10.5 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

V Rači v novom coworking centre AB Camp bolo veselo. Deti si zahrali šach, pokémonov, ale spoznali aj prácu Račianskych dobrovoľných hasičov

Najčítanejšie

Neďaleko stanice Bratislava-Vinohrady na Račianskej ulici 155 v Krasňanoch v kompletne zrekonštruovanej budove otvorili začiatkom decembra nové coworkingové centrum AB Camp.

V stredu 31. januára sa v ňom uskutočnilo podujatie „Za vysvedčenie!“, ktorého súčasťou bola burza, ale i predaj OnlyCards Pokémon kartičiek, či Pokémon predmetov a hranie Pokémon hier.

Okrem výmenných stretnutí fanúšikov hry Pokémon návštevníci AB Campu na Račianskej mohli vidieť ukážky Speed Cubingu – hru rubikovej kocky s Milanom Ukropom , šachové stretnutia s Martinom Hrnčárom, získali od Romana Minárika informácie o teórii hier, dozvedeli sa tiež ako neprehrať piškvorky. Na podujatí sa predstavili aj služby BikeUP pre malých bikerov.

Za projektom AB Campu je podnikateľ, startupista Roman Minárik. Priestory v novovytvorenom Cowork Campe majú všetky atribúty tvorivého prostredia a technologického zázemia. Dávajú priestor pre každého, kto potrebuje v kľude pracovať mimo domova a mať základňu na sebarealizáciu.

„Tento priestor je určený hlavne pre mladých ľudí, ktorí majú svoje rodiny a nevyhovuje im „home office“, u nás majú ten priestor, kde si môžu v kľude, bez problémov spraviť svoju prácu. Fungujeme na dennej báze za poplatok 10 eur na deň a je im k dispozícii celé vybavenie nášho coworku. Druhým motívom coworkingového centra je jeho zameranie, v tej hlavnej oblasti je mechatronika a teória hier. Sú to síce dosť vážne vedecké oblasti, ale tieto oblasti budú v budúcnosti ovplyvňovať život malých detí, ktoré teraz chodia na základnú školu, majú 6-10 rokov, vyrastú do doby ktorá bude diametrálne odlišná od našej doby, ktorú teraz žijeme, bude technologicky vyspelejšia, bude pokroková a tieto deti sa potrebujú naučiť komunikovať, potrebujú sa naučiť sebaprezentovať, potrebujú sa naučiť navodiť partnerstvá, potrebujú sa naučiť vytvoriť myšlienku, zhmotniť ju, zrealizovať ju, nebáť sa neúspechu, ísť si za svojou myšlienkou, ísť si za svojim cieľom a nebáť sa naviazať kontakty, aby svoju myšlienku mohli uskutočniť. Sme zameraný na prácu s deťmi a budeme robiť krúžky u nás v coworku, rodičia môžu u nás pracovať a deti budú k nám chodiť na krúžky,“ prezradil pre Račiansky Večerník Roman Minárik z AB Campu a doplnil:

„Dnešná akcia „za vysvedčko!“ – ja si pamätám že keď som bol ja malý, moja Mama ma zobrala do cukrárne a kúpila mi veterník, tak toto bola jedna forma odmeny, tá sladkosť patri k odmenám, na druhej strane deti majú veľmi radi hry, a pokémoni patria k týmto hrám, radi ich hrajú, vymieňajú kartičky, a tá kreativita je v tejto hre. Prišiel k nám dnes pán, ktorý vedie šachový krúžok, pán Martin Hrnčár, ale aj Milan Vošington, ktorý sa venuje rýchlostnému skladaniu Rubikovej kocky.“

Račianski dobrovoľní hasiči predstavili dron a hasičskú vystroj

Na podujatie prišli aj Račianski dobrovoľní hasiči pod vedením Daniely Olenočinovej, ktorí predstavili ukážku práce s dronom, alebo hasičskú výstroj.

Daniela Olenočinová, ktorú starosta Rače Michal Drotován za čudných okolnosti odvolal z obecného hasičského zboru, bola osobne na podujatí a naďalej celý jej zbor funguje a pomáha obyvateľom Rače, pod hlavičkou občianskeho združenia DHZ Bratislava-Rača. Okrem domácich podujatí DHZ Bratislava-Rača nás reprezentovali nedávno i na podujatí v Chorvátsku.

„Opäť sme reprezentovali MČ Bratislava-Rača, prijali sme pozvanie k našim priateľom v DVD Hrašće Zagreb v Chorvátsku, kde sme boli pozrieť u profesionálov. A samozrejme sme boli aj na operačnom stredisku Zagreb. Zúčastnili sme sa 80. Výročnej členskej schôdze a boli sme aj s prezidentom chorvátskych hasičov. Celé tri dni nás sprevádzali spolu s ďalšími priateľmi hasičmi zo Sarajeva. Prezident hasičského a záchranného zboru v Sarajeve a velitelia mestských častí Sarajeva. Dozvedeli sme sa veľmi veľa užitočných informácií, napríklad ako spoločne fungujú hasiči, spolu so zdravotnými záchranármi, psovodi a vykonávajú aj civilnú ochranu obyvateľstva. Sme pozvaní ako DHZ Bratislava-Rača na priateľskú návštevu do Sarajeva,“ prezradila pre Račiansky Večerník Daniela Olenočinová a dodala:

„Miňo sa zúčastnil na Trojkráľovom behu v obci Kriváň na Detve. Ako jediný bežal v plnom zásahovom obleku a to 8,2 km. V decembri na počesť hasičov, ktorí zahynuli pri výkone svojej práce. Starosta, profesionálni hasiči, dobrovoľní hasiči ho prijali s obrovským potleskom a dostal aj zvláštne ocenenie“.

Bicykluj sa vo viniciach a v lese v Malých Karpatoch, kdekoľvek…s BikeUP!

Súčasťou podujatia bol projekt BikeUP, ktorý je veľmi obľúbený práve v Rači, kedy sezóna 2023 bola síce vlastne úplne prvá, ale postupne túto možnosť prenájmu detského bicykla rodičia spoznávajú.

BikeUP sú vlastne bicykle na prenájom, v ponuke majú len detské bicykle, takže ich služby využívajú len rodičia s deťmi. Najčastejšie si od nich objednávajú 14 palcové bicykle, ktoré používajú tri až päť ročné deti.

Bicykle sú všetky ich, skladajú ich pod vlastnou značkou BikeUP, sami si ich vyrábajú a testujú, vývoj sa stále posúva a implementuje do nových modelov. Cieľom je cirkulárna ekonomika, rodičia majú často problém s tým, že keď dieťa rýchlo rastie, bicykel musia predávať… Služba BikeUP toto vyrieši.

Krúžky v AB Campe štartujú pre deti už vo februári

Aktuálne ale pripravil Roman Minárik záujmové krúžky určené pre chlapcov i dievčatá vo veku 1. až 3. ročníka základnej školy. Jeden krúžok poodhalí a naučí deti úplne inak vnímať hranie spoločenských hier.

Záujmový krúžok “Stratégia hier I.- Ako byť úspešnejší” je prvým zo série na seba nadväzujúcich blokov Teórie Hier, ktorá patrí medzi jednu z najaktuálnejších teórii, popisujúcu globálnu ľudskú sociálnu a ekonomickú realitu.

Deti sa potrebujú predovšetkým hrať a tento krúžok ich naučí vnímať aj širšiu realitu, vnímať svojho partnera či súpera v hre, komunikovať, kooperovať, tvoriť. Druhým rozmerom je podporiť aj osobnostný rozvoj v dodržiavaní pravidiel, trpezlivosti, zásad fair-play, dôstojne prijať prehru a dokázať uznať víťazstvo.

Ako veci fungujú?
Druhým záujmovým krúžkom pod názvom “Ako veci fungujú?” je taktiež prvý zo série na seba nadväzujúcich blokov základov Mechatroniky. Tento multidisciplinárny vedný odbor spojuje mechaniku, elektroniku a informatiku.

Zameriava sa na vytváranie sofistikovaných a autonómnych zariadení, ako sú roboty, automatizované systémy a komponenty, schopné efektívne plniť rôzne úlohy napr. v priemysle, zdravotníctve, vede a výskume.

Deti sa potrebujú predovšetkým hrať a tento krúžok ich naučí zážitkovou formou vnímať na vlastnom tele, duchu a prostredníctvom vlastnej mysle, dedičstvo mimoriadnych otcov našej doby.

Druhým rozmerom je podporiť aj osobnostný rozvoj dieťaťa v odhade situácie a pochopenia princípu príčina-dôsledok v trpezlivosti, kreativite.

Podrobnosti o oboch krúžkoch

Záujmový krúžok “Stratégia hier I.- Ako byť úspešnejší”
Termín: od 7.feb 2024 do 24.apr. 2024, celkom 12hodín, Streda od 15:30 do 16:30
Miesto: AB Cowork Centrum, Račianska 155, 834 15 Bratislava
Organizačne zodpovedný: Roman Minárik
Obsahový Garant: Lektori a zmluvní partneri
Cena : 60€, v prípade vážnej choroby alebo úrazu a žiadosti o uvoľnenie z krúžku sa vracia nespotrebovaná výška krúžkovného, znížená o 10€ storno poplatok

Anotácia: Krúžok je určený pre deti (chlapcov aj dievčatá) vo veku od 6 do 8 rokov vrátane (štandardne 1. – 3.ročník ZŠ). Cieľom krúžku je naučiť dieťa okrem pravidiel hry, vnímať aj hru ostatných účastníkov. Z toho poznatku vyvodiť svoju stratégiu, taktiku. Budeme sa venovať ako kompetitívnym hrám, tak aj kooperatívnym hrám. To vyžaduje aj schopnosť komunikovať a odhadnúť budúci vývoj hry.

Náplň:
1. Človeče, nehnevaj sa! (hra s čisto náhodným rozhodujúcim prvkom)
2. Kameň, papier, nožnice (hra s kvázináhodným rozhodujúcim prvkom)
3. Piškvorky (hra, ktorú nemožno vyhrať) , Piškvorky II., Piškvorky 3D
4. Hra Všetko, alebo nič! (equilibrium)
5. Najkratší čas vo väzení (Prisoners Dillema)
6. “Oko za oko, Zub za Zub!”; “Aký požičaj, taký vráť” (elementárna teória kooper.hier)
7. Rubikova kocka (3×3) – základy algoritmu
8. Pokémon Go – komplexné hry – princípy a stratégia hry (2 hodiny)
9. Šach – základy + predvídanie vývoja hry (3 hodiny)
10. Scratch – hra vyvinutá na MIT – základy algoritmov a vizuálna tvorivosť
11. Zoznámte sa s Minecraft-om – základné princípy tvorby prostredia
12. Roblox – základné princípy

Záujmový krúžok “Ako veci fungujú?”
Termín: od 7.feb 2024 do 24.apr. 2024, celkom 12hodín, Streda od 16:30 do 17:30
Miesto: AB Cowork Centrum, Račianska 155, 834 15 Bratislava
Organizačne zodpovedný: Roman Minárik
Obsahový Garant: Lektori a zmluvní partneri
Cena : 60€, v prípade vážnej choroby alebo úrazu a žiadosti o uvoľnenie z krúžku sa vracia nespotrebovaná výška krúžkovného, znížená o 10€ storno poplatok

Anotácia: Krúžok je určený pre deti (chlapcov aj dievčatá) vo veku od 6 do 8 rokov vrátane (štandardne 1. – 3.ročník ZŠ). Cieľom krúžku je naučiť dieťa okrem pochopenia základných fyzikálnych princípov, si hlavne na vlastné ˇoči, uši, ústa, nos, hmat a telo” prežiť ich pôsobenie a dôsledky.

Náplň:
1. Ptolemaios, Thales a Euklides – Hviezdy, Pyramídy, Geometria (2 hodiny)
2. Archimedes
3. Galileo,Kopernik, Kepler (2 hodiny)
4. Newton (2 hodiny)
5. Euler, Gauss
6. Faraday
7. Maxwell
8. Einstein
9. Zhotovíme raketu

(ts, red)

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne