21 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Na Vinobranie pozval starosta Rače do alegorického sprievodu aj spolok ZVV, ktorý dlhodobo šíri konšpirácie a xenofóbne názory

Najčítanejšie

V popredí alegorického sprievodu na Vinobraní v Rači v piatok 15. septembra kráčal so starostom Michalom Drotovánom aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a na pódiu v amfiteátri aj evanjelický kňaz Jaroslav Hargaš, či rímskokatolícky kňaz Zdenko Sitka.

V druhej polovici toho istého sprievodu boli aj členovia Zväzu vyslúžilých vojakov M. R. Štefánika (ZVV) a to aj napriek tomu, že starosta má informácie a dôkazy, že dlhodobo šíria xenofóbne názory a konšpirácie.

Michal Drotován, starosta mestskej časti Rača, ich konanie prekvapivo obhajuje a tvrdí, že je to oficiálna politika Slovenskej národnej strany (SNS) pod vedením Andreja Danka. „Časť členov ZVV je aj členmi SNS a kandidovali tak v minulosti aj v komunálnych voľbách. Je to strana, s ktorej názormi sa nestotožňujem. Je však na politickej scéne od roku 1990 a ľudia sa môžu demokraticky rozhodnúť, koho volia či podporujú,“ uviedol pre Račiansky Večerník Michal Drotován a dodal:

„SNS je aktuálne politicky aj ideologicky úplne rovnaká strana ako Smer, alebo Republika. Ani s jednou nesúhlasím a nikdy som ich nevolil, to však neznamená, že budem lustrovať spolky dôchodcov či vojakov ohľadom ich názorov, či členstva v politických stranách,“ bagatelizoval Michal Drotován.

„Ide o oficiálnu politickú líniu strany SNS – šírenie konšpirácií a xenofóbie. Dôvod, prečo to slovenský právny systém toleruje nie je otázka na mňa. Obávam sa, že po 30. septembri 2023 môže dokonca ísť aj o oficiálnu politiku SR (nakoľko rovnaké má v programe aj Smer či Republika a reálne je možné, že tieto tri strany budú tvoriť koalíciu),“ doplnil Drotován.

starosta Rače počas alegorického sprievodu na Vinobraní, 15. septembra 2023 (autor fotografie: Marián Luha, Račiansky Večerník

Starosta Rače bagatelizuje, legitimizuje, propaguje a podporuje činnosť ZVV, keďže spolok sídli v historickej obecnej budove hasičskej zbrojnice, v historickom centre Rače za zvýhodnené, nie trhové nájomné.

V iných bratislavských mestských častiach napr. v Novom Meste, či Lamači sa starostovia Matúš Čupka a Igor Polakovič od takýchto prejavov jednoznačne dištancovali.

Matúš Čupka 29. augusta na 79. výročie Slovenského národného povstanie (SNP) odmietol klásť vence a uctiť si pamiatku padlých spoločne s členom združenia, ktorý vyjadruje podobné názory, ako spolok ZVV. Igor Polakovič, na hodové slávnosti v Lamači spolok ZVV nepozval.

„My sme si trošku narobili problém, lebo sme sa odmietli zúčastniť na stretnutí Zväzu protifašistických bojovníkov. Bol tam totiž pán, ktorý šíri podobné myšlienky aké spomínate. Vyžadovalo si to celkom dosť komunikácie okolo, ale zdá sa, že sme to ustáli,“ uviedol pre Račiansky Večerník Matúš Čupka, starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, ktorý sa na rozdiel od Drotována nebál vyjadriť zásadný hodnotový postoj.

Starosta Lamača sa od aktivít ZVV jasne dištancoval, na rozdiel od vedenia mestskej časti Rača – Róberta Pajdlhausera a Michala Drotována. „Je to nechutné. Dôrazne sa dištancujeme od podobných prejavov. Žiaľ, podobné prejavy si svojho času nachádzali podporu aj u jedného z bývalých miestnych poslancov,“ uviedol pre Bratislavský Večerník starosta Lamača Igor Polakovič.

V súčasnosti sa ZVV už oficiálnych akcií v Lamači, po zvolení nového starostu Igora Polakoviča, nezúčastňuje. „Po minulé roky sa zúčastňovali, napríklad na miestnych hodoch,“ ozrejmil Igor Polakovič.

Video zachytáva alegorický sprievod počas Vinobrania v Rači v piatok 15. septembra 2023:


Prečítajte si tiež:

V Rači pozvali na podujatie k výročiu SNP aj spolok ZVV, ktorý dlhodobo šíri xenofóbne názory a konšpirácie

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne