14.8 C
Bratislava
streda, 12. júna 2024

Matúš Čupka: Budovu Novej Tržnice na Trnavskom mýte developeri nezískajú

Najčítanejšie

Nová Tržnica tvorí službu verejnosti v mestskej časti Nové Mesto, nachádza sa na dôležitom dopravnom uzle, spája ostatné mestské časti až 17-tymi linkami MHD. Tržnica slúži svojmu účelu už od roku 1983. Autorom Tržnice je významný slovenský architekt Ivan Matušík.

NOVÁ TRŽNICA:
Ideou boli zastrčené ulice, pasáže a galérie, ktoré sa premietli do projektu. Bol tu navrhnutý progresívny konštrukčný systém, ktorý dodal stavbe výnimočnosť. Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť objekt v podobe preskleného kontajnera s odkrytými potrubiami vzduchotechniky
v duchu ideí high – tech. Celosklenený obvodový plášť odráža rušný život tržnice (zdroj foto: Historický ústav SAV/register-architektury.sk)

Pred komunálnymi voľbami v októbri 2022 začali niektorí komunálny politici šíriť informáciu, že o budovu Novej Tržnice na Trnavskom mýte majú záujem developeri. Bol to pravdepodobne len predvolebný ťah, ktorým sa snažili získať publicitu a tému na ovplyvňovanie voličov, podobne ako pri Poliklinike Tehelná. „Nie je to reálne aby bola odpredaná. Našim zámerom je rozvíjať Tržnicu pod gesciou mestskej časti Nové Mesto,“ vysvetlil pre Novomestský Večerník, novomestský starosta Matúš Čupka.

Budovu Novej Tržnice spravuje organizácia zriadená mestskou časťou Nové Mesto s názvom Eko podnik verejnoprospešných prác (Eko podnik). Všetky v tržnici vytvorené prostriedky financujú jej prevádzku, pričom mestská časť Nové Mesto ju musí financovať aj z iných vlastných zdrojov.

Budova bola nedávno zapísaná medzi novomestské pamätihodnosti a tiež medzi mestské pamätihodnosti, vďaka aktivite poslanca JUDr. Tomáša Korčeka.

autor foto: Marián Luha, Novomestský Večerník

Starosta Matúš Čupka pre Novomestský Večerník prezradil aké majú s Tržnicou plány. „V súčasnosti prebiehajú interné, neformálne diskusie u nás na úrade ohľadom ďalšieho smerovania Novej Tržnice. Je našim cieľom, aby sme Tržnicu postupne zatraktívnili, zintenzívnili jej využitie a vytvorili zaujímavejší mix služieb i aktivít. V prípade, že dôjde ku konkrétnym rozhodnutiam o ďalšom smerovaní Tržnice bude verejnosť vopred informovaná“.

Novú Tržnicu na streche špatí stále mega obrazovka, za jej zrušenie roky bojuje aj poslanec Tomáš Korček „Obrazovka bola ponúknutá na odpredaj pričom momentálne čakáme na vyhodnotenie prípadných ponúk na jej odpredaj zo strany EkoPodniku. Následne budeme od budúceho kupcu požadovať čo najskoršie odstránenie obrazovky. Všetci pracujeme na tom, aby sa toto udialo počas tretieho kvartálu roku 2023,“ prezradil Matúš Čupka, starosta Nového Mesta.

Z Novej Tržnice sa stáva komunitný priestor i vďaka aktivite „Novomestského vínneho festivalu“ za ktorým stoja poslanci Libor Gašpierik a Tomáš Korček z Novomestského okrášlovacieho spolku:

Prečítajte si tiež:

Jaro Kurpel z Bus Cafe: Som Bratislavčan. Vždy to bolo a bude moje mesto. Tu sa cítim ako dobrá káva v peknej šálke

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne