8.8 C
Bratislava
sobota, 20. apríla 2024

Obce doručujú voličom oznámenie o čase a mieste volieb, ako aj zoznam kandidátov

Najčítanejšie

Voliči dostávajú v týchto dňoch do schránok oznámenie o mieste a čase konania volieb do Národnej rady SR a zoznam kandidátov. Obce a mestá ich doručia do každej domácnosti najneskôr do utorka 5. septembra.

Voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra od 7:00 do 22:00 h, hlasovať sa bude 5 996 volebných miestnostiach.

Volič sa z oznámenia dozvie, kedy sa konajú voľby a kde sa nachádza jeho volebný okrsok a volebná miestnosť. Obsahuje tiež informáciu o spôsobe úpravy hlasovacieho lístka a povinnosti preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti.

V obciach, v ktorých majú obyvatelia právo používať v úradnom styku jazyk národnostnej menšiny, sú informácie uvedené aj v jazyku príslušnej menšiny.

Vo voľbách kandiduje spolu 25 politických subjektov. V zozname kandidátov sa uvádza vyžrebované číslo kandidátnej listiny, názov politickej strany alebo strán tvoriacich koalíciu, ako aj grafický znak, ak ho politický subjekt na svojej kandidátnej listine uviedol. Voliči v zozname nájdu ďalej poradové číslo, meno, priezvisko, titul, vek a zamestnanie kandidáta a obec jeho trvalého pobytu.

V prípade, že sa volič nebude zdržiavať v deň volieb v mieste trvalého pobytu, môže požiadať obec o vydanie hlasovacieho preukazu. Na základe preukazu bude môcť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

Osobne možno požiadať obec o vydanie hlasovacieho preukazu najneskôr v piatok 29. septembra v úradných hodinách obce. V prípadne listinnej alebo mailovej žiadosti je posledný termín na jej doručenie obci 8. september.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne