14.5 C
Bratislava
streda, 22. mája 2024

Víťazom literárnej ceny Anasoft litera 2013 je Víťo Staviarsky

Najčítanejšie

V Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava si v utorok 24. septembra prevzal literárnu cenu Anasoft litera 2013 Víťo Staviarsky za román Kale topanky, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Marenčin PT.  

O víťazovi rozhodla odborná porota, ktorú tento rok tvorili: literárny vedec Peter Darovec, publicistka Tina Čorná, literárny vedec Michal Jareš, filmový teoretik a kritik Martin Ciel a literárny kritik a vedec Derek Rebro.

„Dávame cenu zdanlivo obyčajnej knihe,“ zhodli sa členovia poroty, „vzhľadom na prestíž tejto ceny azda až podozrivo ľahko a príjemne čitateľnej, možno až sentimentálnej romanci. A dávame jej ju preto, že v tejto romanci všetci porotcovia zároveň našli veľmi zaujímavé presahy, ktoré z nej robia problémovú, diskurzívnu prózu so silným humanistickým posolstvom. Napísal ju autor, ktorý sa ukázal ako presný pozorovateľ sveta, akému skutočne rozumie.“

Vitaz Anasoft litera 2013-Vito Staviarsky za román Kale topanky
Cenu Anasoft litera 2013 si preberá víťaz – Víťo Staviarsky za román Kale topanky

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Anasoft litera prebieha v dvoch kolách. V prvom kole vybrala odborná porota spomedzi 162 hodnotených kníh do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Balla: Oko, KK Bagala
Jana Beňová: Preč! Preč!, Marenčin PT
Zuzana Cigánová: Špaky v tŕní, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Maroš Krajňak: Entropia, Trio Publishing
Peter Krištúfek: Dom hluchého, Marenčin PT
Lucia Piussi: Život je krátky, Limerick
Ondrej Štefánik: Bezprsté mesto, Vydavateľstvo TATRAN
Víťo Staviarsky: Kale topanky, Marenčin PT
Pavel Taussig: Hana, Vydavateľstvo RAK
Milan Zelinka: Pristaš, Slovenský spisovateľ

Víťaz Anasoft litera 2013 Víťo Staviarsky si prevzal odmenu 10 000 eur. V predchádzajúcich ročníkoch ju získali autori Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková a Balla.

V internetovom hlasovaní denníka SME vyhrala tento rok cenu čitateľov kniha Lucie Piussi: Život je krátky z vydavateľstva Limerick.

Cenu čitateľov denníka SME doposiaľ získali Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov, Veronika Šikulová a Pavel Vilikovský. Generálnym partnerom literárnej ceny je softvérová spoločnosť Anasoft.

Ďakujeme Vám za Vašu priazeň.

Mária Hejtmánková

 

Zdroj: ars_litera, o.z., Anasoft litera

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne