Japonci vymysleli pohár, ktorý vás prinúti zapiť pivo vodou. Inak sa vám prevráti

Najčítanejšie

Pivo alebo voda? Japonský pivovar prišiel s kurióznym riešením, pri ktorom si nemusíte vyberať. Špeciálny pohár je skonštruovaný tak, aby ste počas popíjania piva nezabúdali ani na vodu. Ak ju budete ignorovať, fyzika vás potrestá – pohár stratí rovnováhu a môže sa prevrátiť.

Netradičnú novinku predstavil japonský pivovar YO-HO Brewing, známy okrem iného remeselným pivom Yona Yona Ale. O pohári informoval americký gastronomický portál Foodbeast. Na Slovensku na kurióznu novinku upozornil aj portál Noviny.sk.

Jedna polovica na pivo, druhá na vodu

Vynález dostal názov Wobbly Beer Glass, teda vo voľnom preklade vratký pivný pohár. Na bežný krígeľ sa však veľmi nepodobá. Má tvar písmena U a pozostáva z dvoch oddelených častí. Do jednej sa naleje pivo a do druhej voda. Celý trik spočíva v rovnováhe.

Keď človek postupne pije pivo, mal by približne rovnakým tempom upíjať aj vodu. Ak sa bude venovať iba pivu a vody sa ani nedotkne, pohár sa dostane do nerovnováhy a môže sa prevrátiť. Jednoducho povedané – na vodu môžete zabudnúť, ale váš pohár nie.

Ľudia vedia, že by mali piť vodu. Napriek tomu ju nepijú

Za zábavným nápadom je aj vážnejšia myšlienka. Podľa údajov, ktoré v súvislosti s projektom prezentoval pivovar a o ktorých informovali zahraničné médiá, si 75,6 percenta respondentov uvedomovalo spojenie medzi konzumáciou alkoholu a dehydratáciou. Približne tri štvrtiny však zároveň priznali, že pri alkohole nepijú dostatok ďalších tekutín.

Práve na tento rozpor má vratký pohár upozorniť jednoduchým spôsobom – namiesto upozornenia v mobile či poučky o pitnom režime využíva obyčajnú gravitáciu.

Samotná voda, samozrejme, nie je zázračným liekom proti následkom nadmerného pitia alkoholu. Vratký pohár preto nemožno považovať za recept, ako sa vyhnúť „opici“. Jeho cieľom je najmä podporiť hydratáciu a zodpovednejší prístup ku konzumácii alkoholu.

Kuriózny pohár už skúšajú aj podniky

Nezostalo pritom iba pri dizajnérskom experimente. Predobjednávky Wobbly Beer Glass sa podľa Noviny.sk začali 5. augusta 2026 a pohár už používajú približne tri desiatky barov a reštaurácií v Japonsku.

Vyskúšať ho môžu dokonca aj niektorí cestujúci. Časovo obmedzene sa objavil v Sakura Lounge na japonskom medzinárodnom letisku Čúbu.

Japonský nápad tak spája reklamu, humor aj jednoduchý fyzikálny princíp. A zároveň prináša pomerne jasné pravidlo na večer pri pive: keď ubudne pivo, mala by ubudnúť aj voda. V opačnom prípade môže ubudnúť aj obsah pohára – rovno na stole.

Prečítajte si tiež: TIP Tučného kucúra – Snacky k pivu:

Zemiaky ako rýchly snack: od domácich chipsov až po plnené pečené kúsky, ktoré zvládne každý

Reťazce.sk
Reťazce.sk
Reťazce.sk písali predovšetkým o maloobchode v Bratislave, sústredili sa na centrum Bratislavy a väčšinou na gastroscénu. Zaujímali sa predovšetkým o inovatívne nezávislé projekty. Projekt v rôznych podobách fungoval od roku 2009. Autorom a zodpovednou osobou za obsah bol Radoslav Augustín. V histórii na projekte spolupracovali i Lukáš Kočišek a Ivan Krasko. Redakcia Mediahub.sk od novembra 2018 na obsahu projektu pokračuje. Doménu Reťazce.sk sme získali od spoločnosti VisuArt, s.r.o. a stala sa súčasťou nášho projektu. Portál Reťazce.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

- Reklama -adv.:

Aktuálne