7.5 C
Bratislava
pondelok, 10. februára 2025

V Obecnej záhrade sa uskutočnil krst kníh vinára Ivana Holíka a diplomata Jána Nedorosta. Podujatia sa zúčastnil spolu s račianskym starostom Michalom Drotovánom aj konšpirátor Gustáv Murín

Najčítanejšie

Gustáv Murín je už dlhodobo spájaný so šírením dezinformácií a konšpiračných teórií. Starostu Rače Michala Drotována sme o tejto skutočnosti informovali už v roku 2022, ale nebránilo mu to v tom, aby mestská časť Rača s Murínom aktuálne spolupracovala a opäť finančne podporila jeho projekt Pamäti a spomienky. Starosta sa osobne zúčastnil i slávnostného krstu, ktorý sa uskutočnil v pondelok 17. júna 2024 v Obecnej záhrade na Alstrovej ulici v Rači.

Starosta Rače Michal Drotován podporuje i spolok ZVV, sídliaci v hasičskej zbrojnici na Detvianskej ulici, ktorý šíri dlhodobo xenofóbne názory a konšpirácie.

Slávnostného uvedenia kníh sa v pondelok 17. júna 2024 okrem vinára Ivana Holíka a diplomata Jána Nedorosta a starostu Rače zúčastnili i jeho zástupca Róbert Pajdlhauser a konšpirátor Gustáv Murín, ktorý žije v Rači v miestnej časti Krasňany a bol v Obecnej záhrade predstavený verejnosti ako odborný garant projektu Pamäti a spomienky. Murín pôsobí ako člen prípravného výboru občianskeho združenia Pamäti a spomienky.

Riaditeľ račianskej ZUŠ Vrbenského Vladislav Katrinec spolu s učiteľkou Melindou Dvořákovou a žiakmi pripravili pre návštevníkov nádherný kultúrny program. Deti ani netušili kto je Gustáv Murín.

„Projekt knižiek o živote seniorov považujeme za dobrý nápad a nevidíme v ňom žiadne „konšpirácie“ – naopak hovorí o živote osobností z Rače ako je pán Šinály, pani Juricová, pán Holík, pani Wurflová a mnohí ďalší,“ uviedol pre Račiansky Večerník starosta Rače Michal Drotován.

Gustáv Murín garant projektu Pamäti a spomienky

Gustáv Murín šíri dlhodobo konšpirácie a nenávistné prejavy na sociálnej sieti Facebook ale i na blogovacej platforme denníka Pravda.sk a Hlavnydennik.sk,  niekoľko rokov zdieľa nenávistné prejavy, konšpiračné teórie, homofóbne a sexistické prejavy a dezinformácie, nielen od alternatívnych médií ereport.sk, hlavnespravy.sk, či infovojna.sk na svojom profile na Facebooku.

„Pozrel som si sociálne siete a nestačil som sa čudovať, čomu sa pán Murín venuje. Podľa môjho názoru šíri hoaxy, dezinformácie, anti-vaxxerstvo a čo ma najviac zaskočilo, veľmi “zvláštne“ sa vyjadruje na súčasnú situáciu ohľadom vojenského konfliktu na Ukrajine. Osobne netuším, o čom je jeho nová kniha, ktorú chce odprezentovať, ale ani ma to nezaujíma v kontexte toho, čo som mal možnosť vidieť na jeho sociálnych sieťach,“ uviedol na sociálnej sieti Pavol Troiak, vďaka ktorému sme v redakcii Bratislavského Večerníka už v marci 2022 zistili, aké názory Gustáv Murín zdieľa na sociálnych sieťach a prestali sme s ním komunikovať.

Gustáv Murín na svojom webe Túlačky.net zverejňuje informácie o mestskej časti Rača a o projekte Pamäti a spomienky a zároveň na Facebookovej stránke Túlačky zverejňuje konšpirácie.

Podľa vyjadrení Murína projekt Pamäti a spomienky podporila aj Zuzana Čaputová. Čo je prekvapujúce, keďže Murín prezidentku Čaputovú dlhodobo uráža, nazval ju napríklad i „americkou agentkou“, alebo tiež „skládkovou Zuzankou,“ alebo „Sörösovou Barbie,“ či „kobercovou modelkou.“ Predpokladáme, že pani prezidentka Čaputová, tak ako Magistrát hlavného mesta Bratislavy ani len netušili, že za projektom je schovaný Gustáv Murín.

Členovia ZVV tiež prezidentku opakovane agresívne urážali. Starosta Rače Drotován podporuje Gustáva Murína, ale aj členov ZVV, paradoxne ale prezentuje verejne i sympatie voči prezidentke Čaputovej. Starosta Rače Michal Drotován dlhodobo podporuje konšpirátorov.

„Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácii projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Projekt má za cieľ zachovať obraz minulých dejinných udalostí od II. svetovej vojny podnes v pamätiach najstaršej generácie, ktorá nás pomaly, ale nezadržateľne opúšťa. Výsledné publikácie vznikali medzigeneračnou komunikáciou, kedy seniorov najmä v domovoch dôchodcov navštevovali študenti Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií na Kadnárovej ulici v bratislavskej Rači. A tak bol tento projekt od počiatku primárne podporovaný MČ Rača. Medzičasom ho podporila aj prezidentka Z. Čaputová, euro-poslanec Miroslav Číž, BSK, hl. mesto Bratislava, ale vždy bol dôraz na „oral history“, čo je regulárny princíp zachovanie histórie Rače vďaka tým, ktorí nám ešte môžu sprostredkovať od čias II. svetovej vojny osobnú skúsenosť s tými časmi a prostredím. Vďaka tomu sme mohli tentoraz predstaviť dlhoročného pána vinára Ivana Holíka a dlhoročného diplomata, pána Jána Nedorosta. Oba životné príbehy nám ozrejmujú význam tradičného vinárskeho regiónu ako miesta nielen diplomatických stretnutí. Už desiata a jedenásta publikácia sú výsledkom obetavosti dobrovoľníkov OZ Pamäti a spomienky, aby sa takéto svedectvo pre históriu zachovalo,“ uviedol pre Račiansky Večerník Gustáv Murín a na naše otázky ku konšpiráciám, ktoré prezentuje, doplnil:

„Nezmysly, ktoré mi podstrkujete a ktoré sa nijako nesrovnávajú s faktami nemienim komentovať. Ak chcete žiť v bludoch, je to len a len Váš osobný problém. Navyše splietate absurdné výmysly s dobrovoľníckou záslužnou prácou OZ Pamäti a spomienky, čím ju chcete vedome pošpiniť. To sa zasa nezrovnáva s novinárskou etikou a preto Vás dôrazne žiadam, aby ste nesplietal dve neporovnateľné témy, inak budem nútený podstúpiť právne kroky na ochranu svojho dobrého mena, ako aj mena OZ „Pamäti a spomienky,“ uviedol prekvapivo a s gramatickými chybami Gustáv Murín.

„Pohľad na tvorbu Gustáva Murína ukazuje paranoidného egomaniaka a konšpirátora, ktorému vadí všetko od feministiek až po sovy. Takýto človek patrí inam a nie do rádia,“ upozornil už v minulosti na osobu Murína, publicista Samuel Marec vo svojom blogu. 

Magistrát hlavného mesta Bratislavy, ktorý projekt finančne podporil, nevedel že za projektom je Gustáv Murín

Magistrát prispel na vydanie kníh sumou 2600 eur, Mestská časť Rača prispela sumou 1800 eur. Ide o brožúrky, nie knihy, tá o vinárovi Ivanovi Holíkovi má len 35 strán a posledných 5 strán je len prezentáciou projektu. V brožúrke má Murín i príhovor.

Do redakcie sme si brožúrku kúpili 23. júna v Starej Hájovni na Peknej ceste počas víkendovej prezentácie Račianskych vín za cenu 7eur, vinár Ivan Holík si dal spraviť na vlastné náklady jej dotlač. „Mestská časť Bratislava-Rača nezabezpečuje predaj tejto knihy,“ uviedla pre Račiansky Večerník Eliška Králiková, asistentka prednostu a zástupcu starostu.

Magistrát nevedel, že v občianskom združení Pamäti a spomienky pôsobí Gustáv Murín a že je garantom projektu. „Uvedené meno sa v podanej žiadosti neuvádza. Ako je zrejmé aj zo zverejnenej zmluvy k poskytnutiu dotácie, ktorej súčasťou je aj žiadosť o dotáciu, štatutárom žiadateľa OZ Pamäti a spomienky, ako aj osobou zodpovednou za projekt je pani Lucia Polakovičová,“ uviedol pre Račiansky Večerník Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta Bratislavy a doplnil:

„V rámci dotačného programu v sociálnej oblasti „Bratislava pre všetkých“ sa do výzvy „Medzigeneračná solidarita a zvyšovanie kvality života seniorov a senioriek v Bratislave“ z rozpočtu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy v roku 2023 prihlásilo 18 subjektov. Z 18 subjektov vyhovelo formálnym podmienkam stanoveným v dotačnej výzve hlavného mesta SR Bratislava 15 z nich. Celý postup posudzovania podaných žiadostí o dotácie, upravuje Štatút dotačného programu Bratislava pre všetkých, ktorý je zverejnený na webe hl. mesta“.

Pozrite si ukážku brožúrky. Okrem Murína má v knihe príhovor aj Jozef Banáš, ktorý je tiež označovaný za konšpirátora, ale aj za spolupracovníka tajnej bezpečnosti ŠTB. „Hoci Banáš roky zapiera svoju spoluprácu s eštebákmi a zopakoval to aj najnovšie pre SME, podľa historikov archívne dokumenty dokazujú pravý opak. Podľa informácií SME, ktoré vyplývajú z archívov Ústavu pamäti národa (ÚPN), sledoval slovenských spisovateľov a filmárov a donášal na zahraničných novinárov, ktorí slobodne písali o totalitnom Československu,“ uviedol o Banášovi denník SME.

Do redakcie sme si brožúrku kúpili 23. júna v Starej Hájovni na Peknej ceste počas víkendovej prezentácie Račianskych vín za cenu 7eur, vinár Ivan Holík si dal spraviť na vlastné náklady jej dotlač.

Pôvodne pán Holík s tvorbou knihy ani nesúhlasil, prijal pozvanie na prednášku na račiansku Strednú odbornú školu masmediálnych a informačných štúdií, kde prednášal o svojom živote žiakom. Prednášku si pedagóg Zdenko Cho nahral na kameru a bez vedomia Ivana Holíka ju spracoval Gustáv Murín do brožúrky/knihy. Ivan Holík neskôr dal súhlas na jej vznik.

Knižky boli slávnostne uvedené v Obecnej záhrade v Rači za účasti starostu Michala Drotována a Gustáva Murína:

Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku. 

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne