20 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Prečo sa Rača Račou volá?

Najčítanejšie

Vo štvrtok 13. júna sa v Obecnej záhrade na Alstrovej ulici v Rači uskutočnila komorná vlastivedná prednáška o histórii Rače na tému „Prečo sa Rača Račou volá?“. Podujatie tentoraz organizovala sama mestská časť Rača, nie Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ako to bolo v minulosti.

Dvom desiatkam obyvateľov Rače a turistom prednášal Ivan Chylák, ktorý sa ako doktorand Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) venuje prevažne spoločenským pomerom na panstve Devín s osobitným zreteľom na zemepanské mestečko Rača v ranom novoveku (1526-1720), poznáte ho i ako pedagóga račianskej ZŠ Tbiliská, alebo ako sprievodcu Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS).

„V Rači mám svoje obľúbené miesta, obľúbených ľudí, obľúbené udalosti a zážitky, vzhľadom na to sa v Rači vždy cítim uvoľnene ako by som bol doma,“ uviedol PhDr. Ivan Chylák pre Račiansky Večerník a doplnil:

„Už dávnejšie ma príjemne prekvapilo, ako vysoko organizované bolo mestečko Rača už v 16. storočí, Račania mali svojho vlastného richtára, prísažných, viničných majstrov a samozrejme mestského pisára, vďaka ktorému sa nám časť informácii o ich živote zachovala až do dnes.“

Počas štvrtkovej prednášky v Obecnej záhrade mal Ivan Chylák perfektné publikum, ktoré nielen pozorne počúvalo, ale sa aj aktívne zapájalo do diskusie. Veríme, že prednáška odštartovala novú tradíciu a že sa čoskoro podarí podobnú udalosť zorganizovať znova:

Už minulý rok v mesiaci august mali možnosť absolvovať vlastivednú prehliadku s Ivanom Chylákom obyvatelia a návštevníci Rače pod názvom „Šľachtici z Rače“, ale aj veľmi zaujímavú vlastivednú prehliadku “Pamiatky Rače – pre malých aj veľkýchso sprievodkyňou Máriou Hatalovou, členkou Račianskeho muzeálneho spolku. Obe podujatia vtedy organizovala BKIS spoločne s mestskou časťou Rača.

Ivan Chylák už ôsmi rok pôsobí ako pedagóg v Rači na základnej škole Tbiliská, preto sa jeho vlastivednej prednášky zúčastnili i deti s rodičmi. Takmer štyri desiatky účastníkov vtedy spoznávalo mestskú časť Rača cez príbehy šľachticov spoločne so starostom Rače Michalom Drotovánom.

Pozrite si fotografie z vlastivednej prednášky z Obecnej záhrady, 13. 6. 2024:

Obecná záhrada na Alstrovej v Rači

Ak chcete zažiť vôňu kvetín, štebot vtákov, oázu relaxu, pre piknik v tráve, alebo si len tak posedieť pri dobrej knihe – Obecná záhrada v Rači sa nachádza na Alstrovej ulici č.249 vo dvore Miestneho úradu.

Bola revitalizovaná od roku 2011 ako výsledok aktivity občianskeho združenia Račiansky spolok. Je prístupná verejnosti, obyvateľom a návštevníkom Rače od 1. apríla do 31. októbra, v pondelok až piatok od 7:00 do 18:00 hodiny.

„Plány Račianskeho spolku môžem zhrnúť do jednej vety: Združenie chce pomôcť urobiť život v Rači, Krasňanoch a na Východnom lepším pre jeho obyvateľov aj návštevníkov,“ povedal v roku 2011 právnik Michal Sallem, jeden zo štyroch zakladajúcich členov združenia – Spolok založili v roku 2011 Róbert Witkovský, Michal Sallem, Jozef Mórik a Ján Bednarič.

Na obnovu záhrady nečerpal Račiansky spolok ani jeden cent z obecného rozpočtu, všetko financoval z vlastných zdrojov, grantov, 2 percent a darov sympatizantov a urobili aj sériu dobrovoľníckych brigád, ktorých sa zúčastnil napríklad aj 80-ročný Račan Alojz Khandl, ktorý bol aj návštevníkom vlastivednej prednášky v Obecnej záhrade vo štvrtok 13. júna 2024.

Predsedom a štatutárom Račianskeho spolku je Matúš Burian – známy račiansky gastro podnikateľ, ktorý vlastní reštauráciu Šínweg, pekáreň Habeš, či bufet s langošmi na Detvianskej, ktorý vznikol v mini domčeku v bývalej predajni lístkov Dopravného podniku. Zároveň organizuje cez Račiansky vinohradnícky chodník pre turistov a návštevníkov Rače známe výlety prostredníctvom Račianskej lokálky.

Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku.

Prečítajte si tiež:

Nový verejný AED defibrilátor v Rači nájdete aj v priestoroch dvora Miestneho úradu na Alstrovej. Nie je ale prístupný 24/7 (aktualizované)

Marián Luha
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti Rača.👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

Aktuálne