V utorok 15. apríla sa pred Starou tržnicou objavila výnimočná pripomienka solidarity Slovákov s Ukrajinou – vystavená je sanitka, ktorú slovenskí dobrovoľníci v novembri 2024 odviezli ukrajinským vojačkám. Krátko po jej odovzdaní sa však stala terčom ruského útoku a bola zničená, pričom v nej zomreli ľudia.
„Nadácia Otvorenej spoločnosti sa ju preto rozhodla priviesť späť na Slovensko ako memento vojny a symbol našej solidarity s Ukrajinou,“ napísal Vallo podľa statusu na sociálnej sieti.
Primátor zároveň upozorňuje, že naša pomoc by nemala byť len jednorazovým gestom, ale trvalou hodnotou. „Verím, že sa aj vďaka ďalším zbierkam našich občanov na Ukrajinu dostanú,“ napísal. Dodal tiež, že o to viac sa musia dnes aktivizovať samosprávy, občianska spoločnosť a empatickí jednotlivci – najmä keď štát k tejto pomoci nepristupuje aktívne.
Silnú kritiku voči návrhu zákona, ktorý by podľa aktivistov výrazne obmedzil činnosť mimovládnych organizácií, vyjadril aj Matúš Vallo: „Ľudia, ktorí organizujú humanitárnu pomoc, sa pre svoje aktivity stávajú terčom útokov zo strany vlády.“ Tvrdí, že zákon má znaky totalitných praktík a umožnil by štátu získavať údaje o všetkých členoch mimovládok, ich darcoch a dokonca zrušiť organizáciu aj bez rozhodnutia súdu. „Neviem, ako toto hlasovanie dnes v parlamente dopadne. Chcem len dúfať, že sa nájde zdravý rozum,“ uzavrel Vallo.
Zákon, ktorý je podľa opozície inšpirovaný podobnými opatreniami z Ruska alebo Maďarska, by mohol viesť k zastrašovaniu občianskych iniciatív. Mnohí ho označujú za nástroj šikany voči tým, ktorí pomáhajú v oblastiach, kde štát zlyháva – či už ide o pomoc Ukrajine, alebo domácu sociálnu a zdravotnú podporu.
Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá zabezpečila návrat sanitky, týmto krokom nielen pripomenula brutalitu vojny, ale aj odvahu občianskej spoločnosti, ktorá pomáha napriek prekážkam. Ako uviedol Vallo: „Pomáhame tomu, kto sa bráni, a nepýtame sa, čo za to.“