9 C
Bratislava
piatok, 23. februára 2024

IT Anketa: Až 53 % opýtaných Slovákov si plánuje kúpiť tablet

Najčítanejšie

Aj toto je fakt, ktorý odhalila veľká IT anketa, ktorá sa uskutočnila na Živé.sk – najnavštevovanejšom webe o počítačoch, internete a digitálnej televízii.

Anketa prebiehala od 10. septembra do 17. októbra 2013 a zúčastnilo sa jej cez 16 000 respondentov. Živé.sk v ankete ďalej zisťovalo, aký tablet a mobil si Slováci želajú, ako ho využívajú a čo kúpia seniorom a deťom.

„Je to zatiaľ najväčšia anketa takéhoto druhu, ktorú sme v sieti Azet.sk zrealizovali a do ktorej sa zapojilo viac ako 16 000 ľudí aj so socdemo dátami. S účasťou a výsledkami ankety sme natoľko spokojní, že podobné ankety budeme s istotou realizovať aj naďalej,“ hovorí marketingový riaditeľ Azet.sk Jindřich Staněk.

„Išlo o unikátny čitateľský prieskum – anketu, ktorý odhalil správanie sa a preferencie ľudí pri rozhodovaní sa o kúpe tabletu či smartfónu a výbere konkrétneho typu,“ hovorí šéfredaktor technologickýchmédií Azet.sk Filip Hanker. „Prieskum odhalil aj to, či Slováci majú v tomto období záujem o tablet a smartfón, čo na nich oceňujú, koľko sú ochotní investovať a aké kritériá sú pre nich najdôležitejšie,“ dodáva Hanker.

Výsledky ankety* sú spolu s ďalšími zisteniami o slovenskom trhu postupne prezentované na Živé.sk. My vám však exkluzívne prinášame zopár zaujímavostí, ktoré vyplynuli z prieskumu.

Až 33 % opýtaných kladne odpovedalo na jednoduchú otázku, či používajú tablet, pričom takmer 53 % ľudí odpovedalo,že si tablet plánujú kúpiť alebo o jeho kúpe uvažujú. Tí, ktorí už tablet vlastnia uviedli najčastejší účel jeho použitia na surfovanie na webe – až 89,6%. Ďalší z dôvodov najčastejšieho využívania tabletu je kontrolovanie e-mailov a sociálnych sietí. Viac ukazuje graf č. 1.

Na ktoré činnosti používate tablet najčastejšie? (vyberte najviac 3 činnosti)

surfovanie na webe

89,6 %

pozeranie filmov

28,2 %

kontrolovanie e-mailov a sociálnych sietí

61,4 %

hranie hier

32,8 %

čítanie online magazínov

17,9 %

fotenie

4,9 %

počúvanie hudby

9,0 %

čítanie elektronických kníh

17,2 %

Graf č. 1
zive.sk-graf_c.1

Veľká časť respondentov z prieskumu siaha po väčších rozmeroch tabletu. Na otázku,aká veľkosť tabletu vám najviac vyhovuje, sa vyše 71 % vyslovilo v prospech tabletov od rozmerov 8 palcov a vyššie.

Aká veľkosť tabletu vám najviac vyhovuje?

Deväť až desať – pri tablete nepripúšťam kompromisy

33,4 %

Osem  palcov – stredná veľkosť je ideálnym riešením

37,9 %

Sedem palcov (alebo menej) – mobilita je pre mňa prioritou

16,1 %

veľkosť displeja nie je dôležitá

12,6 %

Graf č. 2
zive.sk-graf_c.2

Veľkou zaujímavosťou, ktorú tento unikátny prieskum odhalil je, že viac ako 10 000 respondentov si myslí, že je správne, ak sa deti hrajú na tablete. Samozrejme v tom prípade, ak je to s mierou a rozvíjajú sa pri tom aj nejaké zručnosti.

Je podľa Vás správne, ak sa deti hrajú na tablete?

áno, ak je to s mierou a rozvíjajú sa pri tom aj nejaké zručnosti

62,7 %

áno, nevidím v tom žiadny problém

8,4 %

iba občas, keď ich potrebujem utíšiť

3,7 %

nemám deti alebo nechcem odpovedať

11,2 %

nie, deti by mali tráviť čas výhradne v kontakte s inými ľuďmi

14,1 %

Graf č. 3
zive.sk-graf_c.3

Zistili sme aj to, koľko peňazí sú ochotní respondenti zaplatiť za tablet pre deti. Viac ako polovica opýtaných je presvedčená, že pre dieťa je vhodný tablet maximálne do 100 eur.

 

Koľko peňazí by ste boli ochotní zaplatiť za tablet pre deti?

cena nerozhoduje

4,7 %

do 100 eur

52,9 %

do 200 eur

34,3 %

do 300 eur

7,3 %

do 450 eur

0,8 %

Graf č. 4
zive.sk-graf_c.4

Jednotka na poli IT webov – Živé.skMobilMania.sk budú postupne prinášať všetky zaujímavosti z tohto prieskumu a články, založené na ich výsledkoch. Pôjde aj o unikátne tipy a rady aj pre výber tabletu a mobilu k Vianociam.

Prvé dva články si môžete prečítať už teraz, kliknite si na tieto adresy:

http://www.zive.sk/ake-tablety-uprednostnujete-viac-kvalitnych-palcov/sc-3-a-313544/default.aspx

http://mobilmania.azet.sk/clanky/vyber-smartfonu-prieskum-odhalil-co-je-podstatne/sc-3-a-1132734/default.aspx

Živé.sk a MobilMania.sk poskytujú tiež rady, ako si vybrať z vianočnej ponuky operátorov, internetových poskytovateľov alebo ako si vybrať nový mobil, notebook a podobne.

O Živé.sk a technologických weboch Azetu

Živé.sk je najčítanejší online denník o počítačoch, internete a digitálnej televízii. Mesačne ho navštívi okolo 450 tisíc unikátnych čitateľov a denne viac ako 36 tisíc (zdroj: oficiálny audit návštevnosti AIMmonitor – IAB Slovakia – September 2013). Azet.sk predstavuje cez 40 portálov, z toho napr. aj denník o mobiloch a telekomunikáciách MobilMania.sk (231 tis. používateľov), auto-moto magazín AutoMoto.sk (287 tis.) a pre záujemcov o vedu má zriadenú špeciálnu sekciu Veda v rámci spravodajského webu Aktuality.sk. Živé.sk, MobilMania.sk a sekciu Veda na Aktuality.sk dohromady navštívi viac ako 650 tisíc používateľov mesačne, čo je o 37 % viac ako číslo najbližšieho konkurenta. Stránky sa mesačne zobrazia spolu viac ako 6-miliónov ráz, čo je o 58 % viac ako číslo najbližšej konkurencie.

*Počet respondentov: 16.001 ľudí, ktorí hlasovali v ankete

Zdroj dát: Azet, AIMmonitor – IAB Slovakia – September 2013

Ďalšie články

Aktuálne