15.5 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Zákazníci „virtuálnej adresy“ MojeSidlo.sk budú mať v Rači vytvorenú vlastnú volebnú miestnosť

Najčítanejšie

Obyvatelia s trvalým bydliskom v prvom volebnom okrsku v Rači na Karpatskom námestí 10A, ktorí sú zákazníkmi MojeSidlo.sk budú mať v Rači vytvorenú vlastnú volebnú miestnosť na Základnej škole Tbiliská 4.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutočnia v sobotu 30. septembra 2023 od 7 do 22 h. a miesto konania volieb je určené na základe trvalého pobytu obyvateľa.

Zákon č. 180/2024 Z.z. o podmienkach výkonu volebného práva uvádza v paragrafe 8, odseku 3, že volebný okrsok sa utvára tak, aby zahŕňal spravidla tisíc voličov.

„V konkrétnom volebnom okrsku počet voličov presahoval odporúčaný počet a to bol problém pri sčítavaní hlasov a spracovaní zápisnice pre Štatistický úrad. Štatistickému úradu z dôvodu presahujúceho počtu voličov systém výsledkov v zápisnici ohlasoval „chybu v počte voličov,“ uviedla pre Račiansky Večerník Mgr. Jarmila Ďuríková, vedúca vnútornej správy Miestneho úradu Bratislava-Rača a doplnila „Vytvorenie volebného okrsku bolo na základe zákona o voľbách, žiadne iné dôvody tam nie sú. Vytvorenie volebného okrsku bolo konzultované s Okresným úradom“.

„Okresný úrad Bratislava dlhodobo riešil, že tak veľký okrsok by nemal byť (ráta sa počet voličov s trvalým bydliskom), tak sme tie dva rozdelili. Predtým nesúhlasili so spájaním okrskov ani na referendum v januári, aj keď bolo jasné, že účasť bude malá. Viete, každému je jasné, že Karpatské nám. 10A nebude mať veľkú účasť, ale formálne ide o veľa voličov,“ vysvetľoval pre Račiansky Večerník, starosta Rače Mgr. Michal Drotován a doplnil:

„Pre budúcnosť sa budú ešte upravovať okrsky, čo budú v novej ZŠ Plickova (Rínok Rača), novostavba na Rendezi sa zmestí do okrsku tam, tam sú zase relatívne malé tri okrsky – výsledky z nich si zväčša ako prvé. Nie je jednoduché zosúladiť, nazvime to demografiu s geografiou a s rozložením miestností. Vždy niekto bude mať pocit, že to má ďaleko. Snažíme sa tiež, aby okrsky boli podľa možnosti bezbariérové – zatiaľ okrem jedného v KS Žarnovická, tam až po rekonštrukcii.“

Ako poskytovateľ virtuálnych sídiel bude mať MojeSidlo.sk vlastnú volebnú miestnosť. „Táto informácia nám prišla v auguste zo strany Mestskej časti Rača. Vzhľadom na náš rastúci počet obyvateľov, ktorým poskytujeme trvalý pobyt sme to celkom očakávali, ale je to skvelá informácia. Toto je pre nás malá historická chvíľka, budeme mať takú vlastnú VIP volebnú miestnosť. Máme tam aktuálne cez 2-tisíc registrovaných ľudí, čo už je pekné číslo, uviedla pre Račiansky Večerník Kitty Jánošová, zo zákazníckej podpory MojeSidlo.sk a doplnila:

„S mestskou časťou Rača dlhodobo úspešne spolupracujeme, čo nás teší. V blízkej budúcnosti chceme našim občanom v Rači, ako aj iných lokalitách, ponúknuť ďalšie nové a moderné služby. Medzi tieto patrí napríklad aj možnosť prijímať správy z e-schránky slovensko.sk prostredníctvom našej mobilnej aplikácie, či využívanie nášho nového NONSTOP výdajného boxu na zásielky, ListoBOX-u.“

Priebeh voľby vo volebnej miestnosti na ZŠ Tbiliská č.4:
  • Volič preukáže pred hlasovaním svoju totožnosť občianskym preukazom
  • Od členov komisie dostane volič hlasovacie lístky a prázdnu obálku, čo potvrdí vlastnoručným podpisom.
  • V osobitnom priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič jeden z hlasovacích lístkov bez ďalšej úpravy do obálky alebo na jednom z hlasovacích lístkov vyznačí odovzdanie prednostného hlasu zakrúžkovaním poradového čísla najviac 4 kandidátov. Potom hlasovací lístok odloží volič do obálky a následne do volebnej schránky.
  • Nepoužité hlasovacie lístky odloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 €.
ZŠ Tbiliská (autor foto: Marián Luha, Račiansky Večerník)

(red, ts)

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne