkov ktoré chceme ešte riešiť,“ uviedol starosta Matúš Čupka.

„Ja som strašne rád za tento deň, za to krásne počasie a vlastne sa zavŕšila viac ako desať ročná práca, od tých prvotných projektov od toho keď ako mestský poslanec som vybavoval, aby ten park mal aj osvetlenie, no a postupne prácami za bývalého vedenia, súčasné vedenie dokončilo rekonštrukciu, tohto krásneho parku a myslím si že je to úplne fantastické, lebo je to naozaj veľmi krásny a špecifický priestor, kde sa stretávajú celé rodiny, Novomešťania a nielen Novomešťania, ale aj všetci Bratislavčania a Staromešťania, ktorí využívajú tento park, takže naozaj ja som veľmi rád a držím tomuto parku palce, aby naozaj bol stále taký krásny ako je dnes, a aby sa podarilo, lebo tu sú aj pozemky ktoré nepatria mestskej časti, patria cirkvi, aby sa podarilo potom zrekonštruovať aj tú časť, ktorú má vo vlastníctve cirkev,“ prezradil pre Novomestský Večerník Tomáš Korček, novomestský a župný poslanec.

V parku sa uskutočnil aj turnaj v Petaque, ktorý si zahrali novomestskí seniori

Pod novým vedením sa v zrekonštruovanom parku na Račianskom mýte uskutočnil v nedeľu 19. mája v mestskej časti Nové Mesto turnaj, ktorý bol prvý v poradí. „Som rád, že aktívne zapájame seniorky a seniorov do spoločenského života. Verím, že víťazný tím bude dobre hájiť naše farby aj v okresnom kole petanqu,“ prezradil pre Novomestský Večerník Pavol Troiak, vicestarosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Petangová plocha bola súčasťou projektu, ktorý bol vypracovaný za bývalého vedenia. Avšak celý projekt bol pripravovaný za aktívnej účasti poslancov miestneho zastupiteľstva, ktoré schválilo finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu, v ktorej bolo zahrnuté aj petanqové ihrisko.

„Do budúcna plánujeme realizáciu ďalších petanqových plôch, ktoré budú dostupné pre obyvateľky a obyvateľov Nového Mesta a tiež plánujeme zakúpenie petangových hracích prvkov do každého denného centra v Novom Meste,“ uviedol Pavol Troiak a doplnil:

„Určite plánujeme aj ďalšie petanqové turnaje. Najbližšie nás čaká okresné kolo v petanqu, ktoré bude na jeseň. V okresnom kole budú zástupcovia Nového Mesta, Rače a Vajnor.“

Krátky film zo slávnostného otvorenia parku, galéria fotografií a krátke videá:


Prečítajte si tiež:

V Rači sa uskutočnil turnaj v petanque. Súťažili tímy seniorov z Rače, Vajnôr a z Nového Mesta

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne