30.4 C
Bratislava
štvrtok, 25. júna 2026

Nové Mesto uspelo na prokuratúre. Podnet v kauze pozemkov na Zátiší odložili

Najčítanejšie

Spor o pozemky na Zátiší v bratislavskom Novom Meste má ďalšie pokračovanie. Okresná prokuratúra Bratislava III odložila podnet na preskúmanie zákonnosti uznesenia miestneho zastupiteľstva z februára 2025, ktorým poslanci schválili dohodu o urovnaní a súdny zmier v dlhoročnom spore o pozemky. Prokuratúra nenašla dôvod na zásah do rozhodnutia zastupiteľstva.

Bratislavský Večerník sa kauze venoval už v marci 2025 hneď po schválení dohody s dedičmi požiadal novinár, šéfredaktor Bratislavského Večerníka Marián Luha o jej sprístupnenie na základe zákona o slobode informácií. Redakcia sa kauze venovala aj v marci 2026, keď sa do schránok obyvateľov dostával materiál „Nové Mesto Nahlas“, ktorý upozorňoval na údajné riziko straty pozemkov a škodu vo výške približne 15 miliónov eur. Súčasťou kampane bola aj petícia a kritika postupu vedenia mestskej časti. Viac o pozadí sporu čítajte  > TU

Podnet na prokuratúru podali Katarína Gebhardtová, Darina Timková, Andrej Árva a Maroš Dulaj. Namietali najmä spôsob schválenia uznesenia, dostupnosť právnych podkladov pre poslancov či možné hospodárenie s majetkom mestskej časti.

Prokuratúra po preskúmaní spisového materiálu dospela k záveru, že proces prijatia uznesenia bol zákonný. V rozhodnutí ktoré má redakcia Bratislavského Večerníka k dispozícii uvádza, že miestne zastupiteľstvo bolo uznášaniaschopné, návrh programu bol zverejnený v súlade so zákonom a samotné uznesenie bolo prijaté potrebnou väčšinou poslancov. Prokuratúra zároveň odmietla argument, že nepredloženie právnej analýzy mohlo spôsobiť nezákonnosť uznesenia.

„Z predloženého spisového materiálu som zistila, že proces prijatia uznesenia Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Nové Mesto z 18.2.2025 č. 17/2 bol správny a teda zákonný,“ uviedla v rozhodnutí prokurátorka JUDr. Ľubomíra Marková.

Starosta Nového Mesta Matúš Čupka rozhodnutie prokuratúry privítal. Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti uviedol, že prokuratúra nenašla nič protizákonné ani protiprávne, čo by odôvodňovalo zrušenie rozhodnutia zastupiteľstva. Podľa jeho slov mestská časť od začiatku postupovala zákonne, transparentne a v záujme Nového Mesta.

„Strašenie miliónovými škodami sa nepotvrdilo. A aká je realita? Že náš EKO-podnik bude mať aj vďaka súdnemu zmieru konečne nový areál. Vyriešime tým dlhoročný problém, ktorý predchádzajúce vedenie mestskej časti neriešilo, iba o ňom hovorilo,“ uviedol Čupka.

Prokuratúra vo svojom rozhodnutí zároveň konštatovala, že nemá zákonné oprávnenie nariaďovať katastru prerušenie konania alebo ukladať orgánom verejnej správy zabezpečovacie opatrenia požadované v podnete. Na záver preto podnet odložila bez prijatia prostriedku prokurátorského dozoru.

Kauza Zátišie tak zďaleka nemusí byť definitívne uzavretá v politickej rovine, no z pohľadu prokuratúry neboli zistené dôvody, ktoré by spochybňovali zákonnosť februárového rozhodnutia novomestského zastupiteľstva.

Ďalší vývoj pred komunálnymi voľbami bude Bratislavský Večerník sledovať v rubrike Komunálne voľby.

Prečítajte si tiež:

Andrej Árva prehodnocuje kandidatúru na starostu Nového Mesta. Do volieb však chce ísť

Matúš Čupka bude opäť kandidovať na starostu. Do volieb ide so sloganom Poctivo a naplno pre Nové Mesto

Kusý sa vracia do boja o Nové Mesto. Kandidatúru na starostu oficiálne ohlási v parku Jama

Karol Brener
Karol Brener
Komentátor a analytik Bratislavského Večerníka. Sleduje spoločenské dianie s odstupom, ale bez apatie. Prináša trefné postrehy, ktoré si nevšímajú len to, čo je vidieť, ale najmä to, čo sa za tým skrýva.

Ďalšie články

- Reklama -adv.:

Aktuálne