V sobotu 15. júna predviedli svoje umenie členky Klubu paličkovej čipky v priestoroch Červenej lisovne Nemeckého kultúrneho domu v rámci predstavenej výstavy „O čom rozprávajú vinohrady“.

Súčasťou výstavy sú aj fotografie dokumentujúce unikátny projekt – Čipkárska cesta, ktorý získal slovenský zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Dovedna 29 klubov zhotovili najdlhšiu paličkovú čipku, ktorá merala 51,02 metra. Nápad vznikol v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku spolu s čipkárkami z Liptovského Mikuláša.

Pôvodný návrh bol na stretnutí čipkárok z celého Slovenska – vytvoriť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline niečo veľké – dlhý pás čipky.

Ich práce na tému vinohradníctva si môžete pozrieť v rámci výstavy „O čom rozprávajú vinohrady“ až do 7. augusta, potom ju v tomto kreatívnom priestore vystrieda výstava obrazov račianskeho maliara Vojtecha Polakoviča.

Pozrite si krátke video zo soboty 15. júna:

O čom rozprávajú vinohrady

Pozrite si krátky film z vernisáže výstavy „O čom rozprávajú vinohrady,“ ktorá sa uskutočnila 1. júna a ktorá je už piatou veľkou výstavou, ktorú v Nemeckom kultúrnom dome zorganizoval Račiansky muzeálny spolok.

Výstava potrvá päť mesiacov, do konca októbra a prístupná pre verejnosť bude aj počas legendárneho Račianskeho vinobrania, ktoré sa tento rok uskutoční 13. až 15. septembra.

„Výstava zahŕňa i historické mapy z archívu Hlavného mesta Bratislavy, zo Slovenského národného archívu, staré názvy račianskych honov, mapy spolu so starými názvami, históriu vinohradníctva, históriu vinohradníctva v Rači, informáciu o račianskych spolkoch, o tom ako sa pestuje vinič, ako boli objavené už niektoré zaniknuté druhy, prvopočiatky viniča, ako sa z viniča robí víno, čo všetko tomu predchádza, nástroje, kto všetko vyrábal víno, šumivé víno, alebo o histórii Nemeckého kultúrneho domu a mnoho ďalšieho,“ prezradila známa vlastivedná sprievodkyňa Mária Hatalová, členka Račianskeho muzeálneho spolku, ktorý je organizátorom výstavy.

Celú výstavu organizačne pripravilo a zabezpečilo občianske združenie Račiansky muzeálny spolok. „Téma bola vybraná asi pred rokom a zdalo sa nám že je to téma ktorá oslovi všetkých ktorí tu bývajú. (…) A povedali sme si že len tí ktorí niečo poznajú, a vedia o tom a uvidia, dozvedia sa, môžu sa pýtať, si môžu tú robotu a tú tematiku vážiť, mať ju radi, a považovať ju za niečo čo je typické pre Raču,“ uviedla na vernisáži k výstave Jana Maníková, predsedníčka Račianskeho muzeálneho spolku.

Výstava „O čom rozprávajú vinohrady“ odštartovala v sobotu 1. júna v Červenej lisovni v Nemeckom kultúrnom dome v Rači a potrvá až do 31. októbra (v stredu – piatok 16-18h, v sobotu – nedeľu 14-18h).

Prečítajte si tiež archívny rozhovor s račianskym maliarom Vojtechom Polakovičom:

Vojtech Polakovič: Premeny Rače prinášajú vyššiu kvalitu života pri zachovávaní dlhodobých tradícií