21 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Nová Palma prinesie na Račiansku ulicu urbanizmus Starého Mesta. Autor architektúry David Sim napísal knihu Soft City

Najčítanejšie

Základným stavebným prvkom novej štvrte budú bloky maximálne 5 až 7-podlažných budov zasadené vo verejných priestoroch. Vychádzať budú z princípov „soft city“ spoluzakladateľa ateliéru Gehl Architects, Davida Sima. Svoju knihu Soft City predstavil osobne v utorok 3.10. 2023 v Martinuse na Obchodnej ulici.

Predstavte si mesto, kde môžete spať pri otvorenom okne a kde možnosť pešieho pohybu začína priamo u dverí vášho bytu. Príjemné mesto znamená ľahkosť a pohodlie, prispôsobuje sa našim neustále sa meniacim potrebám a radostiam nášho každodenného života.

V knihe Soft City architekt David Sim ukazuje možnosti, ako husto zastavané prostredie navrhovať v ľudskom merítku. Prináša nápady, návody a inšpiráciu pre každého, kto sa zaujíma o výstavu miest. David Sim ukazuje, ako môže byť akékoľvek mesto efektívnejšie, príjemnejšie pre život a lepšie prepojené so životným prostredím.

Video z prehliadky areálu Palmy:

Nová Palma prinesie na Račiansku ulicu urbanizmus Starého Mesta

Nová Palma, 6-hektárový projekt spoločnosti Corwin na Račianskej ulici v Bratislave, by mala do lokality priniesť lokálne centrum, ktoré bude svojou štruktúrou pripomínať zástavbu historického centra.

„Napriek tomu, že sa v ňom ľudia cítia príjemne, dnes by ho už nebolo možné postaviť. A to kvôli platným svetlotechnickýcm či dopravným normám, často zdedeným ešte z obdobia socializmu. V Palme sme sa však jeho podobe snažili do značnej miery priblížiť a na Račiansku ulicu chceme priniesť nové centrum s kultúrou toho starého,“ priblížil počas obhliadky brownfieldu Palma škótsky architekt David Sim.

Práve on sa ako kreatívny riaditeľ a partner svetoznámeho ateliéru Gehl Architects podieľal na vzniku urbanistickej vízie celého projektu. Ten je však realizovateľný až po zmene územného plánu, ktorý tu dnes predpisuje priemyselnú výrobu. „Ak by to bolo na nás, najradšej by sme začali novú Palmu stavať tak skoro, ako sa len dá,“ vyhlásil David Sim.

V bývalej lisovni (na foto napravo) by mala vzniknúť nová tržnica. (autor vizualizácií: Corwin/Mandaworks, zdroj: Corwin/mediamedia)

Centrom novej štvrte bude veľké námestie pri bývalom sile, ktoré sa svojou rozlohou bude rovnať Hlavnému námestiu v Starom meste. „Verejné priestory a námestia sú späté s európskou kultúrou už od gréckych a rímskych čias. Práve na nich sa ľudia stretávali. Tí sú pre kvalitu mestského prostredia dôležitejší než samotné budovy a ich fasády. Dobrú štvrť netvoria vysoké budovy, veľké obchodné centrá a široké ulice, ale priestory navrhnuté v ľudskej mierke,“ zdôraznil David Sim. Podľa neho preto Palma nebude obsahovať žiadne vysoké budovy a jej dominantou zostane bývalé silo.

Okrem neho zostane zachovaná aj bývalá zámočnícka dielňa, lisovňa a starý mlyn. V lisovni sa počíta s tržnicou, parter zámočníckej dielne by mal obsahovať gastroprevádzku so zvažovaným remeselným pivovarom, v starom mlyne by mohlo vzniknúť menšie kino. „V sile by sme radi videli kultúru a umenie, a to v mierke, ktorá by svojim významom presahovala hranice Slovenska,“ priblížil projektový manažér CORWIN-u Filip Gulan.

Služby a prevádzky by sa mali nachádzať predovšetkým v parteri budov. (autor vizualizácií: Corwin/Mandaworks, zdroj: Corwin/mediamedia)

Obytná časť Palmy by mala pozostávať z blokov, v ktorých strede budú k dispozícii poloprivátne vnútrobloky. Ich úlohou bude poskytnúť obyvateľom súkromie a zároveň budú slúžiť ako bariéra voči ruchu ulice. „Vnútrobloky zároveň dokážu ochladiť prostredie o 2 až 3 stupne, takže vďaka nim bude možné pokojne spať aj pri otvorenom okne. Zároveň budú prinášať bezpečné prostredie pre deti, ktoré sa nebudú musieť báť vybehnúť na ulicu,“ priblížil David Sim.

Pokojné prostredie pre rezidentov bude zabezpečovať aj fakt, že prevádzky, ktoré môžu potenciálne generovať hluk, budú umiestnené v office časti novej Palmy, ktorá bude susediť s Novou Cvernovkou. V rezidenčnej zóne sa nachádzať nebudú.

Bezpečnosť Palmy pre mladé rodiny bude zabezpečovať aj riešenie dopravy. Tá bude vedená po obvode celého areálu, parkovanie bude umiestnené v podzemí tak pre rezidentov a nájomníkov Palmy, ako aj jej návštevníkov. Vnútro Palmy tak bude bez áut, čím sa bude podobať na pešie zóny Starého Mesta.

Projekt zároveň pomôže aj doprave na Račianskej ulici. Dôjde totiž k jej rozšíreniu o jeden jazdný pruh pre autá, čím zanikne dnes existujúci „lievik“. Pribudne aj segregovaná cyklotrasa a široký chodník pre peších. Zároveň vznikne priestor pre rozšírenie nástupíšť električkovej zastávky.

„Musím povedať, že nikdy som nepracoval s brownfieldom, ktorý by bol lepšie napojený na verejnú dopravu, než je Palma. Vďaka tomu a faktu, že pôjde o 15-minútové mesto so službami dostupnými v pešej vzdialenosti, nebudú musieť jeho užívatelia potrebovať auto každý deň,“ zdôraznil David Sim.

Výstavba celého projektu je však závislá od zmeny územného plánu, ktorý tú stále počíta s priemyselnou výrobou. Aktuálne je možné realizovať iba prvú etapu Palmy, ktorá obsahuje administratívu v rámci Palma Uptown Offices.

Tá je v súlade aj s dnešným územným plánom, čo potvrdilo mesto svojim záväzným stanoviskom. Aktuálne pokračuje v povoľovaní, pričom výstavba by sa mohla spustiť v roku 2025. „Rezidenčnú časť so službami, ako je napríklad aj materská škola, stacionár pre seniorov a pod., dnes postaviť nemôžeme, musíme počkať na zmenu územného plánu. Keďže je však nová Palma v súlade so všetkými strategickými dokumentami rozvoja mesta, veríme, že k nej dôjde v dohľadnom čase. Pretože aj z prieskumov medzi susedmi vieme, že v tejto lokalite už priemysel nechcú,“ dodal Filip Gulan.

(ts, fb)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne