20 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Nová sezóna na starej adrese. Na Dunajskú ulicu sa vracia bábkové divadlo

Najčítanejšie

Desaťročné putovanie župného Bratislavského bábkového divadla po dočasných scénach sa končí. Po komplikovanej prestavbe sa divadlo vracia na Dunajskú ulicu v bratislavskom Starom Meste, aby tu v septembri otvorilo novú budovu a začalo svoju 69. sezónu.

„Rekonštrukcia je vo finále, dodávateľ interiéru administratívnych priestorov finišuje s dodávkami, a tak sa konečne môže bábkáč vrátiť na domovskú Dunajskú ulicu, kde už sú pripravené moderné priestory. Verím, že podčiarknu a podnietia divadelnú tvorbu tohto úžasného tímu a uvidíme tu ďalšie skvelé predstavenia, ako aj zaujímavé aktivity pre divákov,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Divadlo počas desaťročnej rekonštrukcie prešlo až tromi divadelnými scénami. Od začiatku roka 2015 hosťovalo na Malej scéne STU, odkiaľ sa v roku 2017 presunulo na malú scénu Istropolisu. Tú opustilo v roku 2021 pre jeho vlastnú prestavbu. Poslednou zastávkou bola spoločná scéna s Radošinským naivným divadlom na Záhradníckej ulici, kde už divadlo zakončilo sezónu 2023/2024.

„Vraví sa, že radšej vyhorieť, ako sa sťahovať, no naši zamestnanci opäť zvládli triedenie, balenie a prepravu na výbornú, za čo im patrí veľké poďakovanie. Zostáva len vybaliť všetko zo škatúľ a uložiť tak, aby sme sa mohli venovať už len tvorivej práci. Rád by som poďakoval zriaďovateľovi divadla, Bratislavskému samosprávnemu kraju, ktorý zastrešil rekonštrukciu organizačne i finančne. Veľká vďaka patrí aj všetkým dočasným scénam, ktoré u seba divadlo počas rokov prestavby prichýlili,“ povedal riaditeľ Bratislavského bábkového divadla Ján Brtiš.

Na Záhradníckej ulici uviedlo divadlo šesť nových inscenácií. Naposledy to bola v októbri minulého roka rozprávka Zázračný lekár. V tichosti však už pracovalo aj na troch nových inscenáciách, ktoré boli navrhnuté na podmienky vlastnej scény na Dunajskej ulici.

Návštevníci by už teraz na Dunajskej 36 našli vedenie, administratívu aj skúšajúce tímy hercov a tvorcov, no na otvorenie pre verejnosť si ešte musia počkať. Premiéry aj slávnostné otvorenie pripravuje divadlo na september 2024 a nadviaže na ne vlastným festivalom, ktorý pripravuje súbežne so skúšaním a s plánovaním otvorenia

„Slávnostné otvorenie pripravujeme na koniec septembra 2024. Oslavy budú trvať týždeň a ich súčasťou budú dve nové premiéry, zážitková prehliadka priestorov divadla a nultý ročník medzinárodného divadelného festivalu Prieniky, ktorý má ambíciu pokračovať ako bienále aj v ďalších rokoch,“ priblížila plány osláv autorka konceptu a režisérka Katarína Aulitisová.

Nové informácie o slávnostnom otvorení, premiérach a festivale môžu návštevníci sledovať na sociálnych sieťach a internetových stránkach divadla, ako aj Bratislavského samosprávneho kraja.

zdroj: BSK

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne