9.5 C
Bratislava
piatok, 1. marca 2024

Osviežte svoju domácnosť v roku 2024

Najčítanejšie

Nový rok je vždy ideálnym časom na začiatok nových vecí a to isté platí aj pre vašu domácnosť. Ak hľadáte spôsoby, ako dopriať svojmu domovu dávku nového života v roku 2024, máme pre vás niekoľko inšpiratívnych tipov, ako dosiahnuť osviežujúcu zmenu. Od zlepšenia interiéru až po úpravy exteriéru, tieto nápady vám pomôžu vytvoriť prostredie, ktoré vám bude vyhovovať a prinesie do vášho života novú energiu.

Farby a dekorácie

● Vyberte si nové farby. Ak vás už omrzeli vaše farby v domácnosti, oživte svoje steny novými farbami, ktoré vám pripadajú krajšie a príjemnejšie. Svetlejšie odtiene môžu opticky zväčšiť priestor a hlavne, sú nadčasové. Zaujímavým prvkom môže byť aj tehlový obklad, ktorý dá vašej stene nový šmrnc.

● Textílie a doplnky. Pridajte do svojho interiéru farebné vankúše, prikrývky a závesy, aby ste do miestnosti vniesli modernejší dotyk. Vyberajte si farebné kombinácie, ktoré sa vám páčia a ladia spolu. Aj práve takýmito maličkosťami prinesiete svojmu domovu nový nádych.

Minimalizmus, organizácia a pratanie

● Zbavte sa nepotrebných vecí. Niekedy sa nám toho proste nakopí viac než dosť. Zbierame a kupujeme rôzne veci, ktoré vlastne ani nepotrebujeme. Je to tak, že? No a časom, sa to všetko nakopí. Ale verte nám, že všetko určite nepotrebujete. Vyčleňte si jeden deň, kedy urobíte veľké čistky a zbavte sa vecí, ktoré sú fakt do počtu. Nie je nič lepšie a nič elegantnejšie ako mať minimalistickú domácnosť.

● Upratujte. Aj keď to nie je obľúbená činnosť, pratať sa proste musí. Avšak aspoň raz za mesiac by ste sa mali pustiť do veľkého pratania. Ak sa vám do toho nechce, môžete si zabezpečiť aj upratovaciu firmu, ktorá sa vám o to postará.

● Organizujte. Investujte do úložných riešení a regálov, aby ste mali veci usporiadané a ľahko dostupné. Dobrá organizácia uľahčuje každodenný život a hlavne, prináša poriadok.

Zmena nábytku

● Doprajte si niečo nové. Tým samozrejme nemyslíme to, aby ste si teraz do všetkých izieb kúpili nové nábytkové zostavy do celej domácnosti. Niekedy stačí len nejaký nový kus, niečo, čo je zaujímavé, neobyčajné a výrazné. A práve to môže byť nábytok na mieru, vďaka čomu vznikne unikátny kúsok, ktorý nemá v domácnosti každý.

● Rearanžujte nábytok v miestnosti. Zmena nutne neznamená nákup niečoho nového. Vyskúšajte zmenu usporiadania nábytku v miestnostiach. Tým môžete dosiahnuť nový, zaujímavý vzhľad, ktorý vám neminie ani jeden cent.

Technologické inovácie

● Inteligentná domácnosť. Ak chcete inováciu, ktorá vám aj ušetrí nejaké tie peniaze v dlhodobom horizonte, skúste investovať do inteligentnej domácnosti. Aj napriek tomu, že je počiatočná investícia trochu vyššia, časom sa vám rozhodne vráti. Do domácnosti môžete integrovať zariadenia, ako napríklad inteligentné osvetlenie, termostaty alebo iné spotrebiče. Takto budete mať v telefóne prehľad o všetkom a budete si ich môcť regulovať, zapínať a vypínať aj na diaľku.

● Moderné spotrebiče. Ak je čas na výmenu spotrebičov, vyberte tie s modernými funkciami, ktoré vám uľahčia každodenný život. Okrem toho však pozerajte aj na energetické triedy nových spotrebičov, ktoré budete kupovať. Zamerajte sa na kúpu takých, ktoré sú v triedach A a B, pretože tie vám ušetria najviac elektrickej energie.
Záhrada a exteriér

● Novinky v záhrade. Zasaďte nové rastliny a kvety do svojej záhrady. Vytvorte si záhradný kútik, kde môžete relaxovať a oddychovať. Postavte si napríklad nejaký altánok, alebo zainvestujte do nového záhradného nábytku.

● Starajte sa o exteriér. Myslite aj na to, že poriadok musí byť aj v exteriéri. Kosenie trávy, zhŕňanie lístia a podobne je samozrejme základom ale dali ste si niekedy aj vyčistiť strechu alebo fasádu? Práve na tieto kroky nemyslí veľmi veľa ľudí, avšak sú veľmi podstatné. Okrem toho, že im dodajú opäť nový šmrnc, vás aj takéto čistenie zbaví nahromadených nečistôt, ktoré sú pre človeka škodlivé.

Riešenia pre garáž

Garáž nie je len miestom, kde máte odložené auto a sadu letných, zimných či celoročných pneumatík. Aj tu môžete vykonať nejaké zmeny, ktoré ju trochu osviežia.

● Organizácia a úložné priestory. Využite stenu v garáži na úložné panely a háčiky na nástroje a vybavenie. Tým udržíte priestor čistý a dobre organizovaný.

● Praktické stojany a regály. Investujte do stojanov na bicykle, gumy, regálov na náradie a plastových boxov na usporiadanie vecí. Urobíte tak garáž praktickou a dokonca v nej budete mať aj poriadok.

● Vytvorte si pracovný kútik. Ak máte záľubu v rôznych kutilských prácach, vytvorte si malý pracovný kútik so stolom a úložným priestorom na nástroje, kde budete môcť vytvárať vaše projekty alebo opravovať pokazené veci.

Väčšie prerábky

Ak ste sa rozhodli pre nejaký väčší zásah v tomto roku, je to skvelé. Aj väčšími zásahmi, ako je prístavba či búranie, osviežite svoju domácnosť. Pri takýchto väčších prácach, ktoré si vyžadujú prerábanie a podobne, by ste mali zvážiť aj napríklad požičovne elektrocentrál, ktoré sa vám postarajú o dodávku elektrickej energie. V prípade, že by došlo k dlhodobému výpadku, vy sa nemusíte báť, že práce budú zbytočne stáť a výsledok sa predĺži.

Osvieženie svojej domácnosti nemusí byť iba náročné a drahé. S týmito tipmi máte možnosť vytvoriť nový, inšpiratívny priestor pre seba a svoju rodinu, z ktorého budete mať radosť. Nebojte sa experimentovať a prispôsobovať svoj domov podľa vlastných preferencií.

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne