32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Predstavujeme vám finalistov literárnej ceny Anasoft litera 2014

Najčítanejšie

Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi v deviatom ročníku rozhodujú členovia poroty: literárny vedec Fedor Matejov, prekladateľka Renáta Deáková, literárny vedec Marcel Forgáč, básnik a prekladateľ Zbigniew Machej a literárny vedec Peter Zajac.

Spomedzi 194 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Jaroslava Blažková: To decko je blázon (Vydavateľstvo Q111)
Ivana Dobrakovová: Toxo (Marenčin PT)
Dušan Dušek: Melón sa vždy smeje (Slovart)
Jana Juráňová: Nevybavená záležitosť (Aspekt)
Uršuľa Kovalyk: Krasojazdkyňa (Divadlo bez domova)
Maroš Krajňak: Informácia (TRIO Publishing)
Lukáš Luk: Záhada Považského bula (Petrus)
Tomáš Varga: Grázel (Koloman Kertész Bagala)
Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska (Slovart)
Svetlana Žuchová: Obrazy zo života M. (Marenčin PT)

Anasoft litera prebieha v dvoch kolách. Porota vyberie zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať najlepších titulov. „V tomto ročníku bolo viacero próz, ktoré sa týkajú kultúry pamätí, majú spomienkový charakter a čo je zaujímavé, ich autormi nie sú len starší spisovatelia, ale i mladí,“ zhodli sa členovia poroty. „Pomerne veľa textov vytvára momentky súčasného sveta. Žánrová literatúra priniesla tiež veľmi zaujímavé prózy, ktoré reflektujú drsnosť súčasnej spoločnosti. Práca poroty bola pokusom vybrať z neprehľadnosti trhu potenciálne inšpiratívne prózy pre čitateľa.“

O laureátovi, ktorý získa cenu 10 000 eur, bude rozhodnuté v druhom kole v septembri 2014. Víťaznú odmenu udeľuje generálny partner literárnej ceny, softvérová spoločnosť Anasoft.

Desať najlepších kníh sa odprezentuje počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať 12. – 17. mája v Bratislave. Už tradičnou súčasťou podujatia budú okrem autorských čítaní finalistov literárnej ceny aj koncerty, diskusie, film, divadlo a program pre stredné školy.

Počas deviatich rokov získali ocenenie Anasoft litera Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková, Balla a Víťo Staviarsky.

Zdroj: Anasoft litera

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne