15.5 C
Bratislava
sobota, 1. októbra 2022

Nová parkovacia politika prichádza aj do centra mesta, rozširuje sa o zónu Hlavná stanica – Blumentál

Najčítanejšie

Ďalšou lokalitou, v ktorej bude platiť celomestský systém regulovaného parkovania PAAS, bude zóna Hlavná stanica – Blumentál. Ide o rozsiahlu zónu v mestskej časti Staré Mesto, ktorú ohraničujú ulice Štefánikova, Jaskov rad, Legionárska, Karadžičova a Ulica 29. augusta.

Rezidenti zóny budú parkovať na základe svojej rezidentskej parkovacej karty PAAS neobmedzene. Návštevníci zóny budú vo vymedzenom čase počas pracovných dní platiť podľa hodinovej sadzby od 1,50 do 2 eur za hodinu. Úhradu parkovného návštevníci najrýchlejšie zrealizujú cez jednu z piatich mobilných aplikácií.

Po zavedení regulácie v časti Nového Mesta, Rače, Petržalky a Ružinova, sa bude podľa jasných pravidiel parkovať aj v centrálnej zóne Starého Mesta, v časti Hlavná stanica – Blumentál. V časti tejto zóny už platila regulácia podľa pravidiel staromestskej parkovacej politiky.

Od 25. mája budú v zóne platiť jednotné pravidlá podľa PAAS. Výraznou zmenou je napríklad zavedenie regulácie na Krížnej, Záhradníckej, či Mýtnej ulici, kde doteraz pravidlá zavedené neboli. V celej zóne zvýhodňujeme rezidentov, ktorí budú môcť parkovať na základe rezidentskej karty PAAS v hodnote 39 eur za rok pre jedno vozidlo neobmedzene. Návštevníci budú cez pracovné dni v čase od 8:00 do polnoci platiť za parkovanie podľa hodinovej sadzby 1,50 alebo 2 eurá.

Zóna Hlavná stanica – Blumentál je frekventovanou a počas dňa vyhľadávanou zónou v jadre mesta s veľkým počtom návštevníkov. Najjednoduchšou cestou, ako zaplatiť hodinové parkovné a ako využiť bonusovú a návštevnícku parkovaciu kartu, je prostredníctvom jednej z piatich mobilných aplikácií, ktoré sa dajú jednoducho stiahnuť na www.paas.sk/platba.

Všetkým návštevníčkam a návštevníkom odporúčame stiahnuť si preferovanú aplikáciu už vopred. Hoci je platba cez všetky mobilné aplikácie rýchla, vyžaduje si prvotné nastavenie, ktoré si môže vyžadovať špecifické údaje – napríklad, ak je potrebná registrácia a uloženie platobnej karty.

V uliciach celej zaregulovanej zóny budú pre návštevníkov k dispozícií parkovací asistenti,
u ktorých bude možné zaplatiť aj v hotovosti alebo platobnou kartou. Dostupných bude postupne tiež niekoľko prevádzok, kde bude možné hodinové parkovné fyzicky uhradiť.

Prevádzky, ktoré majú záujem o predaj parkovného sa môžu zapojiť cez verejný návrh na stránke. Splnením podmienok a podpísaním zmluvy sa partner stáva ihneď predajcom parkovného. V zóne pribudnú v priebehu nasledujúcich mesiacov aj parkomaty. Dôvodom ich dodatočného osadenia a inštalácie sú problémy s dodávkami a distribúciou čipov.

Dáta zo zavedených zón ukazujú, že väčšina parkujúcich využíva na úhradu parkovného primárne platbu cez mobilnú aplikáciu. Za mesiac apríl bolo 83% všetkých transakcií realizovaných cez mobilné aplikácie.

Rozšírené možností parkovania – nové parkoviská v správe mesta

Hlavné mesto s rozšírením Bratislavského parkovacieho asistenta o zónu Hlavná stanica – Blumentál zabezpečilo aj nové parkovacie možnosti. Po rokoch, kedy boli parkoviská v centre mesta, na mestských pozemkoch, prenajaté do rúk súkromníkov vyberajúcich parkovné za komerčné ceny, ich mesto prevzalo späť do svojej správy.

Rezidenti tak budú môcť s rezidentskou parkovacou kartou parkovať neobmedzene na nových parkovacích miestach, ktoré doteraz nemali plne k dispozícii. Bratislave sa totiž po rokoch podarilo prebrať od súkromníkov parkoviská na Floriánskom námestí, Americkom námestí a na Vazovovej ulici (vedľa Daňového úradu) do správy mesta. Spolu ide o viac ako 60 parkovacích miest. Návštevníci budú môcť na týchto parkoviskách parkovať po zaplatení hodinovej sadzby.

Pre večerné a nočné parkovanie rezidentov bude k dispozícii aj 74 parkovacích miest v garáži Krížna (garáž na Námestí Martina Benku), ktorú prevzala do správy mestská spoločnosť Mestský parkovací systém.

S reguláciou parkovania zatraktívňujeme aj verejný priestor

Regulácia parkovania prináša aj výrazne zmeny vo verejnom priestore – parkovanie je po novom možné len na vyznačených parkovacích miestach. Výrazné zmeny čakajú napríklad Krížnu ulicu, kde sa doposiaľ parkovalo čiastočne aj na chodníku. Ako súčasť zavedenia novej zóny regulovaného parkovania PAAS kompletne zrekonštruujeme chodník na Krížnej ulici v úseku medzi Vazovovou a Májkovou. V rámci opravy vymeníme asfalt za novú dlažbu.

Na tomto mieste tak vznikne kvalitnejší verejný priestor a pohyb chodcov bude bezpečnejší. Práce začnú v týchto dňoch a budú trvať približne 2 mesiace.

(ts)

Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne