19.7 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Viete, že môžete pomáhať každým nákupom? Je to jednoduché

Najčítanejšie

Viac ako 60% celého fairtradového príspevku zo Slovenska pochádza z Lidla. Za predošlých 6 rokov dosiahol takmer 1,5 milióna EUR.

Byť dobrým človekom nie je vždy jednoduché, ale vieme ako na to. V Lidli môžete pomáhať pestovateľom potravín každým jedným nákupom. Diskont je totiž hrdým partnerom Fairtrade a zároveň najväčším slovenským prispievateľom programu, ktorý zlepšuje životy ľudí v rozvojových krajinách.

Príspevok Lidl Slovenská republika za rok 2023 dosahuje 438 348 €, čo predstavuje až 61,8% celkového fairtradového príplatku na Slovensku. Za uplynulých 6 rokov Lidl prispel takmer 1,5 milióna EUR.

„Myšlienka fairtradového hnutia, teda spravodlivejšieho odmeňovania a dôstojnejších životných podmienok pestovateľov, sa presadzuje čoraz viac aj na Slovensku. Vďaka rastúcej popularite a predaja čoraz väčšieho množstva fairtradových surovín v reťazcoch ju podporuje aj mnoho Slovákov. Podľa prieskumu už dve tretiny obyvateľov pozná certifikáciu Fairtrade,“ vysvetľuje Lubomír Kadaně, riaditeľ Fairtrade Česko a Slovensko a dodáva:

„Fairtrade je o spolupráci a partnerstve v rámci celého dodávateľského reťazca. Úloha pestovateľov je kľúčová, avšak na druhej strane je dôležitý záujem zákazníkov a rastúci sortiment certifikovaného tovaru, v ponuke obchodných reťazcov. Preto nás veľmi teší spolupráca s obchodným reťazcom Lidl na Slovensku, ktorého zákazníci prispievajú najväčším podielom na fairtradový príplatok za tovar predaný na Slovensku. Sú to dôležité financie získané naviac, ktoré pestovatelia v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike vynakladajú na rozvoj svojich komunít a zefektívnenie pestovania.“

„,Byť zodpovedný tam, kde tovar predávame nestačí. Práve preto spolupracujeme s Fairtrade, ktorá zabezpečuje dodržiavanie práv a dostatočné platové podmienky pracovníkov priamo na plantážach a zároveň podporuje zachovávanie biodiverzity,“ hovorí Katarína Horňáková, CSR manažérka z rezortu nákupu v Lidl Slovenská republika.

zdroj: Lidl

Výrobky s touto certifikáciou nájdu zákazníci v Lidli predovšetkým pod privátnymi značkami J.D.Gross, Favorina či Gelatelli. Reťazec svojim zákazníkom ponúka aj certifikovanú zelenú kávu (v automatoch Lidl2Go), trstinový cukor, kokos, mandle a vanilku (v čokoládach privátnych značiek).

V roku 2023 viac ako tri štvrtiny fairtradového kakaa (takmer 1 647 ton) a viac ako 90% fairtradovej bavlny (takmer 294 ton) predaných na Slovensku bolo práve z Lidla. Medziročný nárast fairtradového príplatku Lidla predstavuje viac ako 100%.

Fairtrade je certifikácia tovarov, ktoré spĺňajú určité sociálne, ekonomické a ekologické štandardy. Cieľom tejto certifikácie je poskytnúť pestovateľom a zamestnancom možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Fairtrade znamená spravodlivejšie obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv a šetrný prístup k životnému prostrediu.

V systéme Fairtrade dostávajú zapojení pestovatelia okrem zodpovedajúcej ceny ešte príspevok, ktorý môžu použiť na investície do rozvoja svojich fariem a komunít. Získané prostriedky využívajú pestovatelia stále častejšie aj na boj s dopadmi klimatickej zmeny a na preventívne opatrenia, ktoré ich môžu pred otepľovaním klímy chrániť.

Lidl má stanovené konkrétne ciele v oblasti trvalej udržateľnosti svojho sortimentu privátnych značiek, pričom férové jednanie je jednou z oblastí jeho CSR stratégie.

(ts)

Reťazce.sk
Reťazce.sk
Reťazce.sk písali predovšetkým o maloobchode v Bratislave, sústredili sa na centrum Bratislavy a väčšinou na gastroscénu. Zaujímali sa predovšetkým o inovatívne nezávislé projekty. Projekt v rôznych podobách fungoval od roku 2009. Autorom a zodpovednou osobou za obsah bol Radoslav Augustín. V histórii na projekte spolupracovali i Lukáš Kočišek a Ivan Krasko. Redakcia Mediahub.sk od novembra 2018 na obsahu projektu pokračuje. Doménu Reťazce.sk sme získali od spoločnosti VisuArt, s.r.o. a stala sa súčasťou nášho projektu. Portál Reťazce.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne