9.5 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

RTVS poteší divákov oceneniami ovenčeným filmom Šarlatán

Najčítanejšie

Už 2. januára o 20.30 h si diváci Jednotky budú môcť pozrieť film Šarlatán, ktorý koprodukovala aj RTVS. Film získal množstvo ocenení, bol dokonca súčasťou užšieho výberu Cien Akadémie v kategórii cudzojazyčný film.

Česko-slovensko-poľský film Šarlatán svetoznámej režisérky Agnieszky Holland sa na obrazovky Jednotky dostane už 2. januára o 20.30 h. Svoju svetovú premiéru mal vo februári 2020 na filmovom festivale v Berlíne a slovenskú v auguste 2020. Odvtedy bol Šarlatán uvedený v USA, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Nemecku, Austrálii, Turecku, Južnej Kórei či dokonca Južnej Amerike.

Skutočný príbeh českého liečiteľa Jana Mikoláška

Šarlatán predstavuje skutočný životný príbeh Jana Mikoláška (Josef Trojan a Ivan Trojan), ktorý bol pre svoje liečiteľské schopnosti vyhľadávaný množstvom nielen českých, ale aj európskych osobností. Historické zdroje uvádzajú, že mu rukami prešlo až približne 5 miliónov ľudí, ktorí u neho hľadali pomoc, často po tom, ako ju nenašli u lekárov modernej medicíny.

Jan Mikolášek bol znalcom rastlín, bylín a s ich pomocou aj liečil. Ďalšou líniou vo filme je jeho partnerský vzťah s asistentom Františkom (Juraj Loj), ktorý bol v tej dobe viac ako neprijateľný. Jan Mikolášek je tak obeťou svojich zázračných schopností, ale aj trojuholníka medzi svojou rodinou a jeho partnerom a zároveň vnútorných démonov, ktorých si so sebou nesie ešte z čias 1. svetovej vojny.

Jana Mikoláška vo filme stvárňuje Ivan Trojan, v rokoch mladosti jeho vlastný syn Josef Trojan. Spomedzi slovenských hercov stvárnil dôležitú úlohu Juraj Loj, ktorý Agnieszku Holland doslova nadchol: “Juraj Loj bol pre mňa na castingu skutočným objavom. Je veľmi milý, láskavý a veľkorysý a má v sebe také svetlo…”

Množstvo ocenení

Šarlatán získal množstvo nominácií, z ktorých veľa premenil na ocenenia. Agnieszka Holland získala European Film Award za najlepšiu réžiu, taktiež Českého leva a Cenu českej filmovej kritiky v rovnakej kategórii.

Českého leva získali aj Ivan Trojan za hlavnú hereckú rolu, Martin Štrba za najlepšiu kameru, Radim Hladík za najlepší zvuk. Ivan Trojan získal aj Cenu českej filmovej kritiky za svoj excelentný herecký výkon. Ocenené boli ale aj dobové kostýmy, kostymérka Katarína Štrbová Bieliková získala cenu Orły.

Film Šarlatán si diváci RTVS môžu pozrieť na Jednotke už 2. januára o 20.30 h.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne