Slovenská pošta, a. s., vydala 31. októbra 2024, poštovú známku „Vianoce 2024: Mobiliár z Baziliky minor sv. Egídia v Bardejove“. Známka zobrazuje výjav Klaňanie troch kráľov z reliéfneho krídla oltára Panny Márie, resp. Oltára narodenia Pána z Baziliky minor sv. Egídia v Bardejove.
Známka je označená špecifickým symbolom T2 50g a zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku, položka L. 2. 01 Tarify SP, a. s. Poštová známka rozmerov 26,5 × 33,9 mm vrátane perforácie vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Súčasne s poštovou známkou sa vydáva obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 31. októbra 2024 a domicilom mesta Bardejov. Predlohou prítlače FDC obálky je reliéfny výjav Narodenia Pána. Motívom pečiatky je motív z oltára. FDC vytlačila technikou digitálnej tlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Autorom grafickej úpravy poštovej známky, prítlače na FDC a autorom FDC pečiatky je Adrian Ferda.
Slovenská pošta vydáva celinovú pohľadnicu: „Vianoce 2024: Mobiliár z Baziliky minor sv. Egídia v Bardejove“
Slovenská pošta, a. s., vydala dnes, 31. októbra 2024 ,celinovú pohľadnicu s natlačenou známkou na adresnej strane, identickou s poštovou známkou č. 831 „Vianoce 2024: Mobiliár z Baziliky minor sv. Egídia v Bardejove“, so špecifickým symbolom T2 50g. Označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku, položka L. 2. 01 Tarify SP, a. s. Motívom obrazovej časti celinovej pohľadnice je scéna s Narodením Krista v pravej časti neogotického hlavného oltára sv. Egídia.
Celinovú pohľadnicu vytlačila ofsetovou technikou spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Registračné číslo celinovej pohľadnice je 039 CP 831/24. Predajná cena celinovej pohľadnice je 1,50 €.
„Bazilika sv. Egídia sa nachádza v bývalom kráľovskom meste Bardejov na severe Šariša. Najstaršia písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1247. Dnešnú podobu chrám nadobudol v priebehu 14. – 15. storočia, ktoré bolo zlatým vekom tohto mesta. Toto obdobie sa odrazilo aj na architektúre kostola a jeho mobiliári. Chrám je postavený ako trojloďová bazilika. Jeho súčasťou sú štyri kaplnky. Tento chrám robí výnimočným jeho dodnes zachovaných jedenásť pôvodných gotických krídlových oltárov, ktoré boli darom miestnych cechov (1440 – 1510).
Oltár Panny Márie, resp. Oltár narodenia Pána pochádzajúci z roku 1489 fundoval a opatroval cech bardejovských tkáčov. Oltár bol vytvorený neznámym majstrom, ktorého štýl bol ovplyvnený tvorbou holandských majstrov, čoho dôkazom sú jeho reliéfne výjavy. Je to jediný oltár v chráme, ktorý má reliéfne oltárne krídla. Zachytávajú Narodenie Pána (FDC) a Klaňanie troch kráľov (známka). Oltár je umiestnený v priestoroch kaplnky Panny Márie, ktorá bola postavená v rokoch 1482 – 1484.
Kostol sv. Egídia bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V jubilejnom roku 2000 bol spolu s mestom Bardejov zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V tom istom roku ho pápež sv. Ján Pavol II. vyhlásil za baziliku minor., “ uviedol Mgr. Marek Kreheľ, dekan – farár.
(ts)