9.9 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

Galéria v Jurkovičovej teplárni na Bottovej privíta autorskú výstavu Martina Lukáča pod názvom „When the love factors high“

Najčítanejšie

Srdečne pozývame na autorskú výstavu Martina Lukáča „When the love factors high, ktorú v galérii DOT. CONTEMPORARY otvoria vo štvrtok 3. marca. Výstava bude prístupná do 20. 3. 2022.

Pieseň „When the love factors high“  od amerického pesničkára Alana Jacksona prepožičala názov výstave slovenského maliara Martina Lukáča.

Jej priamočiary text možno vnímať ako odraz jednoduchých, kompaktných foriem, ktoré si vydobíjajú stále razantnejšie miesto v jeho tvorbe.

Abstraktné formy sa v jeho najnovších prácach vynorujú z podkladu náhle či postupne, každopádne prevažne z kontrastne bieleho povrchu, ktorý si so sebou v maliarskom svete nesie prídomok nedokončený či podkladový.

Oprostený od priameho zobrazovania sa Lukáč pohybuje v rovine asociácií na odkazy vizuálnej kultúry, symbolov, objektov, vysokého a nízkeho umenia, ale i produktov a ich značiek.

Podobne ako country hudba so sebou nesie istú emóciu bez ohľadu na svoj kontakt s komerciou. Neobáva sa jej ani ju nezatracuje, skôr prijíma čo ho zaujme a na základe obojstranného záujmu sa s ňou prelína.

Dôležitá pre neho je dynamika a energia, ktorá sa objavuje nielen v maliarskom geste ale mimo neho vo svete športu a telesnej zdatnosti, ktorú pestuje. Dielo aj umelec sa tak prepájajú v jeden silový „Gesamtkunstwerk.“

Tento prístup nachádza odraz aj v uchopení samotného výstavného priestoru. Pretína ho diagonálnou stenou ako akýmsi radikálnym ťahom v rozľahlom otvorenom priestore galérie.

Aj samotný úvodný motív piesne odkazuje na istú formu energie, nadšenia alebo lásky, ktorú autor vníma ako esenciálny náboj tvorby. Je niečím radikálne jednoduchým, životaschopným, prúdiacim do aj z umeleckého média. Ak ju objavíte, nemôžete ju viac poprieť.

Martin Lukáč, Torso” 2022, olej na plátne, olejový pastel, 180×120 cm

Martin Lukáč (*1989)
je slovenský maliar žijúci v Prahe. V rokoch 2009 – 2013 študoval v ateliéri súčasného obrazu na Fakulte Umení TUKE v Košiciach.

Svoje vzdelanie ďalej rozvíjal na prestížnych univerzitách v Prahe a Lipsku. Časom sa stal laureátom viacerých ocenení, ako napríklad Cena kritiky za mladú maľbu (2016).

Jeho diela sú žiadané v galériách mnohých krajín. Lukáčove obrazy sú charakteristické nespútanou maliarskou živelnosťou a neustálym hľadaním expresívneho autorského gesta na pozadí vtipu často súvisiaceho s figurálnymi námetmi.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne