26.8 C
Bratislava
piatok, 12. júla 2024

Seriál „Prví influenceri“ predstaví významné osobnosti slovenského a českého umeleckého sveta

Najčítanejšie

Anglické slovíčko „influence“ sa stalo každodennou súčasťou moderného sveta. Úlohou dnešných influencerov nie je len ovplyvňovať ľudí a ich nákupné správanie, ale hlavne bojovať za dobrú vec a šíriť osvetu v dôležitých spoločenských otázkach.

Kým sa inšpirovali ľudia, keď neexistovali sociálne siete? Televízna stanica Spektrum uvádza jedinečný seriál Prví influenceri, v ktorom sa predstavia významné osobnosti slovenského a českého umeleckého sveta.

Môžete sa tešiť na rozhovor s Božidarou Turzonovovou, Marošom Kramárom, či Milanom Markovičom, ktorých vyspovedal slovenský moderátor Števo Eisele. Českých umelcov ako napríklad Miroslava Táborského, Jířího Bartošku či Martu Kubišovú si podal český herec Otakar Brousek ml.

Influenceri pod drobnohľadom cenzúry

Mladá generácia si dnes už nevie predstaviť svet bez internetu, ale pred zmenou režimu sa k ľuďom dostávali informácie len prostredníctvom pár rozhlasových staníc, televíznych kanálov a novín.

Politický systém, ktorý trval až do konca 80. rokov, znamenal, že verejnosť mohla byť informovaná o dianí vo svete len cenzurovane.

Seriál Prví influenceri predstavuje umelcov zo 60., 70. a 80. rokov, ktorí mali veľký vplyv v spoločnosti, aj keď si ho častokrát sami neuvedomovali. Preto ich dnes právom môžeme nazvať influencermi, aj keď nemali státisíce followerov na sociálnych sieťach. Hovorili za nich ich skutky a vyjadrenia.

Rozdielne sféry vplyvu

V jedenásťdielnom seriáli dámy Božidara Turzonovová, Marta Kubišová, Marie Tomsová a páni Jiří Bartoška, Miroslav Táborský, Josef Zíma, Pavel Zedníček, Jan Rosák, Milan Markovič, Maroš Kramár a Jiří Lábus hovoria o tom, ako svoj vplyv využívali, ako k nemu prišli a či si ho vôbec uvedomovali.

Obľúbený slovenský herec Maroš Kramár sa sám za influencera nepovažuje: „Pre mňa je pojem influencer nový a celý tento influencerský svet ma fascinuje. Nepovažujem sa za influencera, aspoň toho novodobého, keďže sa na sociálnych sieťach až tak nepohybujem. Podľa mňa existujú dva svety, teda svet starších a dnešných influencerov, ktoré o sebe častokrát navzájom ani nevedia a neprelínajú sa. Starší sa objavovali skôr v televízii a rádiu a dnešní vládnu sociálnym sieťam.“

Sám si na nejaký veľký vzor v živote nespomína. V seriáli sa dozvieme aj názor umelcov na súčasnú kultúru, médiá, či politiku a nevynecháme ani najpamätnejšie okamihy ich kariéry.

Príbehy a spomienky česko-slovenských umelcov budú prístupnejšie a zrozumiteľnejšie pre mladú generáciu vďaka zapojeniu populárnej youtuberky Anny Dvořákovej @an.dvr, ktorá ku každému umelcovi dodá niečo z jej pohľadu a spomienok.

Každý má ísť svojou vlastnou cestou

A čo na seriál vraví sám moderátor Štefan Eisele, ktorý spovedal slovenských umelcov? „Samotný námet je podľa mňa v intenciách doby úplne geniálny. Každá éra má svoje vlastné hviezdy i vlastné komunikačné kanály. Čo sa nemení je čistá človečina ukrytá v každom jednom influencerovi súčasnosti i minulosti,“ uviedol moderátor Štefan Eisele.

Z rozhovorov sa moderátor dozvedel, že Maroš Kramár nestíhal odpisovať na ľúbostné listy od fanúšičiek, zatiaľ čo po Milanovi Markovičovi pľuli „babky demokratky“ a Božidara Turzonovová inšpirovala stovky mladých nádejných hercov.

„V podstate jediným “problémom” seriálu je, že každá epizóda nemohla trvať aspoň dve hodiny, “ zdôveril sa Štefan Eisele.

Aj ostrieľaný moderátor a komentátor, akým je Števo Eisele, mal veľký profesionálny, ale aj ľudský rešpekt sadnúť si oproti obrovským osobnostiam slovenskej kultúry.

„Najviac sa mi páčilo, že každý išiel v živote svojou vlastnou cestou. Bez skratiek v pohodlných topánočkách. Proste poctivou prácou prinášať radosť a často aj nádej svojmu publiku,“ doplnil Štefan Eisele.

Ak sa chcete dozvedieť viac o ľuďoch, ktorí ovplyvnili naše česko-slovenské dejiny sledujte od 16. decembra o 18:00 11-dielny seriál Prví influenceri na TV Spektrum. Prvá časť seriálu bude dostupná aj v aplikácii AMC Mikro.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne