Ulice, parky, komunitné centrá aj historické budovy dnes po celom Slovensku zaplnili stovky firemných dobrovoľníkov. Najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva Naše Mesto odštartovalo svoj 19. ročník s rekordnou účasťou – zapojilo sa viac ako 7 700 ľudí, z toho takmer 5 000 v Bratislave a okolí.
Dobrovoľníci pomáhajú v školách, neziskovkách, útulkoch, zariadeniach pre seniorov či pri skrášľovaní verejného priestoru. V Bratislave pripravujú čitáreň v Medickej záhrade, čistia lesné lokality na Kamzíku, Kačíne či Partizánskej lúke, natierajú lavičky, odstraňujú graffiti, ale aj sprevádzajú seniorov na výlety do prírody alebo múzeí.
„Ľudia z firiem sú prirodzenou súčasťou komunít. Ak im zamestnávateľ umožní, aby v pracovnom čase pomohli napríklad centru, ktoré sa venuje ich deťom alebo starým rodičom, ocenia to všetci. Organizácia získa pomoc, dobrovoľníci utužia kolegiálne vzťahy a zlepší sa aj vzťah medzi firmou a zamestnancami,“ vysvetlil Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis, ktorá podujatie organizuje.
Do akcie sa tento rok zapojilo 188 firiem a ich pomoc smeruje do 233 organizácií v 53 mestách a obciach. Prvýkrát sa pridalo aj občianske združenie YMCA, ktoré s podporou dobrovoľníkov očisťuje historickú budovu v centre Bratislavy od nežiaduceho pouličného umenia.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia aj klienti sociálnych služieb – seniori z ružinovského domova si užili jazdu na cyklorikšiach, iní išli na výlet do múzea Danubiana alebo na piknik do prírody. V bratislavskej Dúbravke sa do skrášľovania centra pre ľudí s mentálnym znevýhodnením zapojili dokonca aj šéfovia firiem – natierali altánky, sadili bylinky a upratovali priestory záhrady.
„Dobrovoľníctvo je oveľa viac ako len manuálna pomoc. Je to spôsob, ako prepájať ľudí a budovať dôveru v spoločnosti, ktorá ju čoraz viac potrebuje,“ dodal Kišša.
Firemné tričká s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“, ktoré sa stali symbolom podujatia, navrhol výtvarník Slavomír Artim, známy ako Dyslektik. Inšpiráciou pre projekt bola iniciatíva New York Cares, ktorá sa z amerického veľkomesta preniesla až k Dunaju – a z malej bratislavskej aktivity vzniklo najväčšie podujatie svojho druhu v strednej Európe.