18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Vyvarujte sa pokút a preparkujte svoje auto z chodníka už dnes

Najčítanejšie

Možnosti parkovania na chodníkoch, ktorú vymedzil zákon o cestnej premávke z roku 2009, už onedlho odzvoní, od 1. októbra. Drvivá väčšina európskych štátov parkovanie vozidiel na chodníkoch nedovoľuje.

Zrušením tejto možnosti sa k nim priradí aj Slovensko. Chodníky tak budú po takmer pätnástich rokoch opäť prinavrátené chodcom. Na dodržiavanie zákazu v Bratislave sa vo zvýšenej miere zamerajú aj hliadky mestskej polície.

Zákaz parkovania na chodníkoch bude platiť celoplošne. Výnimkou budú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch budú však môcť aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Väčšina chodníkov a obrubníkov nebola konštruovaná na záťaž, ktorú spôsobujú vodiči a šoférky. Výsledkom toho sú zničené obrubníky a popraskaný asfalt, ktorý znepríjemňuje chôdzu a výrazne sťažuje pohyb všetkým peším, no najmä rodičom s kočíkmi alebo ľuďom na vozíčkoch. Chodníky, ktoré ničia ťažké vozidlá, sú zároveň finančnou záťažou pre obce a mestá, ktoré musia do ich rekonštrukcie investovať výrazne viac peňazí.

Prvé oznamy čaká Mestská polícia krátko po polnoci

Už zo skúsenosti z roku 2022, kedy platil zákaz parkovania na chodníkoch počas marca, Mestská polícia vie, že s prvými podnetmi sa na linku 159 začnú ľudia obracať hneď po polnoci. Všetky prijaté oznamy budeme preverovať priamo v teréne a zistené porušenia riešiť.

Mestská polícia ale očakáva, že prípadov, ktorými sa budem musieť zaoberať v prvé mesiace, bude tak veľa, že bude musieť priorizovať tie, pri ktorých dochádza priamo k ohrozeniu života a zdravia ľudí, ako je napríklad nebezpečné parkovanie vozidiel na a pri priechodoch pre chodcov, jazda po chodníkoch alebo cyklochodníkoch, parkovanie v križovatkách a podobne.

Aj preto bude veľmi často pristupovať k čo najrýchlejšiemu riešeniu v teréne a to sankcionovaniu ľudí, ktorí porušujú zákon, skrz inštitút objektívnej zodpovednosti. Pri takto riešených situáciách príde pokuta majiteľovi alebo majiteľke vozidla na adresu trvalého bydliska.

Výška pokuty je pritom pevne stanovená na 78 eur. Ak držiteľ vozidla pokutu uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa na 2/3 sumy, čo je 52 eur. V prípade riešenia priestupku priamo na mieste hliadkou, sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur.

Na zvýšený počet podnetov sa Mestská polícia pripravuje

V súčasnosti analyzuje Mestská polícia vyťaženie hliadok s tým, že plánuje posilniť denné služby, aby vedeli čo najlepšie zvládať nápor volajúcich. Už dnes na linku 159 príde denne v priemere 280 telefonátov.

Momentálne tiež vyhodnocujú, v ktorých oblastiach je situácia s parkovaním vozidiel na chodníkoch najkritickejšia (kde najviac ohrozujú chodcov) a na tieto úseky sa bude zameriavať intenzívnejšie.

V týchto dňoch prebieha zároveň informačná kampaň Mestskej polície Bratislava a hlavného mesta, ktorou verejnosť upozorňujú na to, že sa ruší možnosť parkovania áut na chodníkoch. V rámci nej upozorňujú prostredníctvom informačných nálepiek priamo v teréne šoférky a vodičov na zmeny. O úprave zákona informujú aj ich kolegyne a kolegovia v uliciach.

Verejný priestor, ktorý teraz zaberá vozidlo, môže slúžiť lepšie. Chodníky budú bezpečnejšie, v lepšom stave a budú slúžiť všetkým ľuďom.

Takto sa parkuje v Rači na chodníku na ulici Barónka, 5.10.2023 (autor foto: Marián Luha, Račiansky Večerník)

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne