9.9 C
Bratislava
sobota, 2. marca 2024

Bratislavské Vianoce budú po dvoch rokoch aj s obľúbenými vianočnými trhmi

Najčítanejšie

Na Hlavné a Františkánske námestie sa tento rok po dvojročnej prestávke vráti Vianočný Hlavný trh. Bratislavské Vianoce budú trvať od 24. novembra do 22. decembra.

Slávnostné otvorenie aj s rozsvietením vianočného stromčeka – 12 metrového smreka, sa bude konať v piatok 25. novembra. Celé adventné obdobie bude spríjemňovať bohatý kultúrny program.

Vianočný stromček už stojí na Hlavnom námestí a počas týchto dní sa začalo aj s prípravami a výstavbou prvých vianočných stánkov. Vianočné trhy sa do centra mesta vracajú po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou.

Ich koncept bude nadväzovať na rok 2019, kedy mesto predstavilo viaceré novinky ako napríklad možnosť bezhotovostnej platby kartou, dôsledné triedenie odpadu či zavedenie vratných pohárov a kompostovateľných riadov.

Súčasťou trhu budú dezinfekčné stanice umiestnené v priestore. Snahou je aj tento rok priniesť návštevníčkam a návštevníkom rozmanitú ponuku predajcov, kde bude mať svoje zastúpenie aj neziskový sektor či kultúrne inštitúcie pôsobiace v hlavnom meste.

Medzi desiatkami stánkov s občerstvením a vianočne ladeným sortimentom bude aj stánok hlavného mesta Bratislavy s ponukou výnimočných a originálnych darčekov zo špeciálne pripravenej edície „Bratislavské ikony“.

„Som veľmi rád, že vianočné trhy tento rok budú a Hlavné námestie sa opäť zaplní ľuďmi, dobrou náladou a vianočnou atmosférou. Teší ma, že stromček, ako hlavný symbol Vianoc, budeme môcť rozsvietiť naozaj všetci spoločne. Obyvateľom, návštevníkom a turistom chceme na našom Vianočnom hlavnom trhu opäť poskytnúť kvalitu a štandard či už z hľadiska ekológie, bezpečnosti alebo čistoty. K tomu všetkému patrí aj nádielka bohatého kultúrneho programu naprieč celým mestom,“ uviedol Matúš Valo, primátor Bratislavy.

Hlavným organizátorom a dramaturgom Bratislavských Vianoc, vrátane Vianočného hlavného trhu, je tento rok Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré oslovilo a zapojilo do spolupráce aj mestské časti a mestské organizácie, s cieľom rozšíriť vianočnú náladu rovnomerne na celé územie mesta.

„Bratislavčankám a Bratislavčanom chceme ponúknuť príjemný zážitok, k čomu patrí aj kvalitný a rozmanitý kultúrny program, ktorý nebude sústredený len na jednom mieste. Vianočná atmosféra a program sa budú vinúť celou Bratislavou, na rôznych kultúrnych scénach, aj v rámci jednotlivých mestských častí, ktoré majú mnohé tiež svoje vianočné trhy. Pripravujeme adventné koncerty, kvízy, bazáre, čítania, divadelné predstavenia, výstavy. Program obohatia aj partneri prihlásení cez našu otvorenú výzvu Open Call,“ priblížila Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS.

Štvrtky sa budú niesť v znamení čítania v podaní slovenských hercov a herečiek, zabezpečený bude aj preklad do posunkovej reči. Štvrtkové živé čítania pripravujeme v spolupráci s Mestskou knižnicou. Piatky a soboty prinesú na námestia príjemnú atmosféru v podobe koncertov slovenských hudobníkov a nedeľná ponuka poteší rodiny s deťmi.

Program sa však bude odohrávať nielen na Hlavnom a Františkánskom námestí, ale tiež v koncertno-výstavnej sieni Klarisky, kde budú pre Bratislavčanky a Bratislavčanov pripravené adventné koncerty či obľúbené swapy.

„Podujatia budú mať charitatívny rozmer. Oblečenie, hračky a knihy, ktoré si návštevníci a návštevníčky na swapoch nevymenia, poputujú ľuďom v núdzi. V spolupráci so Sekciou sociálnych vecí hlavného mesta Bratislavy zrealizujeme tiež zbierku pre ľudí bez domova. Zbierať budeme spacie vaky, termosky a karimatky,“ doplnila Katarína Hulíková.

Vianočnú atmosféru aj tento rok doplní Vianočný les na Primaciálnom námestí, ktorý BKIS pripravuje v spolupráci s partnermi z Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Bauhaus. Deti z bratislavských základných i špeciálnych základných škôl ozdobia vianočné stromčeky na námestí vlastnými originálnymi dekoráciami z prírodných materiálov.

Vianočné stromčeky neskôr poputujú do charitatívnych organizácií, združení pre ľudí bez domova, či do rodín v náročnejšej sociálnej situácií. Vyzdobený vianočný stromček spolu s betlehemom sa bude nachádzať tiež v podbrání Primaciálneho paláca.

Bratislavské Vianoce s Vianočným hlavným trhom začnú vo štvrtok 24. novembra a potrvajú do 22. decembra. Predajný čas stánkov bude od 10:00 do 22:00 hod. Všetky dôležité informácie budeme postupne uverejňovať na stránke www.vianocnabratislava.sk.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne